Vaiko teisių apsaugos specialistai sostinėje darbo valandų neskaičiuoja – budi ir naktimis

Sostinės savivaldybės Vaiko teisių apsaugos specialistai, nelaukdami Vyriausybės nutarimų, ėmėsi užtikrinti visapusišką vaikų apsaugą – nuo šio mėnesio skyriuje pradėjo dirbti 6 budintys „naktiniai“ darbuotojai, kurie talkina Policijos pareigūnams vykstant į iškvietimus dėl smurto artimoje aplinkoje nakties metu, poilsio ir švenčių dienomis. Per pirmąsias dvi darbo savaites budintys darbuotojai jau sulaukė 11 iškvietimų ir kartu su Policija vyko pasirūpinti vaikų saugumu.

„Vilniuje – dar daugiau dėmesio vaikų saugumui ir darbui su socialinės rizikos šeimomis. Priimame sprendimus, kurie padeda mums geriausiai spręsti į riziką patenkančių vaikų problemas. Džiaugiuosi, kad mūsų Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai vieninteliai Lietuvoje vyksta su Policija į iškvietimus nakties ir nedarbo valandomis. Tai – labai sudėtingas ir daug jėgų reikalaujantis darbas, todėl labai vertiname viso skyriaus pastangas“, – sakė su skyriaus darbuotojais susitikęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Skyriaus darbuotojai, gavę Policijos telefoninį pranešimą dėl smurto artimoje aplinkoje bet kuriuo paros metu nedelsdami, ne ilgiau kaip per vieną valandą, nuvyksta į įvykio vietą ir pasirūpina vaiku.

„Gelbėdami vaiką iš jam nesaugios aplinkos visuomet pirmiausiai ieškome artimųjų, kurie galėtų pasirūpinti vaiku. Vilniaus mieste dirbantys socialiniai darbuotojai, pradėję darbą su šeima, surenka informaciją apie šeimos artimuosius, giminaičius, vaikui artimus asmenis, kurie, esant krizei šeimoje, galėtų nedelsiant pasirūpinti vaiku. Jeigu apie vaikui artimus žmones duomenų neturime – vaikai laikinai saugiai apgyvendinami Vilniaus miesto Krizių centre arba perduodami profesionaliems globėjams“, – sako L. Juškevičienė.

Vien per šių metų pirmus penkis mėnesius Vilniuje iš gyvybei ir sveikatai pavojingų sąlygų paimti 122 vaikai. Iš jų 42 perduoti priežiūrai artimiesiems giminaičiams, socialiniams globėjams, kiti – į Krizių centrą.

„Sritis, kurioje dirbame yra tikrai nelengva, nes tenka dirbti su daug problemų turinčiomis šeimomis ir priimti sprendimus, kurie yra palankiausi šeimoje gyvenantiems nepilnamečiams vaikams. Naktinis ir ne darbo valandų budėjimas turi daug prasmės, nes įvairūs iškvietimai, ypač kai šeimoje girtaujama, yra dažni vakarais ar naktimis. Žinoma, darbas nelengvas, bet matome labai didelę to prasmę“, – sako vienas iš Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojų.

Prie sostinės Vaiko teisių apsaugos skyriaus naktimis budinčių darbuotojų komandos prisijungęs jaunuolis sako, kad tokį darbą pasirinkti jį paskatino susidūrimas su kito Lietuvos miesto Vaiko teisių apsaugos darbuotojų nekompetencija: „Mano tėvai į mūsų šeimą priėmė tris vaikus iš vaikų globos namų, todėl teko susidurti su Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojais. Jų nekompetencija mane labai supykdė, todėl dar būdamas moksleivis sau pasakiau – baigęs studijas dirbsiu šį darbą ir dirbsiu jį profesionaliai. Norisi, kad visuomenės nuomonė apie mus būtų geresnė“.

Sostinėje šįmet žymiai intensyviau dirbama su rizikos grupėse esančiomis šeimomis, jose lankomasi ir nedarbo metu. Šiuo metu Vilniuje yra parengta 15 profesionalių socialinių globėjų, kurie vaiką pasiruošę priimti bet kuriuo metu. Sostinėje atsiranda vis daugiau įtėvių bei globėjų – per 2015 m. jų buvo 83, o nuo 2016 iki dabar net dvigubai daugiau – 217. Per šiuos metus jų planuojame parengti net iki 160.

Vilniuje nuo kovo mėnesio pradėjo veikti keturios Globėjų tarnybos, kurios teikia socialines, psichologines paslaugas vaikų globėjams, įtėviams, taip pat ruošia būsimus globėjus, įtėvius ir plačiau viešina informaciją apie įvaikinimą, vaikų globą. Pernai Vilniuje veikė viena tokia tarnyba.

Mieli vilniečiai, kviečiame Jus prisidėti prie vaikų gerovės – tapti globėjais, įtėviais. Daugiau informacijos – www.vilnius.lt/vaikoteises. Taip pat kviečiame prisijungti prie Vaiko teisių apsaugos skyriaus komandos – rašykite vaikut@vilnius.lt ir ieškokite darbo pasiūlymų www.vilnius.lt/karjera

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt