Vaikų globos ir įvaikinimo sistemos pertvarka sparčiausiai įgyvendinama Vilniuje

Šiandien sostinės savivaldybėje surengtas kampanijos „Už saugią Lietuvą“ susitikimas, kuriame aptarti vaikų globos ir įvaikinimo sistemos pertvarkos procesai Vilniaus regione. Renginyje dalyvavo Vilniaus, Ukmergės, Šalčininkų, Širvintų, Elektrėnų, Trakų, Vilniaus rajono ir Švenčionių rajono savivaldybių atstovai, kurie dalijosi savo patirtimi kuriant geresnę vaikų ateitį ir pertvarkant vaikų globos namų sistemą.


Vilnius pirmasis Lietuvoje dar 2015 m. ėmėsi vaikų globos pertvarkos ir iki 2019 m. siekia uždaryti visus sostinės vaikų ir kūdikių globos namus. Šiuo metu Vilniuje išformuoti jau dveji vaikų globos namai iš keturių, skatinamas įvaikinimas, o visai vaikų globos sistemos pertvarkai savivaldybė šįmet skiria beveik 1 mln. daugiau lėšų nei praėjusiais metais – iš viso 1,5 mln. eurų.

„Kiekvieno miesto vadovo tikslas turėtų būti rūpintis vaikų gerove, tai ir buvo viena prioritetinių mano sričių vos pradėjus dirbti Vilniaus meru. Per šiuos ir kitus metus ir toliau sistemingai sieksime, kad visi be globos likę Vilniaus vaikai augtų šeimoje, artimųjų aplinkoje arba jaukioje šeimą primenančioje šeimynoje“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.


Sostinėje jau išformuoti „Minties“ ir „Žolyno“ vaikų globos namai, o 57 šių namų vaikai gyvena šeimai artimoje aplinkoje – šeimynose – po 7-9 vaikus. Gyvendami bendruomenėje vaikai tapo daug savarankiškesni, auga vaikų pasitikėjimas savimi, jie tampa draugiškesni, šeimyniški. Jau kitąmet planuojama išformuoti vaikų socialinės globos namus „Gilė“, kuriuose gyvena 42 vaikai, o Antakalnio vaikų socialinės globos namus numatyta perorganizuoti į daugiafunkcinį centrą, kuriame būtų teikiamos palydimosios globos, dienos centro paslaugos.

Šiuo metu Vilniuje yra 1 087 be tėvų globos likusių vaikų, tačiau net trečdalis jų – 693 – gyvena šeimoje, kiti – institucinėje globoje. Net 15-oje socialinių globėjų šeimose globojami 26 vaikai.


Vilniuje šiais metais pradėjo veikti keturios Globėjų tarnybos – VšĮ „Žiburio labdaros ir paramos fondas“, VšĮ „Pagalbos paaugliams iniciatyva“, labdaros paramos fondas „SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija“, VšĮ „SOTAS“ – kurios teikia socialines, psichologines paslaugas vaikų globėjams, įtėviams, taip pat ruošia būsimus globėjus, įtėvius ir plačiau viešina informaciją apie įvaikinimą, vaikų globą. Pernai Vilniuje veikė viena tokia tarnyba.

Sostinėje atsiranda vis daugiau įtėvių bei globėjų – per 2015 m. jų buvo 83, o nuo 2016 iki dabar net dvigubai daugiau – 217. Per šiuos metus jų planuojame parengti dar iki 160. 2017 m. sausio – gegužės mėn. sudaryta 12-a globėjų (rūpintojų) įtėvių mokymo grupių.

Pastebėta, kad Vilniuje vis daugiau šeimų žengia kilnų žingsnį ir įsivaikina mažylius – 2016 metais Vilniuje įvaikinti ir vilniečių šeimų iš kitų miestų įvaikinti – 56 vaikai, 2015 m. – 44, 2014 – 38.

Lietuvoje be tėvų globos auga 9 116 vaikų. Daugiau kaip 2 000 vaikų kasmet lieka be tėvų, o į vaikų globos namus kasdien patenka 3-4 vaikai. Apie 60 proc. Lietuvos vaikų yra globojami šeimose, 35 proc. – globos namuose ir 5 proc. – šeimynose.

Mieli vilniečiai, kviečiame Jus prisidėti prie vaikų gerovės – tapti globėjais, įtėviais. Daugiau informacijos – http://globaivaikinimas.lt/

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt