18-ta eismo saugumo akcija „Apsaugok mane“ prasidėjo prie pirmosios Lietuvoje kalbančios perėjos

Lietuvoje startavo jau 18-ta saugaus eismo akcija „Apsaugok mane“. Šiemet apie 1 000 Lietuvos perėjų prie mokyklų bus paženklintos specialiu „Apsaugok mane“ ženklu, o bendrovė „Lietuvos draudimas“ nemokamai apdraus daugiau kaip 320 tūkst. mokyklinio amžiaus vaikų nuo nelaimingų atsitikimų kelyje. Be to, ilgametės akcijos iniciatoriai – „Lietuvos draudimas“, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas – šiemet Vilniuje įgyvendino papildomą saugaus eismo iniciatyvą. Sostinėje pradėjo veikti unikalios ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje kalbančios perėjos, kuriose pėsčiųjų dėmesį į saugumą kelyje atkreipia žinomi Lietuvos žmonės.


„Eismo dalyvių saugumas yra itin svarbus. Rudenį gatvės prisipildo moksleivių ir studentų, tad prie intensyvesnio eismo reikia priprasti visiems jo dalyviams. Aš labai džiaugiuosi, kad jau tradicija tapusi „Lietuvos draudimo“ akcija „Apsaugok mane“ prisideda prie mūsų mažųjų eismo dalyvių saugumo. Kiekvienais metais pasiūlomi įdomūs sprendimai, kaip atkreipti dėmesį į saugų eismą. Šie metai išskirtiniai, smagu, kad lietuvių sukurtos išskirtinės kalbančios perėjos Europoje įdiegtos pirmą kartą ir būtent Vilniuje“, – džiaugiasi Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Ruošdamasi artėjančiam rudens sezonui ir suaktyvėjusiam eismui mieste, Vilniaus miesto savivaldybė „Apsaugok mane“ ženklu pažymėjo 95 prie mokyklų esančias pėsčiųjų perėjas. Artėjant tamsiajam metų periodui, savivaldybė sostinės moksleiviams taip pat išdalins apie 7 tūkst. atšvaitų.

Apdrausti 326 tūkst. moksleivių

Švietimo ir mokslo ministerijos prognozėmis, šiemet šalies mokyklose iš viso mokysis apie 326 tūkst. moksleivių. Akcijos „Apsaugok mane“ organizatorė bendrovė „Lietuvos draudimas“ visus juos apdraus nuo nelaimingų atsitikimų eismo įvykiuose.

„Prasideda tradicinis „Apsaugok mane“ mėnuo – rugsėjis, kai jau 18-tą kartą kviečiame saugoti mažiausius eismo dalyvius – mūsų vaikus. „Lietuvos draudimas“ tiki, kad šios akcijos metu įgyvendintos saugaus eismo iniciatyvos, atkreiptas dėmesys į po atostogų suintensyvėjusį eismą ir į gatves sugrįžtančius moksleivius leido sumažinti nelaimingų atsitikimų keliuose skaičių ir prisidėjo prie saugesnio visų rugsėjo. Suprantame, kad net ir atidžiausiems nutinka nelaimių, todėl nuo pat akcijos pradžios draudžiame pėsčiųjų moksleivių keliones“,  sako „Lietuvos draudimo“ generalinis direktorius Kęstutis Šerpytis.

Draudimo apsauga mokyklinio amžiaus vaikams įsigalios automatiškai pačią pirmą mokslo metų dieną, o dėl to tėveliams nieko daryti nereikia. Moksleivio, kuris keliaudamas pėsčiomis šį rugsėjį pateks į eismo įvykį, tėvai ar globėjai kviečiami dėl kompensacijos iš karto kreiptis į „Lietuvos draudimą“. Kiekvienas šalies moksleivis nuo nelaimingų atsitikimų kelyje yra apdraustas 5 tūkst. eurų suma.

Vilniuje prakalbo perėjos

Akcijos „Apsaugok mane“ iniciatoriai kiekvienais metais imasi vis naujų idėjų ir sprendimų, kurie galėtų prisidėti prie didesnio vaikų saugumo gatvėse. Šiemet „Lietuvos draudimas“ kartu su savivaldybe miestui padovanojo 4 kalbančias perėjas. „Lietuvos draudimo“ užsakymu pačią kalbančių perėjų technologiją nuo nulio sukūrė ir įgyvendino lietuviai – inžinerinių konsultacijų įmonė „Eksertus“. Draudimo bendrovės kvietimu prie projekto sutiko prisidėti muzikantas Marijonas Mikutavičius ir LNK televizijos laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė – būtent jų balsus kalbančiose perėjose girdės pėstieji.


„Kasmet siekiame apie saugumą keliuose kalbėti vis kitaip, todėl šiemet pasitelkėme šiuolaikines technologijas ir prakalbinome perėjas. Tikime, kad toks sprendimas ir kitų mūsų bendrų saugumo keliuose iniciatyvų visuma dar labiau mažins nelaimių, kai nukenčia pėstieji vaikai, skaičių ir Vilniuje, ir visoje Lietuvoje“, – sako K. Šerpytis.

Pasak technologiją sukūrusio inžinieriaus Mariaus Riboko, pasaulyje yra sukurta nemažai saugumą kelyje užtikrinančių technologijų, tačiau tokio tipo kalbančių perėjų sprendimo dar neteko sutikti. „Yra panašių įrenginių, įspėjančių pėsčiuosius garsiniu signalu, bet tokie sprendimai yra primityvūs ir niekuo neišsiskiriantys. Todėl kai „Lietuvos draudimas“ paprašė sukurti Vilniaus miestui kalbančias perėjas, tai priėmėme kaip išskirtinį iššūkį. Džiaugiamės galėdami prisidėti ne tik prie didesnio moksleivių saugumo kelyje į mokyklas, bet ir prie Vilniaus, kaip išmanaus miesto, vystymosi“, – sako Marius Ribokas, MB „Eksertus“ vadovas.

Iš viso sostinėje įrengtos keturios kalbančios perėjos – trys prie mokyklų (Jono Basanavičiaus progimnazijos S. Konarskio g., Žvėryno gimnazijos Sėlių g., Antakalnio progimnazijos Antakalnio g.) ir viena centre, šalia Pilies ir Barboros Radvilaitės gatvių sankryžos. Kaip gimsta „Apsaugok mane“ kalbančios perėjos Vilniuje galima pamatyti čia: https://youtu.be/7x_MPrxTtwU

Eismui šalia mokyklų – ypatingas policijos dėmesys

Europos transporto saugos tarybos duomenimis, Lietuva, praėjusiais metais žuvusiųjų keliuose skaičių sumažinusi 22 proc., pasiekė geriausią rezultatą tarp 32 valstybių, dalyvaujančių Kelių saugumo charakteristikų indekso (PIN) programoje. Taip pat pažymima, kad nuo 2001-ųjų iki 2016-ųjų Lietuva pasiekė geriausią rezultatą, aukų keliuose skaičių sumažindama net 73 procentais.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos viršininko Dainiaus Šalomsko teigimu, skatinant atsakingumą kelyje ir rūpinantis pėsčiųjų, ypatingai pradedančių lankyti mokyklas vaikų, saugumu gatvėse, rugsėjį policija tam skirs ypatingą dėmesį.

„Bus atkreiptas dėmesys į šalia vaikų mokymo įstaigų ir keliuose, vedančiuose į mokyklas, esančias pavojingas, intensyviu pėsčiųjų eismu pasižyminčias pėsčiųjų perėjas. Policijos pareigūnai drausmins pėsčiųjų negerbiančius, Kelių eismo taisyklių nesilaikančius vairuotojus. Svarbiausia – niekada neskubėti kelyje ir elgtis ramiai, būti atidiems ir visada įsitikinti savo saugumu pačiam“, – pažymi D. Šalomskas.

Apie akciją „Apsaugok mane“

Akcija „Apsaugok mane“ buvo pradėta 2000 m. Vilniuje. Ją pradėjo Vilniaus miesto savivaldybė ir didžiausia šalies draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“. 2001 m. ši iniciatyva buvo išplėsta į dar du šalies didmiesčius – Kauną ir Klaipėdą, vėliau prie akcijos prisijungė didžioji dalis Lietuvos savivaldybių. Nuo 2010 m. „Lietuvos draudimas“ kasmet nemokamai apdraudžia visus pėsčiuosius moksleivius šalies keliuose ir gatvėse visą rugsėjo mėnesį. Per 17-a akcijos „Apsaugok mane“ metų bendrovei iš viso pranešta apie 80 šalies gatvėse ar keliuose nukentėjusių moksleivių, už patirtus sužalojimus jiems atlyginta daugiau nei 35 tūkst. eurų. Pernai „Lietuvos draudimas“ sulaukė 14 pranešimų apie rugsėjį eismo įvykiuose sužeistus vaikus, viena nelaimė baigėsi tragiškai.