Tapybos maršrutizatoriai: jaunųjų autorių tapyba po Vilnių keliaus troleibusais

Meno laboratorija „ŠČ/ShCh“ Vilniaus miesto kraštovaizdyje pristato projektą „Tapybos maršrutizatoriai“. Nuo kovo 21 d. po Vilniaus gatves kelis mėnesius važiuos penki troleibusai, apipavidalinti žinomų ir aktyviai kuriančių naujosios kartos tapytojų darbų atvaizdais.

Projekto dalyviai – jauni tapytojai Linas Jusionis, Adomas Danusevičius, Andrius Zakarauskas, Darius Jaruševičius ir Ina Šilina (Polyrabbit.Duplicate), Indrė Ercmonaitė, Simonas Kuliešis, Jolanta Kyzikaitė. Šių tapytojų pavardės meno lauke jau gerai žinomos.

Dauguma autorių pastarąjį dešimtmetį pabaigė studijas Vilniaus dailės akademijoje arba tebestudijuoja. Jaunųjų autorių darbus galėjome išvysti jų personalinėse parodose ir meno projektuose: meno mugėje „ArtVilnius“, Vilniaus Tapybos Trienalėje ir „Jaunojo Tapytojo Prizo“ konkurse. Minėtų tapytojų darbai įtraukti į Lietuvos ir užsienio meno kolekcijas, dalies menininkų kūrinius išvysime ir buvusio Lietuvos kino teatro vietoje statomame Modernaus Meno Centre.


Vienas esminių „Tapybos Maršrutizatorių“ tikslų – supažindinti vilniečius ir į Vilnių atvykstančius svečius su ryškiausiais miesto šiuolaikinės tapybos jaunaisiais kūrėjais, jų darbais ir idėjomis.

Projektu siekiama parodyti, kad tapyba šiais laikais gali egzistuoti įvairiausiais pavidalais, kad ją irgi veikia naujosios technologijos ir ji nebūtinai turi būti paveikslas, aliejiniais dažais nutapytas ant drobės, įrėmintas ir pakabintas ant sienos, bet gali keistis reaguodama į istorines realijas.


„Vilnius – atviras idėjoms. Todėl ši jaunųjų tapytojų iniciatyva išties džiugina ne tik išmone ir kūrybingumu, bet ir menininkų siekiu plačiau supažindinti vilniečius ir miesto svečius su šiuolaikiniu menu, parodyti, kad menas gali peržengti tradicinę eksponavimo ribą ir erdvę, būti dinamiškas, žengti kartu su laiku ir naujausiomis technologijomis bei savotiškai atlikti švietimo funkciją. Tai kur kas daugiau nei meno integravimas į miesto erdves, tai – inovatyvus dialogas tarp kartų, kurio dėka kasdienės kelionės viešuoju transportu mieste bus smagesnės ir įdomesnės“,- džiaugiasi jaunųjų menininkų iniciatyva mero pavaduotojas Linas Kvedaravičius.

Projekte pristatoma jaunoji tapytojų karta ypatinga tuo, jog ji formavosi veikiama skaitmeninių medijų, o patys multimedijų ekranai padarė ženklią įtaką šiuolaikinės visuomenės santykiui su atvaizdais. Troleibusas veikia tarsi socialinio tinklo siena, ant kurios įkūnijama šiuolaikinė tapyba apjungia pačias įvairiausias miestiečių ir svečių grupes. Menininkai siūlo pamąstyti, kas atsitinka, kai tapyba išeina iš parodų salės ir keliauja po miestą, sukurdama įvykį vilniečių kasdienybėje, nustebindama miesto svečius, pademonstruodama jiems mūsų miesto gyvybingumą, reflektyvų bei autoironišką santykį su dabartimi.


„Tarptautinė meno mugė „ArtVilnius“ prisideda prie projekto „Tapybos maršrutizatoriai“ įgyvendinimo, nes turime bendrų tikslų. Vilniuje vykstanti meno mugė yra savotiškas institucinis meno maršrutizatorius, kuris didina meno sklaidą, edukuoja auditoriją, aktyvina meno rinką bei siekia priartinti meną prie žiūrovo. Todėl „Tapybos maršrutizatoriai“ pristatantys jaunosios kartos tapytojų kūrinius bus tarsi interaktyvi įžanga į birželį vyksiančią 8-ąją meno mugę „ArtVilnius“ – sakė „ArtVilnius“ mugės vadovė Diana Stomienė.


„Tapybos maršrutizatoriai“ po Vilnių maršrutuos tris mėnesius. Meno laboratorija ŠČ/SHCH — šiuolaikinio meno procesų galerija ieškanti naujų kultūros aktualizavimo formų. Galerija nepririšta prie konkrečios lokacijos ar laiko, gali būti meno erdve ir įvykiu, situacija atsirandančia ir „ŠiČia“, ir „ŠiČia“.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt