Pasaulinio garso architekto D. Libeskind projektas „k18B“ gavo miesto Tarybos pritarimą

Savitu stiliumi ir originaliais architektūriniais sprendimais išsiskiriančiam garsaus pasaulinio architekto Daniel Libeskind vadovaujamos „Studio Libeskind“ sukurtam projektui Konstitucijos pr. 18B, neseniai laimėjusiam tarptautinį architektų konkursą Vilniuje, Vilniaus miesto taryba leidžia pradėti tolesnes procedūras, kurios ateityje leistų įgyvendinti šį ambicingą projektą.
„Šis projektas nepalieka abejingų. Miestui itin aktualu, kad tobulinant šį projektą iki jo realizavimo būtų atsižvelgta į vilniečių lūkesčius – kad naujasis kompleksas darniai įsilietų į aplinką, išsaugotų panoramą, padėtų suformuoti šiuolaikinio miesto centro dešiniajame Neries krante vaizdą ir sukurtų estetišką solidžią viešąją erdvę nuo Baltojo tilto iki pat Europos aikštės“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Nors ir gavus Tarybos pritarimą, vystytojai „k18B“ projektą dar turės derinti su paveldosaugininkais, visuomene, bus diskutuojama dėl jo galutinio įvaizdžio bei aukštingumo.
Dar praėjusiųjų metų gegužę miestui dešiniajame Neries krante pristatytas multifunkcinis kompleksas „k18B“ ir aptarti iššūkiai architektams – sukurti svetingus, į aplinką integruotus verslo kvartalus, kurie skatins socialinius ryšius ir kurs miesto dvasią.
Ieškant architektūrinių sprendimų tokiose ypatingose urbanistiniu požiūriu teritorijose, kaip naujasis Vilniaus centras dešiniajame Neries krante, itin svarbu įvertinti pastatų poveikį senamiesčio apsaugai, miesto panoramoms, pėsčiųjų ir dviračių srautams, viešosioms miesto erdvėms.
„Tai nebus tiesiog pastatas, perkeltas į Vilnių. Kompleksas taps jungtimi tarp miesto gyvenimo ir laisvalaikio, prekybos bei pramogų, kultūros ir aplinkos, kuri leis pasijusti naujajame miesto centre. Dešinysis Neries krantas yra sėkmingai suprojektuoto verslo kvartalo pavyzdys. Šios miesto dalies papildymas unikaliu simboliniu objektu padės išbaigti architektūrinės verslo kvartalo „kalvos“ kompoziciją ir pakels modernaus Vilniaus miesto centro kokybę bei pagerins paslaugas ir padidins jo patrauklumą turistams, taps išskirtiniu orientyru, ikona, atspindinčia Vilnių“, – dar pernai gegužę sakė architektas D. Libeskind, lankęsis Vilniuje ir savo projektą asmeniškai pristatęs ne tik miestiečiams, bet ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybos komitetams.
Kaip šis reprezentatyvus, daugiafunkcis pastatas dešiniajame Neries krante, kuriame, planuojama, įsikurtų verslo įmonės ir viešbutis, pakeistų urbanistinį miesto veidą bei viešąją infrastruktūrą tarp Kalvarijų g., Konstitucijos pr. ir Upės g. bei kokį poveikį turėtų Vilniaus istoriniam centrui, nagrinėjo ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto sudarytos ekspertų darbo grupė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, susisiekimo komunikacijų ekspertų ir ,,Newsec advisers“ analitikų komandos.
Ekspertų išvadose teigiama, kad ši architektūrinės koncepcijos idėja (projektas) turi išskirtinę svarbą viešajam interesui, kai urbanistiškai nebaigtą, nedarnią, funkciškai prastai organizuotą esamą situaciją pakeistų išraiškinga architektūra, įsiliejanti ir netrukdanti miesto panoramai, būtų sukurta estetiška viešoji erdvė nuo Baltojo tilto iki pat Europos aikštės, esamas šlaitas pertvarkytas į viešąją pėsčiųjų judėjimo zoną. Ekspertai taip pat pateikė savo rekomendacijas projektui tobulinti.
Planuojama, kad naujojo verslo komplekso plotas sudarys apie 19 tūkst. kvadratinių metrų, jame bus įkurta apie 1000 darbo vietų, o viešbutyje bus apie 300 numerių. Į kompleksą ketinama investuoti per 40 mln. eurų.
Daniel Libeskind yra vienas žymiausių pasaulio architektų, kurio darbai puošia didžiausius pasaulio miestus. Tarp garsiausių jo darbų – Žydų muziejus Berlyne, Metropoliteno universiteto Doktorantūros centras Londone, M. Volio centras Barlano universitete Tel Avive ir daugelis kitų. 2003 m. D. Libeskind tapo vyriausiuoju Niujorko Pasaulio Prekybos Centro atstatymo architektu.
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt