Liepsnoja 70 Laisvės laužų – partizanai dalijasi pasipriešinimo kovų prisiminimais

 

Vilniaus Gedimino prospekte liepsnoja 70 Laisvės laužų ir tvyro ypatingai pakili nuotaika – būtent šiandien sukanka 70 metų, kai Vasario 16 d. buvo pasirašyta Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracija. Tokie partizanai kaip Adolfas Ramanauskas – Vanagas, besislapstydami, keliavo kelis šimtus kilometrų į Šiaurės Žemaitiją, kad ją pasirašytų.


„Prieš 70 metų partizanų pasirašyta deklaracija – ypatingas ženklas mums – kokią viziją turim turėti ir kur eiti. Nuo jūsų, ginklo broliai, tuomet labai daug kas priklausė. Jūsų kova buvo prasminga, įkvėpė ateities kartas ir šiandien mes galime džiaugtis gražėjančia Lietuva, sostine Vilniumi. Kviečiu prie laužų pasakoti savo prisiminimus ir džiaugtis Laisve!” – kvietė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.


Kiekvieną iš 70 laužų Vilniuje simboliškai uždegti buvo pakviesti žmonės, kurie dalyvavo kovose, palaikė pasipriešinimą, deja, jų gretos jau retėja, tad prie laužų buvo galima sutikti ne tik 90-mečius partizanus, bet ir prisidėjusius prie laisvės atkūrimo kiek vėliau.

Kartu su meru Remigijum Šimašium laužą uždegė partizanė, mero senelio brolienė Albina Kairienė.

„Mane buvo areštavę net du kartus – dėl brolių partizanų, kurie abu žuvo. O po kalėjimo išvežė į Sibirą, kur teko praleisti 7,5 metų. Jei man dabar tektų atgal sugrįžti ir kovoti – grįžčiau dėl nieko neabejodama. O jaunimui linkiu, kad dėl Lietuvos nieko negailėtų“, – sakė partizanė A. Kairienė.


Iš Kauno atvykęs Petras Plumpa pasidalijo įspūdingais prisiminimais apie pasipriešinimą, dėl kurio teko kentėti net 15 metų nelaisvės.

„Šiandien sukanka 61 metai, kai Kaune sukūrėm organizaciją „Laisvę Lietuvai“ ir ant kamino 80 metrų aukštyje naktį iškėliau Trispalvę – kad jokio okupanto vėliava nebūtų aukščiau. Dar buvo visokių veiklų – lapelius barstėm, programas kūrėm. Už tą vėliavą aš gavau 7 metus kalėjimo, o antrą kartą – dar 8 metus Urale, nes leidome Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką – redagavau pirmąjį numerį. Tai dabar laikas užkurt Laisvės laužo ugnį – kad ji rusentų ir toliau,” – sakė P. Plumpa.

Anūkių į Vilnių palydėti Pranas ir Adelė Sutkai atvyko iš Kauno rajono, kilę nuo Ukmergės ir Kulautuvos. Už pasipriešinimo kovas Pranas 1952 m. čekistų nuteistas net 25 metams ir tik po Stalino mirties tapo kiek lengviau. O jo žmonai Adelei, 1945 metais tuomet jai buvo vos dešimt metų, jau teko patirti daug skausmo – žuvo jos tėvelis partizanas, o dar po 7 metų miške žuvo ir partizanas brolis. Adelė jaunimui linki mylėti Lietuvą, ir būti pasiruošus aukotis dėl Tėvynės.

Katedros aikštėje visiems skambėjo unikalus, tik ypatingomis progomis atliekamas Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ koncertas „Broliai“, skirtas Vasario 16-ajai. Koncerte – visų pamiltos, laisvės dvasią uždegančios bei širdį virpinančios dainos.

„Brolių“ kūrėjai ir atlikėjai – Rokas Radzevičius ir Aistė Smilgevičiūtė – už „Brolius“ buvo apdovanoti ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliais. Scenoje – septyni grupės „Skylė“ nariai, pritarianti penkių vyrų vokalinė grupė bei ypatingi koncerto svečiai – grupė „Taruta“, specialiai atvykusi iš Kijevo. Koncertą vainikavo įspūdingi šventiniai fejerverkai.

 

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt