Prasidėjo naujas kvartalinės renovacijos Vilniuje etapas – planuojama atnaujinti 755 daugiabučius

Sostinės savivaldybėje šią savaitę vyko susitikimas su daugiabučių namų valdytojais – pristatyta Vilniaus miesto energinio efektyvumo didinimo programa. Miesto Taryba šiemet patvirtino naują kvartalų atnaujinimo programą, kuri identifikuoja ir numato prioritetinius sostinės senųjų daugiabučių kvartalus, kuriems būtinas atsinaujinimas, bei skatina jų modernizavimą.

„Šiandien Vilniuje dar turime daugiau nei 6 000 renovacijos reikalaujančių daugiabučių namų. Tam, kad judėtume pirmyn, šiandien pradedame vykdyti naują kvartalinės renovacijos skatinimo projektą – atrinkome 29 Vilniaus miesto kvartalus (755 daugiabučius namus), kuriuos sieksime atnaujinti. Atrinkome tuos, kuriuose trūksta apšvietimo, kur reikia renovuoti pastatus, kur nėra žaidimo aikštelių vaikams. Daugiabučių namų valdytojus kviečiame aktyviai dirbti su gyventojais ir skleisti žinią apie galimybę atsinaujinti“, – kvietė sostinės mero pavaduotojas Valdas Benkunskas.

Kokiomis priemonėmis galima padidinti kvartalo energinį efektyvumą?

Kvartalo energinis efektyvumas – tai energijos taupymas renovuojant daugiabučius namus, atnaujinant šilumos trasas, taip pat svarbi ir dviračių takų plėtra, skatinant daugiau judėti dviračiais, o ne automobiliais. Siekiamybė – sumažinti metines šilumos sąnaudas iki 2023 m. ne mažiau kaip 171 382 MWh.

Valstybės parama daugiabučių atnaujinimui – 30 proc., prisideda ir savivaldybės Kaimynijų programa, kai savivaldybė, norintiems susitvarkyti savo kiemą, skiria finansavimą – po 10 eurų už 1 kv. m atnaujinamos teritorijos tiems, kurie atnaujins senesnius kaip 15 metų daugiabučių namų kvartalus. Trijuose kvartaluose iš 29 yra numatytos ir Europos Sąjungos investicijos: Žirmūnų trikampyje (Integruotos teritorijos programa), Naujamiestyje, konvertuojant apleistas ir buvusias pramonės teritorijas miesto centrinėje dalyje, planuojamas viešosios erdvės tvarkymas Pietinėje tikslinėje teritorijoje prie Amatų g., kvartale „Naujamiestis-10“, Naujininkuose, modernizuojant sovietinio daugiabučių namų rajonus, siekiant suformuoti miesto vartų įvaizdį, kvartale „Naujininkai-8“.

Svarbus daugiabučio namo valdytojo vaidmuo

Sostinės savivaldybė tikisi, kad išaugs gyvenamųjų vietovių patrauklumas, bus sudarytos šių teritorijų plėtros ir raidos sąlygos, o iš namų valdytojų tikimasi, kad šie bus iniciatyvūs ir aktyviai organizuos susirinkimus, vykdys investicinių planų pirkimą, pirks rangos darbus, techninę priežiūrą ir atliks kitas daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administratoriaus funkcijas.

Valstybės parama projekto įgyvendinimo etapu – 2,85 Eur (be PVM) už 1 kv. m per 24 mėn. Daugiabučių namų valdytojai greit pajus atsinaujinimo naudą – renovuotus pastatus daug paprasčiau administruoti ir prižiūrėti: sumažėja remonto darbų, avarinių situacijų ir pan.

Miesto gyventojų ir daugiabučių gyvenamųjų namų valdytojų patogumui sukurtas interaktyvus įrankis – žemėlapis, kuris padės rasti visą informaciją apie kvartalų atnaujinimą: https://maps.vilnius.lt/pastatai#layers.

Kas gali dalyvauti programoje?

Prioritetas skiriant valstybės paramą teikiamas tiems kvartalams, kurie atsinaujinę daugiau nei 25 proc. Vilniuje tokių kvartalų, tarp atrinktųjų – tik penki. Jie vieni iš aktyviausių, jau pasistūmėję renovacijos procese (yra peržengę 25 proc. ribą ar netoli jos) ir turi didesnes galimybes gauti valstybės paramą.

Atrenkant prioritetinius kvartalus buvo taikytas daugiakriterinio vertinimo metodas – vertinama informacija apie kvartaluose esančių pastatų energinį efektyvumą, poveikį aplinkai, socialinę ir demografinę situaciją, kvartale atnaujintų daugiabučių gyvenamųjų namų bei šilumos tiekimo tinklų apimtį bei gatvių ir viešųjų erdvių apšvietimo tinklų ir susisiekimo komunikacijų būklę, taikyti šių kriterijų reikšmingumo (svorio) koeficientai bei apskaičiuoti kriterijų įskaitiniai balai.

Programą numatyta peržiūrėti kasmet, todėl į ją gali būti įtraukiami vis nauji kvartalai, kuriuose atnaujintų daugiabučių gyvenamųjų namų ir namų, kurių gyventojai sutikę atnaujinti daugiabutį, yra daugiau kaip 25 proc., palyginti su visais kvartale atnaujintinais daugiabučiais gyvenamaisiais namais.

Siekiama, kad įgyvendinant naująją kvartalų atnaujinimo programą, būtų atsižvelgiama į strategines Vilniaus miesto savivaldybės plėtros ir vystymo kryptis, keičiant dėl buvusių pramonės teritorijų miesto centrinėje dalyje apleistą miesto veidą bei formuojant modernų miesto vartų įvaizdį.

Naudingos nuorodos:

Informacija apie daugiabučių atnaujinimą: https://vilnius.lt/lt/savivaldybe/aplinkosauga-ir-energetika/daugiabuciu-namu-atnaujinimas-modernizavimas/
Interaktyvus žemėlapis https://maps.vilnius.lt/pastatai#layers
Apie valstybės paramą VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra: http://betalt.lt/paslaugos/valstybes-paramos-teikimas/132

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt