Vilnius sieks įamžinti iškilius rusų demokratus

Vilniaus meras Remigijus Šimašius šiandien priėmė sostinėje besilankančius žymius Rusijos demokratus, tokius kaip Daniil Konstantinov – vienas iš opozicijos atstovų, gavęs prieglobstį Lietuvoje, šiuo metu Rusų Europos judėjimo direktorius, Vsevolod Chernozub – blogeris, kolumnistas, gavęs prieglobstį Lietuvoje; Irina Kalmykova – protestų ir solidarumo akcijų organizatorė, šiuo metu gavusi prieglobstį Lietuvoje, Evgeni Titov – buvęs „Novaya gazeta“ žurnalistas, rusakalbį darželį įkūrę Yulia Bashinova ir Veniamin Dmitroshkin.


Viena svarbiausių susitikimo temų – kaip ir kokioje erdvėje Vilniuje galėtų būti įamžintas prieš 3 metus Maskvoje nužudyto politiko Boriso Nemcovo ir kitų didžių demokratų atminimas. Sostinės meras pasiūlė drauge aptarti idėją – įkurti Rusijos demokratų skverą Žvėryne, priešais Rusijos Ambasadą. Jaukioje erdvėje su tvenkiniais galėtų atsirasti ir meniniai akcentai, ir vardinis simbolinis tiltas per tvenkinį, pavadintas Boriso Nemcovo vardu, ir vardiniai suoliukai arba medeliai, pavadinti garsių demokratų, režimo aukų, tokių kaip Ana Politkovskaja, Borisas Nemcovas ir kitų žuvusių nuo politinių represijų vardais. Rusijos demokratijos skveras būtų dedikuotas ir visiems tiems Rusijos gyventojams, kurių pusė milijono po sausio 13-osios išėjo į gatves mūsų palaikyti.


„Kalbėjome apie Rusijos demokratijos kovotojų ir pirmiausiai Boriso Nemcovo įamžinimą, kuris buvo Lietuvos draugas, dažnai joje lankydavosi ir palaikė mus sausio 13-osios įvykių metu ir vėliau. Vilniuje galėtų atsirasti skveras prieš Rusijos ambasadą Latvių gatvėje, kuris aiškiai parodys, kad mes tvirtai pasisakome už demokratijos vertybes ir esame labai dėkingi tiems Rusijos žmonėms, kurie kovoja už tas demokratijos vertybes ir taiką visame regione. Skvere galėtų atsirasti tiltelis, skirtas nužudytojo Lietuvos draugo ir Rusijos demokrato Boriso Nemcovo atminimui. Tiltas jungia, traukia ateiti ir pabūti. Ant tilto Maskvoje buvo nušautas Borisas Nemcovas,” – siūlė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Rusijos demokratai pritarė galimoms Boriso Nemcovo ir kitų iškilių Rusijos demokratų įamžinimo idėjoms, dėkojo Vilniaus miesto savivaldybei už iniciatyvą.


„Esame dėkingi savivaldybei už dialogą. Žinodami, kad pagal egzistuojančią tvarką Vilniuje vardai gatvėms ar kitoms miesto erdvėms paprastai suteikiami praėjus 10 metų po žmogaus mirties, tačiau mes šiandien radome ir kitų alternatyvių galimybių, kaip įamžinti jo atminimą, sutarėme dėl bendros darbo grupės ir nors šiandien dar nežinome kokį simbolinį ar meninį B. Nemcovo įamžinimą pasirinksime, svarbiausia, kad Lietuvoje, Vilniuje, mes radome galimybę realizuoti savo iniciatyvą .“ – sakė Daniil Konstantinov – vienas iš opozicijos atstovų, gavęs prieglobstį Lietuvoje, šiuo metu Rusų Europos judėjimo direktorius.

„Susitikimas buvo labai geranoriškas. Man labai patiko B. Nemcovo vardo tilto skvere idėja. Todėl galima toliau ją vystyti.“ – sakė Irina Kalmykova, protestų ir solidarumo akcijų organizatorė, gavusi prieglobstį Lietuvoje.


Pasak Yulios Bashinovos, iš pradžių atidaryti Rusijos demokratijos skverą su vardiniais demokratų suoliukais yra puiki mintis, greitai realizuojama idėja, o prabėgus 10-iai metų po Boriso Nemcovo minties, bus galima pagalvoti ir apie kitokį įamžinimą, papildyti skverą dar kokiais nors simboliais.

Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisijos narys Audronis Imbrasas pritarė, kad tai būtų atvira skvero koncepcija, kuri suteikia galimybes – jame galės būti arba suoleliai, arba kiti simboliai, tokia atvira ir gyva koncepcija bus gyva per ateinančius dešimtmečius.

Susitikime taip pat aptarta demokratų pozicija boikotuoti artėjančius Rusijos prezidento rinkimus, taip pat sunkumai, su kuriais susiduriama tvarkant migracijos dokumentus. Pasak Vilniaus mero, labai norisi, kad Vilnius Rusijos demokratams taptų ne tik laikinu prieglobsčiu, bet ir jaukūs namai, kuriuose žmonės jaučiasi laukiami ir mylimi.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt