Vilniaus istorinių Rasų kapinių restauravimui – ekspertų iš Lenkijos dėmesys

 

Vilniaus istorinių Rasų kapinių tvarkymo, antkapių ir koplyčių restauravimo priežiūra vyksta bendradarbiaujant su ekspertai iš Lenkijos. Sausio 13 dieną įvyko trečias ekspertų konsultacinis susitikimas. Šįkart  iš Lenkijos į Vilnių atvyko: prof. Piotr Niemcewicz ir Dr. Alina Tomaszewska-Szewczyk iš Torūnės Mikalojaus Koperniko universiteto, prof. Janusz Smaza iš Varšuvos dailiųjų menų akademijos, inžinierius Ryszard Chmielewski iš Technikos karo akademijos, Michal Michalski – Lenkijos nacionalinio kultūros paveldo ministerijos Kultūros paveldo užsienyje ir karo netekčių departamento ministro patarėjas bei Dorota Janiszewska-Jakubiak, Lenkijos nacionalinio kultūros paveldo užsienyje instituto „Polonika“ direktorė.

Atliktus darbus Rasų kapinėse apžiūrėję ekspertai, vėliau su visuomene pasidalino savo patirtimi, aptarė spręstinus klausimus ir tolimesnį bendradarbiavimą. Nutarta sekantį sezoną, tokias konsultacijas daryti kiekvieną mėnesį, prieš tai turint numatomų drabų grafiką. Sekančios konsultacijos įvyks 2019 vasario mėnesį. Sutarta, kad aktualiausios temos yra šlaitų stabilizavimas, akmens ir metalo restauravimo darbai, lauko darbų kokybė.

Šiuo metu Rasų kapinėse atlikti 6 koplyčių išoriniai restauravimo darbai, baigiami bei vidaus konservavimo darbai; atnaujinami laiptai, pradėti atskirų kapaviečių tvarkymas. Atvykusi Lenkijos atstovų delegacija vertino atliekamų darbų kokybę ir projekto sprendinius.

„Lietuvoje ir Vilniuje kompleksiniai Rasų kapinių tvarkymas – unikalus reiškinys, nes tokios apimties projektas ir darbai atliekami pirmą kartą. Siekdami geriausio rezultato ir kokybės, konsultuojamės su kolegomis iš Lenkijos: aptariame vykstančius restauravimo procesus, užduodame mums ir rangovams rūpimus klausimus, gauname atsakymus į techninius klausimus,“ – sakė mero patarėja Dalia Bardauskienė.

Pasak mero patarėjos, planuojama, kad tokie susitikimai taps reguliarūs, nes jų nauda neabejotina, o žinios pravers ateityje, vykdant kitus projektus, nes Vilniuje yra nemažai tvarkytinų istorinių kapinių.

Užbaigus projekto pirmąjį etapą,  Rasų kapinėse bus sutvarkytos 6 koplyčios, tvoros, 341 avarinės būklės kapavietė, iš kurių 141 yra įtraukta į kultūros vertybių registrą. Planuojama atnaujinti ir sutvarkyti istorinių kapinių takus, laiptus, stabilizuoti slenkančius šlaitus, apšvietimą bei įrengti vaizdo stebėjimo sistemą.

Istorinės Rasų kapinės bus pabaigtos tvarkyti iki 2020 metų, darbams skirta daugiau nei 2 mln. eurų Europos Sąjungos ir Vilniaus savivaldybės lėšų.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt