Vilnius skatins bendruomeniškumą per žaliąsias veiklas


Šiandien Vilniaus seniūnams pristatytas RU:RBAN projektas, kuris skatins bendruomenes kurti urbanistinius daržus savo rajone ar prie ugdymo įstaigų. Idėja kilo pasižiūrėjus į Romos miesto savivaldybės pavyzdį, kur jau puikiai funkcionuoja bendruomenių urbanistiniai daržai, kuriuose vietos gyventojai ne tik augina daržoves, bet ir buriasi, leidžia laiką drauge. Projektas Vilniuje planuojamas iki 2020 metų pabaigos, o jo iniciatyvoms ir mokymams skirta 63 tūkst. Eur.

Šio projekto partneriai – 7 Europos miestai: Vilnius, Krokuva, Loures (Portugalija), Caen ( Prancūzija), Salonikai, Sanjago de Compostelo ( Ispanija). Svarbiausias miestas partneris ir vadovas – Roma.

Vilniuje veiks projekto darbo grupė, kurią sudarys savivaldybės ir valstybinių institucijų darbuotojai, vietos bendruomenės nariai, visuomeninių organizacijų, gyventojų bendrijų, verslo atstovai, ugdymo institucijos. Pagrindinis šios darbo grupės veiklos tikslas bus identifikuoti miesto rajonuose esančią problematiką, išnagrinėti Romos miesto savivaldybės patvirtintas miesto daržų funkcionavimo taisykles ir pritaikyti jas Vilniuje pagal mūsų miestui tinkamą modelį.

Europos Regioninės Plėtros Fondo finansuojamo projekto RU:RBAN tikslas – perimti gerąją patirtį iš Romos miesto savivaldybės. Projekto „RU:RBAN“ metu vyks mokymai, kuriuose dalyvaus daržininkai – entuziastai. Jų užduotis – perteikti patirtį kitiems darbo grupės nariams susitikimų metu.

„Bendruomenių daržai nėra vienintelis šio projekto tikslas. Kuriant daržus, siekiama paskatinti darnią urbanistinę plėtrą taip sprendžiant ekonomines, socialines, demografines ir aplinkosaugos problemas. Darbas su bendruomenėmis, įgyvendinant inovatyvias ekologines iniciatyvas, keitimasis patirtimi tarp projekto partnerių, stiprins glaudesnį ryšį ir su miesto specialistais“, – sako projekto koordinatorė Aušra Sičiūnienė.

Vienas gerųjų pavyzdžių – Sapiegų parke esantis antakalniečių daržas. 2013 m. startavęs projektas išaugo iki bendruomenės edukacijos centro „Miesto laboratorijos“, kurioje vyksta derliaus nuėmimo ir bendruomenės sueigos renginiai.

„Labai džiaugiamės, kad mūsų idėjoms pritarė ir labai parėmė Antakalnio seniūnijos seniūnas Algimantas Vaitkus. Jo dėka turėjome idėjinę ir kartais fizinę paramą, kuri prisidėjo prie mūsų bendruomeninio daržo derliaus – bendruomenės centro ir daržo bei šiltnamio plėtros. Džiaugiamės tuo ką turime dabar, esame atviri ir pasiruošę dalintis patirtimi ir patarimais su kitomis miesto bendruomenėmis. Tikiu, kad ir mūsų seniūnas mielai patalkins“, – sakė projekto darbo grupės vadovas Mindaugas Danys.

Europos Regioninės Plėtros Fondo finansuojamame projekte „RU:RBAN“ Vilniaus miesto savivaldybės dalyvauja nuo 2018 gruodžio iki 2020 pabaigos.

Susidomėjote? – Kviečiame rašyti el. p. ausra.siciuniene@vilnius.lt arba skambinti tel. 8-5 2112579

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt