Vilniaus savivaldybė aktyviau kovos su seksualiniu priekabiavimu ir diskriminacija darbe

 

Vilniaus miesto savivaldybė pristatė pirmąją Lietuvos savivaldybių tarpe saugios darbo aplinkos programą. Ją inicijavo ir sukūrė patys savivaldybės darbuotojai, programa bus siekiama gerinti darbo atmosferą Vilniaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojų tarpe.

Praėjusių metų rugsėjį iniciatyvinė savivaldybės grupė #DirbamKartu atliko apklausą. Jos metu paaiškėjo, kad nemaža dalis iš savivaldybėje dirbančių 900 žmonių yra patyrę nepageidaujamą elgesį darbe – seksualinį priekabiavimą, patyčias, diskriminaciją dėl amžiaus, lyties ar tautybės.

„Nepaprastai svarbu, kad darbuotojai dirbtų tokioje aplinkoje, kur galėtų susikaupti ir visas jėgas skirti darbui. Nesiblaškyti, jaustis saugūs ir gerbiami. Džiaugiuosi savo darbuotojais, kurie susibūrę į komandą parengė Saugios darbo aplinkos politiką. Stengsimės, kad tai neliktų tiesiog patvirtintas popierius – šią politiką kryptingai įgyvendinsime praktiškai rengdami susitikimus, pristatymus, mokymus savo darbuotojams, dalinsimės patirtimi su Savivaldybės įmonių grupe ir kitomis institucijomis“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Pasak vienos iš #DirbamKartu narės, Administracijos vyriausios patarėjos Linos Koriznienės, bene pirmą kartą Lietuvoje tokią programą inicijavo patys darbuotojai, o nuo šiol į jų sudarytą darbo grupę galės kreiptis visi, kurie mano, kad nukentėjo nuo vienokio ar kitokio nepageidaujamo elgesio ar diskriminacijos:

„Mūsų organizacija didelė, joje dirba skirtingo amžiaus ir pažiūrų žmonės. Ne visi vienodai supranta nepageidaujamą elgesį. Taip pat, jei su tokiu elgesiu susiduria, darbuotojai dažnai nežino, kaip reaguoti arba kur kreiptis. Politikos tikslas parodyti, koks elgesys nepageidaujamas, sudaryti galimybes apie jį pranešti ir dėl to nenukentėti. Šis pristatymas yra tik pradžia – organizuosime mokymus, susitikimus, dalinsimės patirtimi su kitomis organizacijomis.

Parengta programa bus prieinama Vilniaus savivaldybės puslapyje internete, ja, kaip geruoju pavyzdžiu, galės pasinaudoti ir kitos Lietuvos savivaldybės ar privačios įmonės.

„Manau, kad daug įmonių Lietuvoje norėtų inicijuoti tokias programas, tačiau nežino kaip. Džiaugiuosi, kad šiandien mes paviešinome Vilniaus modelį visiems, tad ir kitos organizacijos Lietuvoje galės pasisiųsti šią programą, adaptuoti ir įgyvendinti savo darbo vietose. Esu tikras, kad tūkstančiai įmonių tą ir padarys, o mes su pasididžiavimu galėsime sakyti, kad ši revoliucija prasidėjo Vilniaus savivaldybėje“, – sakė Vilniaus miesto tarybos narys Markas Adamas Haroldas.

Rengiant programą, #DirbamKartu grupę konsultavo Lietuvos žmogaus teisių centro ir Lygių galimybių plėtros centro specialistės, gruodį ir sausį šios organizacijos vyko ir mokymus apie seksualinį priekabiavimą ir diskriminaciją darbe.

„Priėmusi šią politiką, Vilniaus miesto savivaldybė pademonstravo drąsą ir lyderystę imtis problemų, kurių dažnai net nenorime pripažinti egzistuojant. Norisi tikėti, kad šalyje atsiras ir daugiau tokių darbdavių, kurie supras, kaip smarkiai darbo efektyvumui ir darbuotojų motyvacijai kenkia seksualinis priekabiavimas bei diskriminacija darbovietėse ir pradės įgyvendinti prevencijos programas, kurs mechanizmus, kur kreiptis bei švies darbuotojus apie tokio elgesio atpažinimą bei žalą“, – sakė Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.

Praėjusių metų spalį atlikta reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad 65 procentai Lietuvos gyventojų mano, kad seksualinis priekabiavimas darbe yra rimta problema, tačiau apie pusė šalies gyventojų kaltę dėl patirto priekabiavimo yra linkę perkelti aukai.