Vilnius atnaujins gatvių apšvietimą: 46 tūkst. šviestuvų keis į LED, modernizuos valdymą

Per trejus metus Vilniaus miesto apšvietimo sistema bus visiškai atnaujinta – sostinės Taryba pradėjo svarstyti miesto gatvių apšvietimo tinklų modernizavimo projektą. Tarybai pritarus, modernizacijos projektą įgyvendintų savivaldybės kontroliuojama įmonė „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai“.
Vilnius atsisakys mieste šiuo metu gatvių apšvietimui naudojamų natrio šviestuvų, pakeisdamas juos moderniais LED šviestuvais, sostinės gatvių apšvietimą valdys kompiuterizuota nuotolinio apšvietimo stebėsenos, valdymo ir kontrolės sistema, o išlaidos elektrai sumažės net perpus – bus sutaupoma apie 11,7 mln. kWh arba daugiau kaip 1 mln. Eur per metus.
Modernizuojant Vilniaus miesto gatvių apšvietimo tinklus, bus pakeisti visi šiuo metu mieste esantys natrio bei metalohalido šviestuvai – tokių, apšviečiančių Vilniaus gatves yra apie 46 tūkstančiai.
Įrengus naujus, modernius bei taupius LED šviestuvus, gatvėse taps šviesiau, o tai didins eismo dalyvių saugumą tamsiu paros metu, sumažės eismo įvykių tikimybė, senus šviestuvus pakeitus naujais, ekonomiškais LED šviestuvais, gatvių apšvietimui bus sunaudojama mažiau elektros energijos, atitinkamai bus sumažinta aplinkos tarša.
Įdiegus modernų apšvietimą, jis bus valdomas nuotolinio apšvietimo stebėsenos, valdymo ir kontrolės sistema – tai reiškia, kad specialistai galės operatyviai reaguoti į gedimus nuotoliniu būdu, priklausomai nuo eismo intensyvumo gatvėse, paros aplinkos skaisčio, bus galima reguliuoti miesto apšvietimo lygį, jį padidindami ar sumažindami, o apšvietimo tinklo remonto išlaidos sumažės daugiau kaip 30 proc. arba 800 tūkstančių eurų.
Dabartinė gatvių apšvietimo tinklo valdymo sistema reaguojanti tik į foto jutiklio signalus yra neefektyvi – nėra galimybės reguliuoti apšvietimo intensyvumo, negaunama informacija apie sistemos gedimus, o juos fiksuoti galima tik fiziškai apžiūrint šviestuvus. Taip pat bus pakeista dalis atramų, gembių, kabelių bei kitos gatvių apšvietimo įrangos ne mažiau kaip 85 km eksploatuojamo tinklo ruože.
Iš viso Vilniuje yra apie 48 tūkstančių šviestuvų, kurie paskutinį kartą buvo atnaujinti 1997-2000 metais. Miesto gatvių apšvietimo įrenginių infrastruktūra nusidėvėjusi net 89,5 proc: virš 87% šviestuvų yra natrio technologijos, virš 30% atramų – senesnės nei 30 metų.
Numatoma, kad bendra modernizacijos kaina sieks 21,6 mln. eurų. Preliminarūs pasiūlymai dėl finansavimo gauti iš 6 Lietuvos ir tarptautinių finansinių institucijų ir fondų.
Įmonė Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai buvo įsteigta 1953 metais. Bendrovės steigėjas ir vienintelis akcininkas yra Vilniaus miesto savivaldybė.
Nuo VGAET įsteigimo Vilniaus mieste pasikeitė trys šviesos šaltinių kartos. Dabar VGAET beveik 100 darbuotojų kolektyvas prižiūri ir remontuoja apie 48 tūkst. šviestuvų ir prožektorių, 938 maitinimo punktus ir skirstymo spintas, per 1,6 tūkst. km kabelinių ir oro elektros linijų.
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt