Šiemet Vilniaus darželių finansavimas išaugo iki 300 mln. eurų

Metų pabaigoje Vilniaus meras Remigijus Šimašius tradiciškai susitinka su visų darželių vadovais apžvelgti prabėgusius švietimo metus: pokyčius, pasiekimus ir kitų metų iššūkius. Kas keitėsi mažųjų vilniečių ugdymo įstaigose ir ką naujo pavyko pasiekti? Ar augti ir mokytis Vilniuje patogu ir įdomu?

„Noriu padėkoti už šiuos metus – sparčiai judėjome į priekį, daug iššūkių palikome užmarštyje: strigusią netobulą priėmimo į darželius sistemą, eiles į darželius. Visas šias problemas išsprendėme kartu. Džiugu, kad darželiai atsinaujina, diegia inovacijas. Ir toliau sieksime ugdymo kokybės, kils atlyginimai auklėtojoms, jų padėjėjoms ir vadovams. Metai buvo geri, tačiau turime dar daug ką nuveikti ateityje,“ – susirinkusius sveikino sostinės meras.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Per pastaruosius ketverius metus švietimo srities gerinimas buvo ir tebėra prioritetas: vienas pagrindinių siekių – kad sostinėje nebeliktų vaikų, laukiančių eilėse į darželius, kad būtų sukurtos naujos vietos darželiuose. Pasitelkti ir tokie sprendimai kaip valstybinės žemės nuoma viešo konkurso keliu privatiems darželiams statyti, 100 eurų kompensacijos, modulinių darželių statyba prie jau veikiančių savivaldybės darželių, esamų darželių renovacija ir racionalesnis patalpų pertvarkymas. Šių priemonių dėka šiemet į Vilniaus darželius pateko 7,4 tūkst. vaikų.

„Per šią kadenciją švietimo srities finansavimas Vilniaus savivaldybėje buvo padidintas įspūdinga suma – nuo 200 iki 300 mln. Eur. Šios lėšos leidžia sparčiu tempu gerinti švietimo infrastruktūrą, didinti atlyginimus, plėsti auklėtojų skaičių, skirti papildomus finansus darželių bei mokyklų ūkinėms reikmėms. Džiaugiuosi, kad tai padeda sukurti geresnę ugdymosi aplinką mažiausiems mūsų vilniečiams“, – sakė vicemerė Edita Tamošiūnaitė.


Efektyvaus finansų valdymo dėka, savivaldybė antrus metus iš eilės skiria papildomų biudžeto lėšų darželių ir mokyklų ūkinėms reikmėms: kiekvienam darželinukui buvo skirta po 63 Eur. Savivaldybė skyrė 6,6 ml. eurų darželinukus Vilniuje ugdančių pedagogų darbo užmokesčiui didinti. Daugiau 2800 auklėtojų sostinėje gauna 150 eurų didesnę algą. Didinamas auklėtojų skaičius, nes daugiau auklėtojų darželiuose – daugiau dėmesio vaikams.

Jau antrus metus sėkmingai vykdoma nulinės tolerancijos neteisėtoms rinkliavoms darželiuose politika, perkami sveikesni maisto produktai darželinukams, palengvinta registracijos į darželius sistema, o nuo sausio 1-osios patobulinama  e. pažymų teikimo sistema – darželinukų tėveliams nebereiks teikti popierinių pažymų vaikui susirgus ar apsilankius pas gydytoją dėl kitos priežasties.


Savivaldybė jau yra paskelbusi naujus maisto produktų darželinukams viešuosius pirkimus, kurių dėka bus įsigyta sveikesnių ir įvairesnių maisto produktų vaikams maitinti. Viena iš pagrindinių naujovių – atskirai perkami ekologiški maisto produktai. Taip bus užtikrintas kuo kokybiškesnis, įvairesnis ir skaidresnis maisto produktų įsigijimas. Kai kurie darželiai Vilniuje jau dabar džiaugiasi atnaujintu ir sveikesniu valgiaraščiu bei kokybiškesniu maitinimo organizavimu. Rengiantis pirkimui, buvo atsižvelgta ir į tėvelių norus: vaikų maisto kokybė yra labai svarbi tėveliams, todėl buvo organizuotas viešas pirkimo svarstymas, į kurį buvo pakviesti ir tėvų organizacijų atstovai, į jų pasiūlymus buvo atsižvelgta.

Lapkričio mėnesį savivaldybė skyrė papildomų lėšų sostinės darželių virtuvės įrangai atnaujinti ir padidino atlyginimus virėjams bei auklėtojų padėjėjams. Iki metų pabaigos papildomai auklėtojų padėjėjų ir virėjų atlyginimams skirta 600 tūkst. eurų. Siekiant pagerinti maitinimo kokybę ikimokyklinio ugdymo įstaigose, sostinė skyrė dar apie 150 tūkst. eurų vien tik darželių konvekcinėms krosnims įsigyti, nemažai lėšų skirta virtuvėms atnaujinti. Už gautas papildomas lėšas darželiai galės įsigyti ir kitą modernią virtuvės įrangą, taip keliant ir maisto kokybę – jis neperkepinamas, sveikesnis ir skanesnis. Kituose darželiuose perkami nauji baldai, atnaujinamos virtuvės, salės.


Prasidėjus mokslo metams, papildomai į sostinės darželius galėjo ateiti net 931 darželinukas – net 47 naujos grupės buvo įrengtos efektyviai išnaudojant suremontuotas esamas darželių patalpas. Iš viso buvo naujai atidaryta net 30 grupių, skirtų 1,5 – 3 amžiaus vaikams (540 vietos) ir 17 grupių, skirtų 3-7 metų vaikams (391 vietos). Visos naujos grupės atsirado tuose rajonuose, kuriuose buvo ilgiausios vaikų, laukiančių vietų darželiuose eilės. Naujos grupės atsirado ikimokyklinio ugdymo įstaigose Fabijoniškėse, Pašilaičiuose, Justiniškėse, Viršuliškėse, Šeškinėje, Lazdynuose, Karoliniškėse, Verkiuose, Naujininkuose, Vilkpėdėje, N. Vilnioje ir Grigiškėse.

Šiemet Popieriaus gatvėje duris atvėrė naujas darželis, kurį lanko jau 150 mažųjų vilniečių. Prasidėjo modulinių darželių statybos: du šiuo metu jau statomi Karoliniškėse ir Fabijoniškėse, iš viso bus atverti net šeši nauji moduliniai darželių priestatai. Iki 2019 metų pabaigos planuojama pastatyti 4 visiškai naujus savivaldybės darželius – Verkiuose (Balsiai), Pašilaičiuose ir du Pilaitėje, kuriuos galės lankyti dar apie 880 mažųjų vilniečių.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt