Didžiausių Lietuvos miestų merai: neapgalvoti alkoholio draudimai turės katastrofiškų padarinių

Didžiausių Lietuvos miestų merai – Remigijus Šimašius, Visvaldas Matijošaitis ir Vytautas Grubliauskas – išreiškė susirūpinimą dėl neadekvačių Seimo sveikatos reikalų komiteto sprendimų, susijusių su alkoholio pardavimo ir reklamos ribojimais.

Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos vadovai kreipėsi į Seimo ir Vyriausybės vadovus, ragindami juos kalbėti apie tikrąsias alkoholizmo priežastis ir kovoti būtent su jomis. Merų nuomone, dabar svarstomi draudimai priimami neapgalvotai, neįvertinus jų įtakos viešajam gyvenimui, miestų kultūrai, ekonomikai, svečių laisvalaikiui, maitinimo įstaigų verslui, juose užkoduota viešosios tvarkos pažeidimų ir šešėlinio verslo banga.

Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos vadovai, vertindami radikalius Seime svarstomus alkoholio prekybos ir reklamos apribojimus, labiausiai sunerimę dėl siūlomų draudimų lauko terasose prekiauti bet kokiu alkoholiu. Nerimą jiems kelia ir reklamos ribojimai, tarp kurių – sprendimas neleisti naudoti baruose ir restoranuose alkoholio gamintojų atributikos.

Merai atkreipia Seimo narių dėmesį į iškalbingą statistiką, kuri rodo, kad Lietuvoje baruose ir restoranuose suvartojama mažiau nei dešimtadalis visų parduodamų alkoholinių gėrimų, o buities sąlygomis – net 91 proc. visų svaigalų. Tad alkoholio prekybos ribojimai restoranuose, lauko terasose visiškai nespręs visuomenėje įsišaknijusių, su alkoholiu susijusių problemų.

Pasak sostinės mero R. Šimašiaus, priėmus planuojamus draudimus, Lietuva pagarsėtų visame pasaulyje kaip vienintelė valstybė, kurios kavinių, barų ir restoranų lauko terasose visiškai uždrausta prekyba alkoholiniais gėrimais.

„Toks sprendimas ne tik žlugdo ekonomiką ir pažeidžia teisėtus verslo lūkesčius – verslininkai investavo į lauko terasas lėšas ne vieneriems metams. Tapsime pajuokos objektu turistams iš kitų šalių – sostinės svečiai iš viso pasaulio negalės atsisėsti vasarą lauko terasoje išgerti bokalo alaus. Kai kurios poilsio ir turizmo zonos mieste tiesiog išnyks“, – teigė Vilniaus meras.

Įstatymų leidėjams jis priminė, kad ir dabar lauko terasose stipriaisiais alkoholiniais gėrimais (virš 22 proc.) nėra leidžiama prekiauti. Tuo tarpu numatytas draudimas alkoholinių gėrimų vartojimo nesumažins, o tik apsunkins restoranų veiklą, nes šios lauko terasos ir toliau bus aptarnaujamos – tik iš stacionarių viešojo maitinimo vietų.

„Norint išspręsti bet kokią problemą, iš pradžių reikia išsiaiškinti tikrąsias, gilumines priežastis ir kovoti su jomis, o ne su pasekmėmis. Sprendžiant didžiules problemas radikalūs sprendimai kartais būna būtini, bet net ir jie turi būti labai gerai apgalvoti ir pasverti“, – tvirtino Kauno meras V. Matijošaitis.

Klaipėdos meras V. Grubliauskas tvirtino esąs labiausiai sunerimęs grėsmės ilgametes tradicijas turinčių miesto švenčių išlikimui.

„Uždraudus alkoholį nemokamose šventėse, neatpažįstamai pasikeis tokios ilgametes tradicijas turinčios šventės kaip Jūros šventė, Kauno Hanza ar Sostinės dienos. Dalis renginių, norėdami išlikti, vien dėl šio draudimo turės būti apmokestinti, o dalies mažesniųjų apskritai neliks“, – sakė Klaipėdos vadovas.

Visų trijų miestų merai ragina Seimo narius atsigręžti į tikrąsias alkoholizmo ir iš jo kylančių socialinių problemų šaknis ir radikalių sprendimų imtis būtent ten.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt