Vilnius švenčia: mieste dalijamos dovanos, keliamos vėliavos, skaitomi Gedimino laiškai

Šiandien išties neeilinė diena vilniečiams – sostinei 695-eri! Nuo ankstaus ryto vilniečius ir miesto svečius džiugina dovanų dalybose įvairiose Vilniaus erdvėse, per miesto gimtadienį gimusieji jau sulaukė specialiai jiems papuoštų smėlinukų „Vilnius myli Tave“, prie Rotušės iškilmingai iškeltos Vilniaus vėliavos, vyksta daugybė edukacinių renginių mokyklose ir muziejuose, o vakare Vilniaus gatvėje laukia šventė, kurios metu vilniečiai sieks rekordo – vienu metu siųsdami linkėjimus Vilniui užpūs gimtadienio žvakutes ant 695 keksiukų.

{end_header}

10 val. miesto savivaldybėje Vilniaus meras Remigijus Šimašius pats vaišino vilniečius ir miesto svečius didžiuliu gimtadienio tortu. Šventiniais Vilniaus gimtadienio tortais bus apdovanoti ir šiandien besituokiantys jaunavedžiai.
„Mažai miestų gali pasidžiaugti tokiu gražiu gimtadieniu, kokį šiandien švenčia Vilnius. Vilnius gimė prieš 695 metus, kai miesto ir visos Lietuvos valdovas kunigaikštis Gediminas nusprendė pareikšti pasauliui žinią apie Vilnių. Vilniaus paminėjimą Gedimino laiškuose skaitysime ir šiandien. Kviečiu ateiti visus pasižiūrėti į laiško originalą, kurį šiandien kiekvienas gali apžiūrėti paveikslų galerijoje. Retas miestas gali pasigirti tokiu orumu, atvirumu ir tokiu pasitikėjimu, su kokiu Gediminas laiškuose kvietė žmones atvažiuoti čia ir kurti savo likimą. Nuo pat užgimimo Vilnius yra toks atviras, tolerantiškas, draugiškas miestas, kokiu mes ir po tiek metų kasdien siekiame būti. Sveikinu vilniečius su gimtadieniu ir kviečiu švęsti Vilnių, didžiuotis juo ir kartu jį kurta”, – sveikino vilniečius miesto meras Remigijus Šimašius.
Į Vilnių atskridusius miesto svečius maloniai nustebino oro uoste skambanti Vilniaus miesto ansamblio „Mikrookéstra“ muzika. Akordeonisto Martyno Levickio iniciatyva įkurtas, Vilniaus trupės vardą gavęs styginių ansamblis laukimo salę šįryt pripildė V. A. Mocarto simfonijos garsais. „Ryanair“ lėktuvais į Vilnių nusileidę svečiai girdi sveikinimą: „Welcome to Vilnius, which is celebrating its 695th birthday today“.
Vidurdienį sostinės gimtadienio proga Rotušės aikštėje iškilmingai iškeltos Vilniaus vėliavos – kartu su sostinės meru Remigijumi Šimašiumi jas iškėlė kelių kartų vilniečiai – Mažojo Kristoforo laureatas, Vilniaus licėjaus mokinys Ernestas Ramanauskas, operos solistė Ieva Prudnikovaitė ir Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės šauliai.
Vilniaus paveikslų galerijoje 12.30 val. buvo atidaryta paroda „Lietuvos valdovo žodis pasauliui: atveriame mūsų žemę ir valdas kiekvienam geros valios žmogui“. Meras R.Šimašius vilniečiams skaitė kunigaikščio Gedimino laiško ištrauką, kuriame Kunigaikštis prieš 695 metus kvietė amatininkus, pirklius ir žemdirbius atvykti ir įsikurti Vilniuje. Išlikusių Lietuvos Gedimino laiškų skaitymai tęsis iki 15 valandos. Vilniečiai kviečiami pamatyti originalų Gedimino laišką, kuris buvo rastas Rygoje, Latvijos valstybinio istoriniame archyve ir dabar eksponuojamas Vilniaus paveikslų galerijoje.
Nuo ryto Valdovų rūmuose prasidėjusi programa „Vilniaus diena Valdovų rūmuose“ tęsis iki 18 val. Čia šiandien vyksta teminės ekskursijos, protų mūšis, edukaciniai užsiėmimai. Detali renginių programa: www.valdovurumai.lt
Vilnius paruošė staigmenas per Vilniaus gimtadienį gimusiems mažyliams – pirmieji naujagimiai jau pasipuošė smėlinukais su Vilniaus gimtadienio atributika ir užrašu „Vilnius myli tave“. Laukiama apie 30 ar daugiau šiandien gimsiančių mažųjų vilniečių.
Bene didžiausia staigmena vilniečiams sostinės gimtadienio proga – didysis žaidimas „695 dovanos vilniečiams“. Žaidimo metu skirtingose miesto erdvėse lauks gausybė ypatingų dovanų – pakaks pasakyti žaidimo slaptažodį, kurį bus galima sužinoti savivaldybės paskyroje Facebooke. Dovanų žaidimas jau yra prasidėjęs ir vyks visą dieną iki 21 val. vakaro. Jį vainikuos nemokamas dainininkės Girmantės Vaitkutės su grupe koncertas bare „Piano man“ nuo 21 val., kur taip pat bus dalijamos miesto gimtadienio dovanos.
Prie žaidimo „695-ios dovanos vilniečiams“ prisijungė daugiau kaip 30 draugų ir rėmėjų , kurie dosniai pasiūlė žaidimui keletą kartų daugiau dovanų nei 695, kurių vertė net apie 30 tūkst. Eur! Dovanos pradžiugins ir didelius ir mažus, bus galima laimėti pakvietimų į Vilniaus miesto trupių pasirodymus, įvairių kino teatrų bilietus į kiną, populiariausias miesto ekskursijas, į sporto arenas ir klubus, gardžios kavos puodelių, važiavimus UBER, mikrokompiuterius, fotosesijas, knygų, nemokamų apsilankymų populiariausiuose muziejuose ir gausybę kitų dovanėlių.
Sausio 25-osios rytą sostinės mokyklose vyks istorijos pamoka apie Vilnių. 5-12 kl. mokytojai kviečiami Vilniaus istorijos pamokas tądien organizuoti ne tik mokyklose, bet ir apsilankyti muziejuose, kuriuose vyks edukaciniai užsiėmimai. Už gaires ypatingai istorijos pamokai sausio 25-ajai sostinės savivaldybė dėkinga jas parengusiam Vilnius istorijos mokytojų būreliui. Darželinukus ir moksleivius šiandien pradžiugino savivaldybės atsiųsti linksmi gimtadieniniai lipdukai. Jais šiandien pasipuošė daugiau kaip 100 tūkstančių vilniečių.
18 val. visus vilniečius kviečiame į Vilniaus gatvę (arčiau Gedimino prospekto) . Pirmieji 695 atėję gaus gimtadieninį keksiuką, Vilniaus gatvėje įsikūrusios kavinės pakvies arbatos. Vilniečiai drauge sugalvos linkėjimą Vilniui ir pūsdami žvakutes įsiamžins rekordinėje jubiliejaus nuotraukoje!
Nuo 19 val. prasidės tradiciniai Šv. Kristoforo apdovanojimai. Dešimčiai miestui labiausiai nusipelniusių vilniečių bus įteiktos Šv. Kristoforo statulėlės. Vilniaus miesto ir visų keliaujančiųjų globėjo Šv. Kristoforo statulėles vilniečiams tradiciškai įteiks meras Remigijus Šimašius.
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt