Vilnius 2030 – vilniečiams pristatyti bendrojo plano sprendiniai

Sostinės plėtra besidomintiems vilniečiams pristatyta bendrojo miesto plano keitimo koncepcija. Keli šimtai į bendrojo plano svarstymą susirinkusių aktyvių vilniečių išgirdo apie miesto viziją 2030, pokyčius mieste ir buvo pakviesti dalyvauti kuriant visiems patrauklų sostinės veidą. Savivaldybė, atsižvelgusi į tai, kad miesto bendrasis planas sulaukė itin didelio visuomenės dėmesio, gauta per 1500 pasiūlymų, pratęsė bendrojo plano viešinimą.


Sostinės meras Remigijus Šimašius į bendrojo plano sprendinių pristatymą susirinkusius vilniečius paragino aktyviau domėtis, kaip keisis miestas per ateinančius 10 ir daugiau metų, kas pagerės, nes šio plano pokyčiai tiesiogiai siejasi su Vilniaus ateities vizija.

„Naujas bendrasis miesto planas – ilgas ir labai sudėtingas dokumentas, kurį rengia ne tik meras ir Taryba, bet ir daugybė specialistų, teikiame planą ir Jūsų nuomonei, kad gautume vertingų pastabų. Jame numatyti 5 pagrindiniai prioritetai: miesto plėtra į pietus, į taip netoli miesto centro esančius rajonus – Naujininkus ir Rasas. Antroji kryptis – miesto miegamieji rajonai, kurie turi tapti vakarietiški ir jaukūs, todėl ypatingą dėmesį skirsime jų apsaugai, apželdinimui, viešajai infrastruktūrai. Trečias prioritetas – tai mūsų miesto centras, kurį būtina saugoti ir plėtoti, tačiau saugant paveldą turi atsirasti vietos ir naujiems projektams. Ketvirtas prioritetas – žaliasis miesto veidas. Miesto unikalumas ir privalumas yra tada kai iki artimiausio miškelio ar parko galima nueiti pėsčiomis. O svarbiausias prioritetas – miesto transportas ir susisiekimas. Planuojame daug jungčių, viadukų, tiltų, pėsčiųjų ir dviračių takų, planuojame infrastruktūrą bepiločiams automobiliams,“ – kalbėjo sostinės vadovas.


Pasak miesto plėtros departamento vadovo Mindaugo Pakalnio, prieš trejus metus pradėtam rengti miesto bendrajam planui didžiausias dėmesys buvo skirtas gyvenimo kokybei gerinti, veikloms reglamentuoti, plėtros galimybėms urbanizuotoje miesto dalyje, sudaryti sąlygas integruotai transporto sistemai bei nustatyti ilgalaikius darnaus miesto plėtros kriterijus ir rodiklius.

„Didieji Europos ar pasaulio miestai tarpusavyje konkuruoja labai paprastais dalykais: viešų paslaugų kokybe, vaikų priežiūra, išsilavinimu, kokybišku transportu, patraukliomis viešosiomis erdvėmis, geru susisiekimu su pasauliu ir būstu už prieinamą kainą. Vilniuje gyvena jauni žmonės, daugiausia nuo 20 iki 40 metų amžiaus. Kad miestas būtų patrauklus, turime padaryti viską, kad jauni žmonės čia gyventų, kurtų, augintų vaikus ir jiems būtų patogu ir gera,“ – teigė vyriausiasis miesto architektas.


Rengiant bendrojo plano koncepciją, nemažai prisidėjo ir nepriklausomi ekspertai, kurie surengė 10 gyventojų susitikimų su Senamiesčio, Naujamiesčio, Antakalnio, Rasų, Vilkpėdės, Naujininkų, Panerių, Grigiškių ir Naujosios Vilnios seniūnijų gyventojais. Susitikimuose buvo trumpai pristatytos pagrindinės teritorijų planavimo sąvokos, planavimo principai ir tikslai, iliustruojama, ką reiškia reglamentų lentelės, nurodytos sąvokos ir skaičiai, pristatomi konkrečių teritorijų funkciniai prioritetai, erdviniai ir infrastruktūros pokyčiai, diskutuojama apie šių pokyčių reikšmę ir prasmę.

„Diskusijų metu vietos bendruomenių atstovai aktyviai teikė pastabas ir pasiūlymus, buvo laukiama konstruktyvios kritikos ir įžvalgų bendrojo plano sprendiniams, nes vietos bendruomenių atstovai gerai pažįsta savo aplinką ir gali atsakyti, kokie aplinkos pokyčiai yra būtini, o kurie nėra logiški. Netrukus gimė ir ataskaita, kurioje kalbama apie plano problematiką ir trūkumus, integruotos bendruomenės įžvalgos ir rekomendacijų rengėjų pastebėjimai“, – susirinkusiems vilniečiams pasakojo urbanistikos ekspertas Martynas Marozas.


Vietos bendruomenių pateiktos pastabos bus išnagrinėtos ir integruotos į galutinį koncepcijos dokumentą arba motyvuotai atmestos.

Primintina, kad pasiūlymus ir toliau galima teikti iki kito Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano sprendinių pristatymo ir jo metu. Apie tikslų laiką ir vietą bus paskelbta vėliau, atskirame pranešime. Įvertinus visus gautus pasiūlymus, bus parengti motyvuoti atsakymai ir pagal atsižvelgtus pasiūlymus bus pataisyti bendrojo plano sprendiniai, kuriuos pateiksime susipažinimui visuomenei, prieš tai atskiru pranešimu informavę nuo kada ir kur galima susipažinti.


Visa informacija apie projekto rengimą skelbiama Internete: tinklalapiuose www.vilnius.lt skilties „Miesto plėtra“ puslapiuose „Teritorijų planavimo viešumas“, „Bendrasis planas“ ir Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje http://www.tpdris.lt, teritorijų planavimo dokumento Nr. K-RJ-13-16-209.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt