Vilnius kartu su Europa mini širdies nepakankamumo savaitę

Gegužės 4 d. Europoje minima Širdies nepakankamumo diena. Vilniaus miesto savivaldybė raudona širdies spalva šįvakar apšvies vieną gražiausių miesto tiltų – Karaliaus Mindaugo tiltą, o ryt 11 val. iki 16 val. Vinco Kudirkos aikštėje, veiks Kardiologijos klinika, kurioje visi norintys galės pasitikrinti sveikatą ir pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo.

„Lietuvoje šia liga serga per 100 tūkst. žmonių. Siekiant visuomenei pristatyti šį susirgimą ir atkreipti į jį dėmesį, Vilniuje bus įkurta laikinoji širdies klinika: specialiai įrengtoje palapinėje vilneičiai galės pasikonsultuoti su kardiologais, širdies nepakankamumo specialistais. Žmonėms paaiškinsime, kokia liga yra širdies nepakankamumas, kaip atpažinti jos simptomus ir laiku kreiptis pagalbos“, – pasakoja vienas iš akcijos iniciatorių Lietuvos širdies asociacijos prezidentas prof. Raimondas Kubilius.

Sergant šia liga, širdis nepajėgia tinkamai prisipildyti ir išstumti kraujo. Tai yra ir viena dažniausių vyresnių nei 65-erių metų žmonių hospitalizavimo priežasčių. Pusė susirgusių miršta per pirmuosius penkerius metus nuo diagnozės nustatymo, o dešimt metų išgyvena ketvirtadalis.

Tai itin sekinantis susirgimas, pacientus net ir po nedidelio fizinio krūvio ar ramybėje kankina dusulys, greitas nuovargis ir silpnumas, naktinis sausas kosulys, apetito sumažėjimas, kojų tinimai ir kt. Širdies nepakankamumas yra potencialiai gyvybei pavojinga būklė, nuo kurios kenčia daugiau nei 15 mln. žmonių Europos Sąjungoje. Nepaisant to, daugumai žmonių ligos net nepastebi.

Anot profesorės Jelenos Čelutkienės, kuri jau ne vienerius metus vadovauja Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupei, laimėjusiai tarptautinius prizus už švietėjišką darbą, skleidžiant visuomenėje žinias apie širdies nepakankamumo profilaktiką ir ankstyvą ligos atpažinimą, džiugu, kad šiemet suvienijus jėgas bus organizuoti švietėjiški renginiai, kurie dar labiau atkreips į širdies nepakankamumo problemą Lietuvoje ir šia liga sergančiuosius.

Norint atkreipti visuomenės dėmesį, apsaugoti sveikus žmones nuo širdies ir kraujagyslių ligų bei sulėtinti širdies nepakankamumo progresavimą jau sergantiems, kasmet gegužės pirmąjį savaitgalį Europoje minima supratimo apie širdies nepakankamumą diena.

Renginius inicijuoja Lietuvos kardiologų draugija, Lietuvos širdies asociacija ir Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt