Žydiško Vilniaus istorija ir atgimimas – naujame turistiniame maršrute

Į Lietuvos sostinę sugrįžus beigeliams, o tradicinėms žydų šventėms vėl tapus miesto gyvenimo dalimi, žydų kultūra Vilniuje išgyvena atgimimą. Nuo šiol atsiras dar viena galimybė sužinoti, kodėl Vilnius buvo vadinamas Šiaurės Jeruzale. Vilniuje gyvenusių ir kūrusių žydų istorijas padės sužinoti nemokamas turistinis maršrutas „Atraskite žydų paveldą Vilniuje“.

Sostinės turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ šį gidą sukūrė kaip priemonę susipažinti su visame pasaulyje garsiais iš Vilniaus kilusiais litvakais, mieste jų paliktais pėdsakais bei Vilniaus žydų bendruomenės istorija, įskaitant pačius šviesiausius ir pačius tragiškiausius jos laikotarpius. Maršrutas parengtas ir hebrajų kalba, siekiant atliepti sparčiai gausėjančių Izraelio turistų poreikius. Per praėjusius metus svečių iš Izraelio – vienos iš tikslinių Vilniaus turizmo rinkų – skaičius mieste augo daugiau negu trečdaliu (36 procentus).

Antrojo pasaulinio karo metais Vilnius neteko didžiosios dalies savo žydų kilmės gyventojų, tačiau senieji žydiški užrašai ant pastatų, paminklas legendiniam gydytojui Cemachui Šabadui, vienintelė veikianti Vilniaus sinagoga, ir daug kitų vilties istorijų tebegyvuoja Vilniuje. Ateinantys 2020-ieji metai paskelbti didžiojo Lietuvos rabino Vilniaus Gaono bei Lietuvos žydų istorijos metais.

„Vilniuje gyveno daug talentingų litvakų: rašytojas Romenas Gary, dailininkai Samuelis Bakas ir Michaelis Kikoinas, poetas Mošė Kulbakas, smuikininkas Jaša Heifetzas. Nors daug vietų ir pastatų smarkiai pasikeitė nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, pasistengėme svarbiausias vietas ir kultūrines nuorodas sudėti į vieną gidą, leisiantį visiems atrasti šį įspūdingą Vilniuje glūdintį kultūrinį palikimą“, – sakė „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė.

Pasaulyje garsi žydų kultūra, tradicijos ir maistas, ilgus šimtmečius buvę natūralia Vilniaus dalimi, sparčiai sugrįžta į sostinę. Vis daugiau kavinių siūlo paragauti beigelių, kurie prieš šimtą metų būtent iš mūsų regiono išplito po visą pasaulį. Vis daugiau sąsajų surandama tarp lietuviškų ir žydiškų tradicijų. Pasak verslininkų ir menininkų bendruomenės „Stiklo kvartalas“, įsikūrusios istoriniame žydų rajone, atstovės dizainerės Julijos Janus, žydų kultūra Vilniuje nėra vien istorijos eksponatas – ji jau dabar yra atgimusi ir ypač aktyviai reiškiasi šiame Senamiesčio kvartale.

„Vilniaus žydų kvartalas XVI amžiuje prasidėjo nuo Žydų, M. Antokolskio ir Vokiečių gatvių trikampio. Ši vieta karaliaus Vladislavo Vazos buvo paskirta išimtinai žydų bendruomenei, ir nuo to laiko čia klestėjo verslas, menas, prekyba. Šios tradicijos tęsiamos dabar – kvartale įsikūrę žydams priklausantys restoranai, viešbučiai. Čia mėgsta apsistoti į Vilnių iš užsienio atvykę litvakai, ieškantys savo šeimos istorijos. Čia galima gauti košerinio maisto, o taip pat – paragauti tradicinių lietuviškų patiekalų, kurie taip pat yra ir šio regiono žydų aškenazių kulinarinis paveldas: silkės, kugelio, bulvinių blynų,“ – sakė Julija Janus.

Maršrutas „Atraskite žydų paveldą Vilniuje“ parengtas anglų ir hebrajų kalbomis. Jį galima parsisiųsti iš svetainės vilnius-tourism.lt arba nemokamai pasiimti Vilniaus turizmo informacijos centruose.