Vilniečių sveikinimas dėl bevizio režimo ukrainiečius pasiekė koduota žinute

Nuo birželio 11 d. tarp Ukrainos ir Europos Sąjungos pradėjus veikti beviziui režimui, Vilniuje nusileido pirmasis lėktuvas iš Kijevo. Bevizis režimas leidžia Ukrainos piliečiams laisvai keliauti po daugumą ES šalių iki 90 dienų. Tai – didelis žingsnis Ukrainos suartėjimui su ES šalimis, tarp jų – ir Lietuva. Vilniečiai originaliai pasveikino ukrainiečius bevizio režimo proga – nusiuntė koduotą žinutę tarptautine programavimo kalba ASCII. Vienas pirmųjų iš Ukrainos atvykusiuosius suskubo pasveikinti Vilniaus miesto tarybos narys Vincas Jurgutis.
„Labai džiaugiamės, kad ukrainiečiai į Lietuvą ir Europos Sąjungą pagaliau gali atvykti be vizų. Lietuvos ir Ukrainos žmonėms labai svarbu, kad ryšys tarp mūsų šalių stiprėtų, o galimybė laisviau keliauti leis įtvirtinti dar geresnius santykius. O Europos Sąjunga davė ženklą, kad esame atviri tiems, kuriems pakeliui su vakarietiškomis vertybėmis“, – sakė Vilniaus miesto tarybos narys V. Jurgutis.
Programuotojai ir kiti IT specialistai, įsikūrę didžiausiame technologijų startuolių parke Baltijos šalyse ir Skandinavijoje „Vilniaus Tech Park“, savo džiaugsmą dėl ukrainiečių išreiškė tarptautine programavimo kalba ASCII. Šiuo kodu užrašytą tekstą supras tas, kuriam programavimo kalba tiek pat sava kaip ir gimtoji, kokia ji bebūtų – ukrainiečių ar lietuvių. Patyręs programuotojas perskaitys čia paslėptą sveikinimą „Slava Ukrayini!” Vilniaus IT bendruomenės atstovai įsitikinę, kad tai atveria naujas galimybes abiejų šalių specialistams susitikti ir bendradarbiauti.
„Ukrainos IT specialistai jau yra neatskiriami sparčiai augančios Vilniaus technologijų sektoriaus bendruomenės nariai, todėl natūralu, kad mūsiškiai emocingai ir pakiliai sutiko gerą žinią, jog susitikti taps daug paprasčiau, – sakė Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros “Go Vilnius” direktorius Darius Udrys. – Pavyzdžiui, Vilniaus Tech Parke jau lankosi ir dirba IT specialistai iš Ukrainos, vystomi bendri projektai su lietuviais ir kitų šalių atstovais. Auganti ir vis daugiau kolegų iš kitų šalių priimanti Vilniaus technologijų sektoriaus bendruomenė tikisi, kad išnykus kliūtims keliauti bendravimas ir bendradarbiavimas su kolegomis iš Ukrainos taps dar dinamiškesnis ir artimesnis.“
Pastaraisiais metais Vilniaus IT sektorius sparčiai ir kokybiškai plečiasi, nuolat auga įvairių sričių skaitmeninių technologijų specialistų poreikis, kuriasi naujos darbo vietos. Nuo 2014-ųjų Lietuvoje įsikūrė dešimtys startuolių ir didesnių IT sektoriaus kompanijų, dauguma – iš Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos. Jų tarpe – „Game Insight“, „Planner5D“, „CodePhobos“, „Flazm“, „Mobile Angel“, „Promwad“. Be to, Vilniuje veikia didžiųjų pasaulio kompanijų “Nasdaq”, “Western Union”, “Danske Bank”, “AIG Europe” ir kitų paslaugų centrai.
Neseniai Vilniuje duris atvėrė „Vilnius Tech Park“, didžiausias technologijų startuolių parkas Baltijos šalyse ir Skandinavijoje, suteikiantis galimybę dirbti daugiau nei 700 pradedančiųjų verslininkų ir laisvai samdomų profesionalų. Prieš metus Vilnius tapo 7-uoju pasaulio miestu po tokių miestų kaip Londonas, Niujorkas, Tel Avivas ir Mumbajus, prisijungusiu prie „Rise“ – tarptautinės finansinių technologijų startuolių bendruomenės. „Barclays“ iniciatyva įkurta verslo startuolių darbo erdvė „Rise Vilnius“ startuoliams siūlo erdves darbui, susitikimams, auditoriją tiesioginėms transliacijoms ir renginiams – mentorių paskaitoms, hakatonams, kūrybinėms dirbtuvėms.
Tarp Lietuvos ir Ukrainos žmonių užsimezga vis glaudesni kontaktai IT, verslo, mokslo, turizmo ir kitose srityse. Tikimasi, kad nebelikus suvaržymų keliauti šie ryšiai tik stiprės, ypač tarp abiejų šalių jaunimo.
Lietuvos ambasada Ukrainoje 2016 m. išdavė daugiau kaip 95 tūkst. vizų Ukrainos piliečiams. 2017 m. iki birželio 11 d. buvo išduota jau daugiau kaip 43 tūkst. vizų.
Dar kovo mėnesį Vilnius šiltai pasitiko ir gruzinus, pirmąkart atskridusius iš Kutaisio į Lietuvos sostinę be vizų. Daugiau kaip 130 svečių Vilniaus oro uoste laukė maloni staigmena: vilniečiai gruzinus pasitiko su dovanomis, dainomis, vaišėmis. Atvykusius šiltai pasveikino miesto meras Remigijus Šimašius, Gruzijos ambasadorė Lietuvoje Khatuna Salukvadze, „GO Vilnius“ ir Užsienio reikalų ministerijos komandos, oro uoste ir pakeliui į miesto centrą svečius pasitiko plakatai su užrašais gruzinų kalba – ახლოს, ვიდრე ოდესმე (arčiau nei bet kada iki šiol)!
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt