Naujas „Friendly City“ sezonas džiugina šiuolaikinės Lietuvos istorijomis: nuo homoseksualaus kario iki veganės mamos

Antradienį Vilniuje pristatytas naujas „Friendly City“ žemėlapių sezonas nustebino naujienų gausa ir išskirtinėmis istorijomis.

Pristatyme dalyvavęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino susirinkusius svečius įkvepiančia kalba: „Vilnius – visiems draugiškas, atviras ir svetingas miestas. Ir tai nėra tik skambios frazės, tai yra Vilniaus pamatinės vertybės, gyvos per amžius, išskiriančios mūsų miestą iš kitų dar nuo tada, kai kunigaikštis Gediminas savo laiškais kvietė visus čia kurtis.“. Vilniaus meras padėkojo šio projekto organizatoriams ir dalyviams, kurie draugiškai sutinka miesto svečius: „dėkoju visiems, kurie rūpinatės, kad žmonės jūsų kavinėje, parduotuvėje ar kirpykloje jaustųsi laukiami; kurie mylite, kuriate ir savo pavyzdžiu kasdien liudijate laisvą ir atvirą Vilnių.“

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus kalbą sekė „Friendly City“ iniciatoriaus, režisieriaus Romo Zabarausko, „Friendly Stories“ fotografės Arcana Femina bei kitų organizatorių padėkos žodžiai.

Oficialias kalbas greitai sekė „Friendly Stories“ leidinio aptarinėjimas, kuriame – dešimt išskirtinių šiuolaikinės Lietuvos istorijų. Karinių jūrų pajėgų štabo laivūnas Rolandas Skabickas neseniai grįžo iš humanitarinės misijos Somalyje, o šio projekto pristatomame „Friendly Stories“ leidinyje atsiskleidė kaip homoseksualus asmuo. Patriotiško kario tikslas – sugriauti Lietuvoje vis dar gajus stereotipus apie LGBT+ bendruomenę. Tuo tarpu veganiškai vaiką maitinanti mama Vilija Poškevičiūtė-Wengel apie savo požiūrį į augalinę mitybą pasidalijo drauge su visa šeima. Šios herojės motyvacija prabilti – paprasta: „kuo daugiau supratimo ir meilės artimui bus kiekvieno iš mūsų aplinkoje, tuo sėkmingėsnėje ir laimingesnėje valstybėje gyvensime“.


Šias bei kitas pilietiškų Lietuvos gyventojų istorijas surinko režisierius Romas Zabarauskas ir fotografė Arcana Femina. Leidinį „Friendly Stories“ galima paskaityti bet kurioje „Friendly City“ žemėlapyje pažymėtoje vietoje Vilniuje ir Kaune. Elektroninė žemėlapio versija prieinama adresu friendlycity.info.

2012 metais režisieriaus Romo Zabarausko pradėta iniciatyva išsiplėtė į turistų pamėgtus žemėlapius Vilniuje ir Kaune. „Friendly City“ vienija tuos verslus, kurie siekia skatinti atvirumą visiems miesto gyventojams ir svečiams, nepaisant jų dietos, negalios, seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės. 20.000 žemėlapio kopijų netrukus bus išplatintos Vilniaus ir Kauno kavinėse, baruose, parduotuvėse bei turizmo informacijos centruose. Projekte dalyvauja per 60 verslų ir 10 nevyriausybinių organizacijų. 2016 metais „Friendly City“ globėju tapo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Mark Adam Harold.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt