Sostinės meras su tarptautinės UNESCO misijos ekspertais aptarė augantį Vilnių

Vilniaus meras Remigijus Šimašius šiandien priėmė tarptautinės UNESCO/ICOMOS misijos Vilniuje ekspertus Paul Drury ir Burcu Ozdemir – aptarė reikšmingas darniam miesto vystymuisi teritorijas, supažindino su Vilniaus kultūros paveldo apsaugos politika, teikiamą išskirtinę svarbą viešajam interesui.

Meras R.Šimašius pristatė Vilnių kaip labiausiai augantį miestą visame regione, sostinės patrauklumą ir atvirumą geroms idėjoms, miestą, kuris kultūros paveldo dėka atsinaujina, auga ir įgauna XXI a. sostinės veidą, o vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis – aukštybinių pastatų miesto centre iššūkius ir kaip vykdoma tokių statybų kontrolė, koks yra teisinis reglamentavimas. Aptarta, jog augančiam miestui labai svarbūs vieši tarptautiniai architektūriniai konkursai, ypač kai planuojami pastatai yra svarbūs naujojo miesto centro ir Senamiesčio panoramoms.

Tokiose ypatingose urbanistiniu požiūriu teritorijose, kaip naujasis Vilniaus centras dešiniajame Neries krante, Misionierių sodai – itin svarbu įvertinti pastatų poveikį senamiesčio apsaugai, miesto panoramoms, pėsčiųjų ir dviračių srautams, viešosioms miesto erdvėms. Darnaus vystymosi kontekste šias reikšmingas centro teritorijas vis dar nukonkuruoja miesto pakraščiai, į kuriuos keliasi gyventi vis daugiau vilniečių. Šiuo metu Senamiestis turi vos 19,5 tūkst. gyventojų. Todėl Vilniui svarbu gaivinti tokias teritorijas kaip unikali Misionierių vienuolyno teritorija nuo Misionierių bažnyčios iki Vilnios upės, – kad į Senamiestį sugrįžtų gyventi žmonės, kad čia norėtųsi gyventi, dirbti ir ilsėtis.

Šią vasarą miesto Taryba pritarė naujo aukštybinio pastato, kurio pirminė idėja buvo atrinkta tarptautinio konkurso metu, „k18B“ projektui. Tuo buvo sudarytos palankios sąlygos kuo anksčiau konsultuotis dėl projekto su paveldosaugos specialistais, visuomene. Tokios diskusijos padeda rasti geriausią tinkamą sprendimą. Miestui yra itin aktualu, kad naujasis objektas darniai įsilietų į naujojo centro panoramą, išsaugotų panoramą, padėtų suformuoti šiuolaikinio miesto centro dešiniajame Neries krante įvaizdį ir būtų sukurta estetiška erdvė nuo Baltojo tilto iki pat Europos aikštės. Dešinysis Neries krantas yra sėkmingai įgyvendintos vizijos pavyzdys, o naujasis „k18B“ projektas darniai papildys ir padės išbaigti „kalvos“ kompoziciją ir sukurs šiuolaikiško miesto centro įvaizdį, centrui derančią aplinkos kokybę.

Ekspertams buvo pristatyti senamiestyje ir jo apsaugos zonoje sėkmingai įgyvendinami ir jau įgyvendinti gerieji pavyzdžiai: Bernardinų sodas, Architektūros parkas, atkuriami Tymo kvartalas, Krivių kvartalas, Didžiosios Sinagogos teritorijos sutvarkymas ir kiti.

UNESCO ir Pasaulio paveldo ir Tarptautinės paminklų ir lankytinų vietų apsaugos tarybos ekspertai atvyko į techninio-ekspertinio pobūdžio susitikimus Vilniuje, kurių metu renka informaciją, o rekomendacijas planuoja pateikti kitų metų sausio viduryje.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]