Grafičių piešiniai – ir legalus, ir miestą puošiantis menas

Teplionės, vandalizmas – tokiais ir panašiais žodžiais dažnai apibūdinami grafičiai ant miesto sienų, kurių nuvalymui Vilniaus miesto savivaldybė šiemet skyrė 130 tūkst. eurų. Vilniuje prasideda gatvės meno projektas „Aukštyn“, kurio tikslas – teigiamu pavyzdžiu parodyti, jog vienu metu galima išreikšti save ir tuo pačiu tai daryti nenusižengiant įstatymams bei apsaugant meno kūrinį kaip intelektinę nuosavybę.

Gatvės meno projekto „Aukštyn“ metu iki gegužės 12 d. didžiuliu tipografinio tipo užrašu bus papuošta iš gatvės pusės matoma apie 30 kvadratinių metrų Konstitucijos pr. 23 namo siena. Pirmame plane bus tarsi iš debesų fragmentų sudarytas žodis „Aukštyn“, o fone išryškės dvi akys. Gatvės meno projektą inicijuoja advokatų profesinė bendrija „Žabolienė ir partneriai METIDA“. Idėją piešiniui kūrė ir ją įgyvendins menininkai Tadas Čiūdaras ir Simas Šerkšnas.

„Gatvės meno projekto idėja inicijuoti grafiti piešinį kilo minint „Metidos“ 25-metį. Šiuo projektu siekiame įkvėpti vilniečius ir miesto svečius tobulėti bei siekti savo tikslų, taip pat kartu puoselėti ir puošti miestą, palaikyti skoningai atrodančio Vilniaus idėją. Taip pat skatiname menininkus kurti, tai daryti legaliai ir saugoti savo autorinius kūrinius“, – sako advokatų profesinės bendrijos „Žabolienė ir partneriai METIDA“ vadovaujanti partnerė Reda Žabolienė.

Praėjusiais metais Vilniuje nuvalyta ar perdažyta daugiau nei 1600 kvadratinių metrų miesto sienų ploto – tam skirta 8448,86 eurų savivaldybės ir 7560,07 eurų rėmėjų lėšų. 2016 m. užregistruoti 39 pranešimai dėl grafičių piešimo neleistinose vietose – 8 asmenims skirtos administracinės nuobaudos, 5 atvejais priimti nutarimai atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.

„Šios menininkų iniciatyvos įgyvendinimas būtent čia, judriame Konstitucijos prospekte, yra puikus pavyzdys, kad Vilnius yra šiuolaikiškas ir atviras naujoms kūrybos formoms miestas. Grafiti piešiniai, jei kuriami laikantis įstatymo ir tam numatytose vietose, gali darniai įsikomponuoti į miesto erdves bei būti legaliu menu, kuris ne tik skatina teigiamas emocijas miestiečių tarpe, bet ir puošia miesto sienas“, – sako Vilniaus miesto mero pavaduotojas Linas Kvedaravičius.

L. Kvedaravičius pabrėžia, kad visi, norintys piešti grafičius, gali pasirinkti specialiai tam skirtas septynias vietas Vilniaus mieste – požeminėse perėjose, požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse, taip pat vaikų žaidimų aikštelėje – kurios žymimos ženklu „Vilnius – be draudimų“ grafičių piešėjams.

Menininkai Tadas Čiūdaras ir Simas Šerkšnas džiaugiasi galintys savo kūrybines idėjas gatvės meno projekto „Aukštyn“ metu įgyvendinti legaliu būdu.

„Savo grafiti piešinio pavadinimu „Aukštyn“ norime įkvėpti žmones tobulėti įvairiose srityse ir tiesiog daryti tai, kas patinka. Tai pat siekiame parodyti pavyzdį, kad grafiti idėjos gali būti įgyvendinamos gerai matomose vietose ir legaliu būdu“, – sako menininkas Tadas Čiūdaras.

Gatvės meno projektas „Aukštyn“ vyks gegužės 9-12 dienomis – visi susidomėję kviečiami prasukti pro šalį pabendrauti su menininkais bei iš arti pamatyti, kaip piešiamas grafiti piešinys.

Daugiau informacijos:
Kristina Juostaitė-Jurgilė
Ryšių su visuomene agentūra „Nova media“
Tel: +370 673 41658
El.paštas: kristina.jurgile@novamedia.lt