Bevardžiam Vilniaus skverui Šnipiškėse – Jono Jablonskio vardas

Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, sostinės Taryba bevardžiam skverui Šnipiškių seniūnijoje suteikė lietuvių bendrinės kalbos kūrėjo Jono Jablonskio vardą.

Iki šiol oficialaus vardo neturėjęs, tačiau sutvarkytas ir lankymui visiškai pritaikytas skveras yra įsikūręs naujajame miesto centre, visai šalia Vilniaus miesto savivaldybės – tarp Konstitucijos prospekto, Kalvarijų ir Lvovo gatvių. Ši vieta pasirinkta neatsitiktinai – J. Jablonskis 1904-1906 m. gyveno netoliese esančiame Kalvarijų g. 20 name.

Skverą pavadinti J. Jablonskio vardu pasiūlė Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos narė, Vilniaus atminties kultūros grupės vadovė Paulė Kuzmickienė.

„Simboliška, kad šalia Konstitucijos vardo prospekto esantis skveras bus pavadintas lietuvių kalbos konstitucijos kūrėjo vardu. Jonas Jablonskis yra šimtmečio, Valstybės žmogus, garbingoje Valstybės kūrėjų gretoje. Džiaugiuosi, kad skveras nuo šiol neš vilniečiams ir miesto svečiams žinią, o kitiems primins apie Vilniuje gyvenusį ir kūrusį kalbininką,“- kalbėjo viena iš skvero iniciatorių P. Kuzmickienė.

Skveras yra nuolat prižiūrimas, apšviestas, apželdintas, įrengti suoliukai. Skverą puošia skulptūra „Šviesa“ (skulpt. Vidmantas Gylikis, archit. Marius Markūnas), pastatyta 2009 m.

J. Jablonskis, gyvenęs 1860-1930 m. buvo pirmasis sunorminęs literatūrinę lietuvių kalbą. Jis taip pat parašė keletą knygų, kuriose buvo nagrinėjamos lietuvių kalbos gramatikos taisyklės, redagavo tekstus žymiems lietuvių rašytojams Gabrielei Petkevičaitei-Bitei, Jonui Biliūnui ir kitiems. Kalbininko dėka mes ir dabar naudojame tokius bendrinėje kalboje vartojamus žodžius – visus savaitės dienų pavadinimus, kalbos terminus (kablelis, šauktukas ir panašiai) bei matematinius terminus (daugyba, dalyba ir t. t.).

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt