Vilnius skelbia kovą tamsai: radikalius apšvietimo pokyčius pradeda nuo 1200 LED šviestuvų

Vilniui gresia tapti vienu šviesiausiu miestu Europoje – prasidėjo pagal apimtis precedento Lietuvoje neturintys visų gatvių apšvietimo atnaujinimo darbai. Per trejus metus bus atnaujinta daugiau nei 40 tūkst. LED šviestuvų, iš kurių pirmieji 1200 jau atkeliavo į didžiausio eismo intensyvumo gatves. Planuojama, kad modernizavimo projekto įgyvendinimo rezultatas leis ne tik kasmet beveik 2 mln. eurų sumažinti miesto išlaidas elektrai ir tinklo priežiūrai, tačiau ir pagerinti eismo situaciją mieste bei padidinti saugumą.

Be to, šiemet didelis dėmesys buvo skiriamas naujo apšvietimo tinklo įrengimui, įrengta beveik 2000 naujų šviesos taškų įvairiose sostinės gatvėse, jų atkarpose, parkuose bei viešosiose erdvėse. Pirmieji nauji LED šviestuvai jau įrengti šiose gatvėse ar jų dalyse, kurios kartu sudaro apie 50 km atkarpą: Oslo, Žaliųjų ežerų, Įsruties, Kaminkelio, L. Giros, Dariaus ir Girėno, Lukiškių, Gerovės, Maironio gatvėse, Nemenčinės plente ir Savanorių prospekte.


„Kaip ir su viešojo transporto atnaujinimu, manome, kad vilniečiai nenusipelnė metų metus laukti atvykstant po vieną naują autobusą ar po vieną atnaujinamą šviestuvą. Kertame iš peties – visas Vilnius nušvis, kai atnaujinsime kiekvieną miesto šviestuvą, kai apšviesime kiekvieną gatvę naujai, kai kiekvienas parkas galės gyvuoti ir tamsiu paros metu. Tamsus paros laikas, kuris šaltuoju sezonu sudaro didžiąją dalį paros, vilniečiams nebebus priešas – vaikščiokite, sportuokite, gyvenkite mieste, kuris gyvas visą parą”, – sako sostinės meras Remigijus Šimašius.

Iki metų pabaigos dar bus užbaigtas apšvietimo tinklo modernizavimo projektas Grigiškėse. Kovo 11-osios, Lentvario, Statybininkų, Nepriklausomybės, Vijoklių, Šaltinių, Miško ir kt. gatvėse jau pakeista apie 250 senų šviestuvų naujais LED, dar 100 bus pakeista naujais. Taip pat pakeisti maitinimo punktai su nuotolinio valdymo funkcija, dalis senų atramų.


Naujas gatvių apšvietimas buvo įrengtas Gurių, Skersinės, Kryžiokų, Sakalaičių, Kelmijos ir kitų sodų bendrijose iniciatyviems ir aktyviems vilniečiams pasirinkus savivaldybės siūlomą programą „50 ir 50″ – kai vilniečiai kartu su savivaldybe per pusę moka už kelių, apšvietimo ar kitus infrastruktūros įrengimo darbus.
Dėl didesnio pėsčiųjų saugumo šiemet sostinėje įrengta net 130 naujų LED šviestuvų, 83 skirtingų Vilniaus rajonų pėsčiųjų perėjose. Kryptiniam pėsčiųjų perėjų apšvietimui įrengti skirta apie 30 proc. daugiau lėšų nei pernai.

Apšviečiami sporto aikštynai, skverai, dviračių takai

Planuojama, kad dar šiemet net 10 sostinės Žemynos progimnazijos, Šv. Kristoforo gimnazijos, Emilijos Pliaterytės progimnazijos, Minties gimnazijos, Jeruzalės progimnazijos, Radvilų gimnazijos, Žaros gimnazijos, Taikos progimnazijos, Salininkų gimnazijos, Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinės mokyklų moksleiviai galės aktyviai leisti laisvalaikį naujai, kokybiškai ir moderniai apšviestuose mokyklų stadionuose. Gruodžio pabaigoje bus pagaminti specialiai šiems stadionams užsakyti modernūs šviestuvai.

Atgimstančiose viešosiose erdvėse sumontuota apie 450 LED šviestuvų, paklota virš 13 km. požeminės kabelinės linijos. Žemynos, Justiniškių, L Asanavičiūtės, Lazdynų gatvėse ir Savanorių prospekte sumontuoti nauji šviestuvai, kurie turi integruotą automatinę funkciją, kuri tamsiuoju paros metu tam tikromis valandomis sumažina apšvietimą iki 50 proc., taip sutaupoma elektros energijos.


Gruodį apšvietimo tinklo modernizavimo darbai persikėlė į didžiausio eismo intensyvumo gatves: Vakarinį aplinkkelį, Oslo, Tūkstantmečio ir Gariūnų gatves. Šiose gatvėse seni šviestuvai keičiami naujais – LED šviestuvais. Darbus stengiamasi organizuoti taip, kad kuo mažiau būtų trukdomas transporto eismas, pagrindiniai apšvietimo modernizavimo darbai bus vykdomi ne eismo piko metu, ribojant transporto priemonių greitį ar užtveriant vieną eismo juostą, todėl vairuotojų prašome būti atidžiais.

„Daugelis vilniečių jau išbandė ir naujai įrengtus ir puikiai apšviestus pėsčiųjų ir dviračių takus. Daugiau kaip 150 ekonomiškų ir ekologiškų sumontuotų LED šviestuvų tamsiuoju paros metu jau šviečia naujai nutiestuose takuose: Lazdynų, Karoliniškių, Pašilaičių, Šeškinės, Žvėryno, Balsių seniūnijose. Naujai įrengtų takų apšvietimo tinklo bendras ilgis siekia daugiau kaip 3 km“ – sako Sigitas Mocevičius, UAB „Vilniaus apšvietimas“ vadovas.

Modernizuojant Vilniaus miesto gatvių apšvietimo tinklus, bus pakeisti visi šiuo metu mieste esantys natrio bei metalohalido šviestuvai – tokių, apšviečiančių Vilniaus gatves, yra apie 40,7 tūkst. Sostinės gatvių apšvietimą valdys kompiuterizuota nuotolinio apšvietimo stebėsenos, valdymo ir kontrolės sistema. Įgyvendinus projektą, išlaidos elektrai turėtų sumažėti perpus – bus sutaupoma apie 11,7 mln. kWh elektros energijos arba daugiau kaip 1 mln. eurų per metus vien iš elektros energijos sutaupymų.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt