„Vilniaus vandenų“ amnestija pasinaudojo šimtai gyventojų

Bendrovės „Vilniaus vandenys“ paskelbta „amnestija“ nebaudžiamam pranešti apie savavališką prisijungimą prie centralizuoto vandentiekio ir nuotekų tinklų pasinaudojo apie 300 asmenų Vilniuje, Vilniaus, Švenčionių ir Šalčininkų rajonuose.

Dauguma jų pranešė apie savavališką prisijungimą prie vandentiekio ir nuotekų šalinimo įrenginių, kelios dešimtys – apie neteisėtą savo paviršinių (lietaus) nuotekų tinklų prijungimą prie centralizuoto nuotakyno.

„Žmonės sureagavo ir atsiliepė į mūsų kvietimą trauktis iš šešėlio. Akivaizdu, kad „amnestija“ pasinaudojo tik dalis neteisėtai prisijungusių klientų, tačiau kur kas daugiau žmonių atkreipė dėmesį, panoro pasitikrinti, kaip iki jų atiteka vanduo ar nuteka nuotekos. Mūsų tikslas nėra bausti, norime jiems padėti tapti teisėtais klientais, kurie negyvena kitų sąžiningų vartotojų sąskaita. O mums patiems tai padeda mažinti įmonės patiriamus nuostolius“, – apibendrindamas pirmą kartą bendrovės istorijoje paskelbtos „amnestijos“ rezultatus sako Virgilijus Žukauskas, laikinai einantis „Vilniaus vandenų“ generalinio direktoriaus pareigas.

Tris mėnesius – nuo praėjusių metų lapkričio iki šių metų vasario 15 dienos – gyventojai galėjo kreiptis į įmonę ir pranešti apie savavališką prisijungimą prie centralizuoto vandentiekio ir nuotekų tvarkymo tinklų. Gyventojams, dėl įvairių priežasčių tapusiems neteisėtais klientais, akcijos metu nebuvo taikomos jokios sankcijos. Suteikus visą reikalingą įmonės specialistų pagalbą, jie iš karto pradėjo teisėtai naudotis įmonės paslaugomis, o būtinus dokumentus galės susitvarkyti per metus.

Dažnai gyventojai net nežino, kad yra neteisėti vartotojai. Tokią „dovanėlę“ jiems palieka namo ar buto statytojai, vandenį, nuotekas ar lietaus vandenis prie „Vilniaus vandenų“ centralizuotų tinklų prijungę savavališkai – be projekto ir leidimo.

Pasitaiko, kad namo ar daugiabučio gyventojai už vandenį ar nuotekas moka nekilnojamojo turto plėtotojui ar statytojui, kartais ir gerokai daugiau nei „Vilniaus vandenų“ nustatytą kainą, o šis, tinkamai neužbaigęs tinklų statybos ir neperdavęs jų savivaldybei, gyventojus palieka likimo valiai.

Neretai namas ar daugiabutis prijungiamas prie bešeimininkių tinklų, kurių statytojas yra bankrutavęs ar tiesiog dingęs. Pasitaiko atvejų, kai rekonstruojant butą į du butus ar įrengiant palėpę, nesivarginama parengti projekto ir gauti leidimo teisėtai prisijungti prie centralizuotų tinklų.

Todėl svarbu, įsigyjant namą ar butą, iš pardavėjo ar statytojo pareikalauti bendrovės „Vilniaus vandenys“ pažymos apie atsiskaitymą už paslaugas, kurią galima gauti, paskambinus tel. 1889, parašius elektroniniu paštu info@vv.lt ar atvykus į bendrovės klientų aptarnavimo skyrių. Taip pat būtina surašyti priėmimo-perdavimo aktą, užfiksuojant vandens skaitiklio parodymus, patikrinti skaitiklio plombų, kurios turi būti paženklintos ir nepažeistos, būklę.

Statant namą ar bute įrengiant naują vandentiekio, nuotekų atšaką, darbus būtina atlikti pagal „Vilniaus vandenų“ išduotas prisijungimo sąlygas ir suderintą projektą. Priimti darbus turi įmonės atstovai, būtina gauti pažymą, kad objektas prie tinklų prijungtas tinkamai. Ir tik tuomet, pasirašius vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sutartį, galima pradėti naudotis paslaugomis.

Šiuo metu „Vilniaus vandenys“ patiekia daugiau vandens, nei deklaruoja klientai. Dalis nuostolių atsiranda dėl nesandarių tinklų, dalis dėl vagysčių. Dėl savavališkai prijungtų lietaus, nuotekų tinklų įmonė priversta tvarkyti ir didesnius nuotekų kiekius, todėl patiria didesnes veiklos sąnaudas, o nuostolius tenka padengti ir tvarkingai už paslaugas mokantiems klientams.

Siekdama nustatyti neteisėtus prisijungimo atvejus, bendrovė nuolat atlieka atskirų tinklo zonų nuostolių ir infiltracijos duomenų stebėjimą bei analizę, rengia profilaktinius tinklų patikrinimus dūmų generatoriumi. „Vilniaus vandenys“ ir toliau tęs šiuos patikrinimus, o pažeidėjams, kaip numatyta teisės aktuose, taikys sankcijas.

Daugiau informacijos:
Aušra Pocienė, komunikacijos koordinatorė
mob. 8 694 97242, el. paštas ausra.pociene@vv.lt