Sekdami Vilniaus pavyzdžiu, Lietuvos miestai atvers gyventojams duomenis

Greitas ir atviras Vilnius išmaniais sprendimais įkvepia ir kitas Lietuvos savivaldybes – šiandien didžiausiame regiono technologijų ir inovacijų festivalyje „Login 2017” tarp 5 Lietuvos miestų buvo pasirašytas atvirų duomenų memorandumas. Vilnius dalinasi gerąja atvirų duomenų patirtimi su kitais šalies miestais – Vilniaus finansai ir turtas, biudžetas, švietimo, transporto ir kitų sričių duomenys yra atviri ir patogiai pasiekiami gyventojų. Pasirašę memorandumą miestai įsipareigos gyventojams atverti savo savivaldybės duomenis.

„Išmanus miestas neįmanomas be atvirų duomenų. Vilnius – atvirų duomenų lyderis Europoje, radikaliausiai ir be kompromisų vykdantis atvirumo politiką. Džiaugiuosi, kad kiti Lietuvos miestai seka Vilniaus pavyzdžiui. Mielai pasidalinsime savo gerosiomis patirtimis, kad visa Lietuva taptų atvirų duomenų šalimi”, – sako sostinės meras Remigijus Šimašius.

Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Trakų savivaldybės pasinaudos gerąja Vilniaus patirtimi sėkmingai atveriant duomenis, juos valdant, analizuojant ir užtikrinant informacijos pasiekiamumą miesto gyventojams. Jau nuo 2015 metų sostinės savivaldybėje aktyviai atveriami įvairūs duomenys – nuo visų savivaldybės viešųjų pirkimų iki Tarybos narių išlaidų kanceliarinėms prekėms.

„Noriu pasveikinti visus 5 miestus, kurie taps puikiu pavyzdžiu ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos šalių savivaldybėms. Džiaugiuosi, kad žengiate į priekį, norite tapti dar pažangesni, modernesni, diegiate naujus sprendimus ir technologijas, kurie padeda gyventojams teikti daug kokybiškesnes ir greitesnes paslaugas“, – sakė memorandumo pasirašyme dalyvavęs Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius.

Šiuo metu atverta jau didžioji dalis Vilniaus savivaldybės finansų ir turto srities duomenų – nuolat atnaujinami duomenys apie Vilniaus miesto savivaldybės finansus: biudžetai, pajamos, išlaidos, kreditorinis įsiskolinimas, paskolos ir t.t. Vilniečiai interneto puslapyje http://atviras.vilnius.lt gali peržiūrėti ir Tarybos narių išlaidas, taip pat gyventojams atverti visi savivaldybės vykdomi viešieji pirkimai. Viešinami ir kitų sričių duomenys – švietimo, transporto, aplinkosaugos, laisvalaikio, statybų, teritorijų ir kt.

„Atviri duomenys yra raktas į miesto valdžios skaidrumą bei pačių gyventojų aktyvesnį įsitraukimą į viešuosius reikalus. Tikiuosi, kad Vilnius duos gerą pavyzdį kitiems Lietuvos miestams, o savivaldybės E. miesto komanda mielai pasidalins savo sukurtais sprendimais bei kodais su kitais šalies miestais“, – sakė Povilas Poderskis, Vilniaus mero patarėjas IT klausimais.

Pasirašę atvirų duomenų memorandumą miestai įsipareigoja paviešinti kuo daugiau duomenų gyventojams, patalpinti juos savo ar bendrame atvirų duomenų portale, atvirų duomenų pagrindu kurti įrankius ir žemėlapius, patogiai juos susisteminti. Miestai ne tik kurs patogius įrankius, bet ir įsipareigos jais dalintis – įrankiai bus atviro kodo, t.y. lengvai prienami visiems. Sekami Vilniaus pavyzdžiu, miestai mažins savivaldybių ir gyventojų administracinę naštą, popierinių dokumentų naudojimą.

Vilniaus savivaldybė sparčiausiai Lietuvoje vykdo teikiamų paslaugų modernizavimą – mažina biurokratiją, didina elektroninių paslaugų kiekį, atveria duomenis vilniečiams. Iš 252 įvairių savivaldybės teikiamų paslaugų 107-ias galima atlikti ar užsisakyti internetu. Pernai Vilniaus savivaldybė buvo pripažinta geriausiai Lietuvoje valdanti e. duomenis, be to, pirmoji Lietuvoje iš savivaldybių įdiegė elektroninę aukcionų sistemą.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt