Sostinės garbės piliečiui Tomui Venclovai – vilniečių sveikinimai Rotušėje 80–mečio proga

Šįvakar miesto Rotušėje vilniečiai pasveikino savo miesto garbės pilietį profesorių Tomą Venclovą 80-mečio sukakties proga. Vilniaus meras Remigijus Šimašius padėkojo T. Venclovai už meilę ir kūrybą Vilniui.

Vilnius neatsiejamas nuo T. Venclovos kūrybinės veiklos. Kūrinių sostinei – visa puokštė: „Vilnius: vadovas po miestą“, vadovo po Vilnių tęsinys – „Vilniaus vardai“, „Vilnius. Miestas Europoje“, „Vilnius: asmeninė istorija“. 2013 m. už nuopelnus Vilniui T. Venclovai buvo suteiktas Vilniaus miesto garbės piliečio vardas.

„Vilnius – Jūsų miestas. Man garbė ir džiaugsmas iš visų jėgų stengtis, kad Vilnius būtų toks, kokį jį nori matyti čia gyvenantys žmonės ir Jūs – tolerantišką, atvirą ir žengiantį į priekį. Vienoje Jūsų knygų apie Vilnių yra nuostabi metafora, kad mūsų miestas – kaip Trispalvė: geltonas mūras, žali medžiai, raudoni Senamiesčio stogai. Vaikščiodamas mieste labai dažnai prisimenu Jus ir šį nuostabų, taiklų poeto pastebėjimą,“ – įteikdamas profesoriui skulptoriaus Martyno Gaubo kurtą „Rūpintojėlį“ sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Prisimindamas patirtis ir bendravimą su didžiaisiais Lietuvos ir užsienio kūrėjais, bičiuliais iš įvairių kraštų, Tomas Venclova sakė supratęs, kad „Menas – gyvas daiktas, jo dalys negali egzistuoti atskirai ir viena kitai būtinos. Ypač, kai prieštarauja ir nesutaria. Įsijungti į šią grandinę, tapti lašu šioje nuolat atsinaujinančioje meno ir kultūros terpėje, yra geriausia, kas duodama rašančiam žmogui“.

Šventinio vakaro metu pristatyta ir naujausia autobiografinių pokalbių su amerikiečių poete Ellen Hinsey knyga „Nelyginant šiaurė magnetą“, kuri aprėpia keturis poeto gyvenimo dešimtmečius Lietuvoje, Maskvoje ir keturis dešimtmečius Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Pasveikinti Tomą Venclovą jubiliejaus proga Vilniaus rotušėje susirinko iškilūs Europos akademinės ir kultūrinės visuomenės nariai, vaikystės ir mokyklos laikų bičiuliai, poetai, amerikiečių poete Ellen Hinsey.

Iki rugsėjo 30 d. Rotušėje veiks Tomo Venclovos fotografijų ir poezijos leidinių iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos paroda. Parodoje bus eksponuojamos Algimanto Aleksandravičiaus, Arūno Baltėno, Audronio Žygavičiaus, Gedimino Zemlicko, Džojos Gundos Barysaitės, Jono Jakimavičiaus, Juozo Budraičio, Mariaus Baranausko, Ramūno Danisevičiaus, Ramūno Katiliaus, Vlado Braziūno fotografijos.

Renginio „Tomas Venclova: taip artėja žodis“ organizatoriai – Vilniaus memorialinių muziejų direkcija, partneriai – leidykla „Apostrofa“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos literatūros ir tautosakos institutas, Šiuolaikinio meno centras , Gėtės institutas ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt