Sostinės Vaiko teisių apsaugos darbuotojai dirbs ir naktimis

Vilniuje – dar daugiau dėmesio vaikų saugumui ir darbui su socialinės rizikos šeimomis. Žymiai intensyviau dirbama su rizikos grupėse esančiomis šeimomis, jose lankomasi ir nedarbo metu, šįmet pradėjo veikti net keturios Globėjų tarnybos, o per šiuos metus numatyta parengti net iki 160 įtėvių ir globėjų. Jau nuo gegužės mėnesio sostinės Vaiko teisių apsaugos skyriuje dirbs 6 darbuotojai, kurie talkins Policijos pareigūnams vykstant į iškvietimus dėl smurto artimoje aplinkoje.


„Skyriuje dirbs 6 nauji darbuotojai, kurie gavę Policijos pranešimą dėl smurto artimoje aplinkoje atvyks į įvykio vietą ir spręs klausimą dėl nepilnamečių vaikų tolimesnės priežiūros. Iki šiol Policijai neretai iškildavo sunkumų, nes jie tiesiog neturi tiek patirties ir žinių, kaip reikia elgtis su į pavojų šeimoje pakliuvusiais vaikais“, – sako Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Lina Juškevičienė.

Po pastaraisiais metais pagarsėjusių vaikų nepriežiūros ir smurto atvejų šalyje, visuomenė tapo daug aktyvesnė – sostinės Vaiko teisių apsaugos skyrius gauna kelis kartus daugiau pranešimų apie netinkamą elgesį su vaikais. Per 2016 m. iš tokių šeimų į Krizių centrą, artimųjų priežiūrai ar profesionaliems globėjams perduotas 231 vaikas, per 2015 – 208 vaikai.

Dažniausiai Vilniuje pavojingas situacijas šeimoje pastebi bei vaikų saugumu pasirūpina patys savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai – praėjusiais metais skyriaus darbuotojai iš pavojingų sąlygų išgelbėjo 114 vaikų, Policija tuo pačiu laikotarpiu – 65 vaikus.

„Paėmę vaiką iš jam nesaugios aplinkos visuomet pirmiausiai ieškome artimųjų, kurie galėtų pasirūpinti vaiku. Vilniaus mieste dirbantys socialiniai darbuotojai, pradėję darbą su šeima, surenka informaciją apie šeimos artimuosius, giminaičius, vaikui artimus asmenis, kurie, esant krizei šeimoje, galėtų nedelsiant pasirūpinti vaiku. Jeigu apie vaikui artimus žmones duomenų neturime – vaikai laikinai saugiai apgyvendinami Vilniaus miesto Krizių centre arba perduodami profesionaliems globėjams“, – sako L. Juškevičienė.

Vien per šių metų pirmus tris mėnesius Vilniuje iš gyvybei ir sveikatai pavojingų sąlygų paimti 88 vaikai. Iš 88 vaikų 29 perduoti priežiūrai artimiesiems giminaičiams, socialiniams globėjams, kiti – į Krizių centrą.

Šiuo metu Vilniuje yra parengta 11 profesionalių socialinių globėjų, kurie vaiką pasiruošę priimti bet kuriuo metu. Sostinėje atsiranda vis daugiau įtėvių bei globėjų – per 2015 m. jų buvo 83, o nuo 2016 iki dabar net dvigubai daugiau – 188. Per šiuos metus jų planuojame parengti net iki 160.

Vilniuje nuo š. m. kovo mėn. pradėjo veikti keturios Globėjų tarnybos, kurios teikia socialines, psichologines paslaugas vaikų globėjams, įtėviams, taip pat ruošia būsimus globėjus, įtėvius ir plačiau viešina informaciją apie įvaikinimą, vaikų globą. Pernai Vilniuje veikė viena tokia tarnyba.

Vilnius pirmasis Lietuvoje dar 2015 m. ėmėsi vaikų globos pertvarkos – kuria vaikams artimą šeimai aplinką ir skatina įsivaikinimą. Sotinėje šiuo metu yra 400 be tėvų globos likusių vaikų, iš kurių 213 gyvena bendruomeniniuose namuose, o ne institucinėse globos įstaigose.

Mieli vilniečiai, kviečiame Jus prisidėti prie vaikų gerovės – tapti globėjais/įtėviais. Daugiau informacijos rasite www.vilnius.lt skiltyje „Vaiko teisių apsauga“.

Taip pat kviečiame prisijungti prie Vaiko teisių apsaugos skyriaus komandos.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt