Svarbi informacija
8 faktai apie vandenį
Lietuva turtinga gėlo vandens ištekliais ir bene vienintelė Europos valstybė, gerti naudojanti tik požeminį vandenį. Apie 2,5 mln. mūsų šalies gyventojų geriamąjį vandenį gauna iš centralizuoto vandentiekio tinklo. Turint omenyje Jungtinių Tautų duomenis, jog pasaulyje, apie 2,1 mlrd. žmonių vartoja nesaugų ar užterštą vandenį, turime tam tikrą privilegiją.
Kasmet kovo 22-ąją visame pasaulyje minima Vandens diena. Šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į visiems įprastą, tačiau gyvybiškai svarbų ir retą gamtos išteklių – gėlą vandenį.
Vanduo užima daugiau kaip 70 % žemės paviršiaus, tačiau net 98 % vandens yra per daug druskingas, kad būtų galima jį vartoti. Gėlas vanduo sudaro vos 3 % viso planetos vandens, iš kurių beveik procento panaudoti negalima, nes jis užšalęs poliariniuose ledynuose.

Galime pasidžiaugti, kad vandens požiūriu Lietuva – turtinga šalis. Mūsų šalis bene vienintelė Europos valstybė, gerti naudojanti tik požeminį vandenį.
Apie 2,5 mln. mūsų šalies gyventojų geriamąjį vandenį gauna iš centralizuoto vandentiekio tinklo. Vien „Vilniaus vandenys“ centralizuotai tiekiamu vandeniu aprūpina apie 255 tūkst. Vilniaus miesto bei rajono, o taip Šalčininkų ir Švenčionių rajonų vartotojų.
Centralizuotai tiekiamas geriamasis vanduo turi atitikti higienos normos reikalavimus, todėl geriamojo vandens kokybė nuolat tikrinama laboratorijose. Per metus „Vilniaus vandenų“ laboratorija atlieka apie 23 tūkst. vandens kokybės tyrimų. Per 2018 m. metus „Vilniaus vandenys“ vartotojams pateikė bemaž 34 kub. m. vandens.
Faktai apie vandenį:
- Jungtinės Tautos skelbia, jog pasaulyje, 2,1 mlrd. žmonių vartoja nesaugų ar užterštą vandenį.
- Lietuva turtinga gėlo vandens ištekliais ir bene vienintelė Europos valstybė, gerti naudojanti tik požeminį vandenį.
- Apie 2,5 mln. mūsų šalies gyventojų geriamąjį vandenį gauna iš centralizuoto vandentiekio tinklo.
- Viešai tiekiamas geriamasis vanduo paprastai yra keliolikos arčiau ar giliau slūgsančių vandeningųjų sluoksnių, kuriam aplinkos tarša įtakos iš emsės neturi. Mikrobiologinės šio vandens savybės irgi yra geros.
- Geležis ir manganas iš vandens pašalinami vandenį aeruojant (vandenį prisotinant oro deguonimi, kad įvyktų tirpių geležies ir mangano junginių oksidacija iki netirpių junginių) ir filtruojant pro kvarcinio smėlio filtrus.
- Šie elementai vandeniui suteikia spalvą ir kvapą, nors neigiamos įtakos sveikatai neturi.
- Per metus „Vilniaus vandenų“ laboratorija atlieka apie 23 tūkst. vandens kokybės tyrimų.
- Per 2018 m. metus „Vilniaus vandenys“ vartotojams pateikė bemaž 34 tūkst. kub. m. vandens.
Daug pasaulio šalių negali pasigirti, kad turi pakankamai ir tokios geros kokybės vandens, kokį turi Lietuva. Šiemet „Vilniaus vandenyse“ lankėsi švečių delegacijos iš Indijos bei Kambodžos. Bene labiausiai svečiai stebėjosi, kad gėlą geriamąjį vandenį naudojame ne tik maistui ruošti, bet ir praustis, skelbti, plauti mašinas ar kelius…
Vandenį tausoja ne tik besivystančios šalys. Australija yra vienas sausringiausių gyvenamųjų žemynų, todėl šiame žemyne ir šalyje vanduo labai saugomas. Yra įvairiausių vandens taupymo taisyklių, dalis gėlo vandens yra ruošiama iš sūraus jūrų vandens. Panaši situacija yra ir Saudo Arabijoje. Sūrus jūrų vanduo gėlinamas sudėtingomis, brangiomis vandens ruošimo technologijomis. Taip pat iškyla dar viena problema: nėra kur dėti išvalytos druskos, todėl jį vėl grąžinama į jūrą.
Lietuva gali didžiuotis turėdami didžiulį ir vertingą turtą po žeme. Saugokime ir tausokime vandenį!
Daugiau informacijos:
Mindaugas Linkaitis, mob. tel. 8 615 43521, el. paštas: mindaugas.linkaitis@vv.lt
Taip pat skaitykite:
Pirma stiklo siunta iš Vilniaus pasiekė Ukrainą
Kyjivo priemiestį Borodianką vakar pasiekė pirmoji Vilniaus siunta su 6 tonomis stiklo paketų ir lakštų langams įstiklinti – juos per tris savaites, mero Remigijaus Šimašiaus pakviesti, sudovanojo gyventojai ir įmonės. „Mums nebereikalingi lakštai, kurių netrūksta po Vilniuje... ❯❯❯
2022-05-22
Didės transporto paslaugų prieinamumas sunkiai judantiems vilniečiams
Vilniaus miesto savivaldybė jau šį mėnesį organizuos socialinio projekto konkursus, kurie padės didinti transporto paslaugų prieinamumą mobilumo sunkumų turintiems vilniečiams. Šiuo metu neįgaliųjų pavėžėjimo paslaugas Vilniuje teikia Socialinių paslaugų centras, Maltos ordino... ❯❯❯
2022-05-11
Ukrainos dienas vainikuojančiame koncerte – jautri ukrainietės aktorės daina
Gegužės 13–15 dienomis sostinėje organizuojamų Ukrainos dienų „Vilniushyvanka“ baigiamajame koncerte Lietuvoje sukurtą dainą „Namo“ atliks nuo karo baisumų Vilniuje prisiglaudusi ukrainiečių aktorė Olena Enko. Šešias pragariškas paras iš bombarduojamo Charkivo su dukra į... ❯❯❯
2022-05-07
Sovietmečio simbolius iš Antakalnio kapinių pašalinti planuojantis Vilnius lankytojams primins apie agresoriaus veiksmus
Vilnius – vienas pirmųjų miestų, atsikračiusių didžiosios dalies sovietinės ideologijos simbolių – prieš 7 metus nukeltos Žaliojo tilto skulptūros, o pernai – ir paminklas Petrui Cvirkai. Antakalnio kapinėse likęs granitinis monumentas sovietų kariams – Nekilnojamųjų... ❯❯❯
2022-05-06
Dviračių dalijimosi sistema „Cyclocity Vilnius“ grįžta ir kviečia keliauti lengviau
Vilniečių pamėgti miesto dviračiai nuo balandžio 4 d. išriedėjo į Vilniaus gatves. Jau dešimtą kartą sostinėje atidaroma miesto dviračių dalijimosi sistema „Cyclocity Vilnius“, kuri yra tapusi alternatyva norintiems judėti lengvai ir palaikyti fizinį aktyvumą. Šiemet... ❯❯❯
2022-04-14
Informacija apie žemės sklypo adresas Veprių g. 4 (kadastro Nr. 0101/0032:878) pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir (ar) būdo keitimą (nustatymą)
Gautas prašymas pakeisti (nustatyti) žemės sklypo Veprių g. 4 (kadastro Nr. 0101/0032:878) pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) būdą. Su prašymu galima susipažinti čia: Veprių g. 4 prašymas Esama pagrindinė žemės naudojimo paskirtis ir (ar) būdas: kita; vienbučių ir... ❯❯❯
2022-04-11