Vilnius nusprendė: patalpos partijoms – tik rinkos kaina

Politinės partijos nebegalės už ačiū gauti erdvias patalpas savo būstinėms prestižinėse sostinės vietose, kai tuo tarpu mieste trūksta patalpų darželiams, mokykloms ar vaikus globojančioms šeimynoms. Sostinės taryba pritarė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Vinco Jurgučio siūlymui, kad patalpos partijoms būtų nuomojamos rinkos kaina.

Štai vienas pavyzdžių – Gedimino pr. beveik 470 kv. m savivaldybei priklausančiose patalpose įsikūrusi Darbo partija jas nuomojasi už centus, kai rinkoje tokių patalpų kvadratinis metras kainuoja 18 eurų per mėnesį. Partija už patalpas Gedimino prospekte sumoka vos 136 eurus per mėnesį. Įvertinus šios dienos rinkos kainą, skaičiuojama, kad savivaldybė per metus suteikia 99,8 tūkst. eurų paramą partijai, kuri net neturi savo atstovų miesto Taryboje, vietoje to, kad valdomas turtas leistų padidinti pajamas ir finansuoti būtinus miesto poreikius – vaikų darželių plėtrą ar miesto tvarkymą.

Ir tai ne vienintelės tokios patalpos Senamiestyje ar sostinės centre – šiuo metu savivaldybės patalpomis naudojasi 13 Lietuvos partijų. Savivaldybės skaičiavimais, parama joms siekia apie 420 tūkstančių eurų kasmet. Už šiuos pinigus būtų galima išasfaltuoti 5 kilometrus gatvių arba renovuoti vaikų darželio fasadą.

Tarybos nariai svarstė įvairius siūlymus: patalpas nuomoti tik vienmandatėse rinkimų apygardose išrinktiems politikams, tik toms partijoms, kurių atstovai išrinkti į Seimą, Vilniaus miesto savivaldybės tarybą, arba partijai, kurios narys yra tiesiogiai išrinktas Vilniaus miesto meru. Taip pat buvo siūloma iki 200 kv. metrų dydžio patalpas partijoms suteikti panaudos būdu su 50 procentų nuolaida. Liberalų sąjūdžio atstovai pasiūlė nedaryti išimčių ir visoms partijoms patalpas nuomoti rinkos kaina, ir šiaip pasiūlymui buvo pritarta.

Vilniuje atsisakoma ydingos tvarkos, kai savivaldybės turtas buvo naudojamas siauroms interesų grupėms, neaiškiems tikslams arba be aiškaus tokio turto panaudojimo plano. Siekiam kuo didesnio viešumo, kad visi miestiečiai galėtų aiškiai matyti ir įvertinti savivaldybės paramos miesto įstaigoms mastus, o politinėms partijoms leistą naudotis nekilnojamąjį turtą išnaudoti racionaliau ir efektyviau. Turtas valdomas pagal principus, kurie leidžia padidinti savivaldybės pajamas ir finansuoti būtinus miesto poreikius – vaikų darželių plėtrą ar kiemų bei gatvių tvarkymą. Taryboje patvirtinti aiškūs kriterijai, kuriais remdamasi savivaldybė galės skirti panaudai ar lengvatinei nuomai savo turimą turtą.

Įdomioji NT statistika:
Savivaldybė valdo apie 1,5 mln. kv. m bendro ploto nekilnojamojo turto. Balansinė viso Savivaldybės nekilnojamojo turto vertė beveik 1 miljardas eurų. Per metus už patalpų nuomą savivaldybė gauna apie 2,364 mln. Eur pajamų. Jei visas patalpas nuomotų rinkos kainomis, savivaldybė papildomai gautų apie 7 mln. Eur per metus.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt