Vilnius prisimena: Rūdninkų skvere iš akmenų sudėliota Dovydo žvaigždė

Rūdninkų skvere iš atminties akmenėlių išdėliota Dovydo žvaigždė, primenanti apie didžiulę netektį  –  šiandien minime Lietuvos žydų genocido atminimo dieną ir  75-erių metų Vilniaus geto likvidavimo sukaktį. Vilniečiai ir pasaulio žydų bendruomenės nariai sunešė po akmenuką už kiekvieną auką genocide.

„Šiandien aš, kartu su žydu bendruomene, kaip Vilniaus meras dedu akmenį kaip amžinybės simbolį, pagerbiant bendrapiliečius, kurie buvo nužudyti. Lai šis akmuo būna pagarbos ženklas išrinktosios Dievo tautos tradicijai Vilniuje. Jaučiu didelį įsipareigojimą puoselėti žydų tautos atminimo paveldą ir ateitį mūsų mieste.“ – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Minėjime dalyvavo Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius, Pasaulio žydų kongreso Izraelyje Vykdomojo komiteto narys p. Moshe Ben Atar.

„Dėkoju Vilniaus savivaldybei ir vilniečiams už atminties iniciatyvą. Svarbu, kad Holokausto liudijimas nebūtų nesunkiai išmokstama pamoka, bet principinis supratimas – tai niekada neturi pasikartoti. Nuoširdžiai dėkoju Oskaro Koršunovo studentams. Jaunų žmonių neabejingumas Holokausto kančiai išties jaudina. Svarbu, kad jaunų žmonių lūpomis prabils 15–mečio geto kalinio liudijimas,” – sake F. Kukliansky.

Minėjimo metu Lietuvos muzikos ir teatro akademijos antro vaidybos kurso studentai skaitė jaunojo Vilniaus geto kalinio ir metraštininko, Icchoko Rudaševskio, dienoraščius.

Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius, kalbėdamas priešais simbolinę Dovydo žvaigždę iš akmenų, išreiškė viltį  vieną  dieną stovėti čia priešais paminklą geto aukoms atminti.

Pasaulio žydų kongreso Izraelyje Vykdomojo komiteto narys p. Moshe Ben Atar  priminė žydų kančią, giliai įsirėžusią į kolektyvinę atmintį – siaubingus įvykius  Paneriuose ir Vilniaus gete, ir priminė apie Vilnių kaip Šiaurės Jeruzalę – svarbią mokslo, kūrybingumo bei pamaldumo vietą, išlikusią žydų atmintyje bei vieną šviesiausių žmonių – Vilniaus Gaoną.

Šiandien jau 75-eri metai, kaip buvo likviduotas Didysis Vilniaus getas, kuriame per prievartą buvo apgyvendinta apie 50 000 žydų. Didžioji Vilniaus geto kalinių dalis buvo brutaliai nužudyta Panerių miške.

Iki 1941- ųjų beveik trečdalis visų Vilniaus miesto gyventojų buvo žydai, Vilnius buvo tapęs Rytų Europos žydų kultūros centru. Ilgus šimtmečius savo protais Vilniaus žydai kūrė šį miestą, statė savo rankomis ir suteikė miestui tokią dvasią, kuri leido miestui vadintis Šiaurės Jeruzale.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt