Pamatyk „Kultūros naktį“ – daugiau nei 100 koncertų, parodų ir instaliacijų

Birželio 14 d. Vilniaus miesto gyventojus ir svečius nemiegoti pakvietė jau tryliktą kartą rengiamas vienos nakties kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“.

Programoje – daugiau nei 100 renginių, tad įdomių interaktyvių pasirodymų, koncertų, spektaklių ir parodų rado kiekvienas.

„Kaip ir kasmet, šią naktį festivalio lankytojų laukė daugiau nei 100 koncertų, šokio ir teatro pasirodymų, parodų ir instaliacijų. Duris atvėrė muziejai, bažnyčios, net ir LR Seimo rūmai bei Halės turgus, surengęs siautulingą Balkanaktį. Pakvietėme ir į keletą naujų, netikėtų erdvių, tokių kaip Naujojoje Vilnioje įsikūręs Dūmų fabrikas ar buvusio Karo muziejaus erdvėse atsiveriantis ištisas Kultūrinis miestelis. Čia šiais metais  – visų itin laukiamas mūsų jau tradicinis fortepijoninės muzikos koncertas „Juodais baltais“, – sakė festivalio iniciatorė Daina Urbanavičienė.

Pagrindinėje programoje – net 21 renginys

Pagrindinis šių metų projektas – Katedros aikštėje vyksiantis Krokuvos gatvės teatro KTO spektaklis „Laiko dvelksmas“. Tai – į vaikystės pasaulį nukeliantis spalvingas šou, poetiškas teatrinis kūrinys, įkvėptas Gabrielio Garsijos Markeso, Hugo Klauso, Emilio Zegadlovičiaus kūrybos. Festivalis pristatys ir naują erdvę – „Kūrybos slėnį“, įsikursiantį būsimame Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studijų miestelyje (buvusio karo muziejaus teritorija). Čia lankytojų lauks 10 valandų kultūros maratonas, kurio programoje – spektakliai, koncertai, ekskursijos, kūrybinės dirbtuvės ir kino peržiūros, gerokai po vidurnakčio ant scenos lips ir viena ryškiausių Lietuvos roko muzikos grupių „Garbanotas“. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras pakvies į „Operos lounge‘ą“ bei LNOBT operos stažuotojų teatralizuotą koncertą „Operos ringas“, o Vilniaus Geležinkelio stotis lankytojams dovanos nepaprastą galimybę išvysti įtaigius teatro, muzikos ir šokio pasirodymus.

Kadaise buvusi atskiru miestu Naujoji Vilnia kvietė atrasti ją iš naujo. Ekskursija po istorinius objektus, pažintis su vietos menininkais, paroda, koncertas, muzikos ir video projekcijos, šviesų instaliacijos.

Pasitikti vidurnaktį naktinėtojai rinkosi į atgijusį teatralizuotą baseiną Lietuvos vaikų ir jaunimo cente. Čia laukė šiuolaikinio cirko pasirodymas vandenyje „NERK“, kuriame – suomių akrobatė Salla Hakanpää, iškeitusi orą į vandens gelmes ir apvertusi klasikinę H. K. Anderseno pasaką „Undinėlė“ aukštyn kojomis.

Gedulo ir Vilties dienai atminti – ypatingi renginiai

Šiais metais festivalis vyko ypatingu metu – Gedulo ir Vilties dieną. Šiai dienai atminti festivalio organizatoriai parengė specialų maršrutą, kuriame – net 14 projektų. Tarp jų – Lietuvos nacionaliniame dramos teatre rodomas režisierės Birutės Mar spektaklis „Ledo vaikai“, nukelsiantis į laikus, kai mūsų šalį sukaustė masiniai trėmimai, palikę gilias nuoskaudas. Aukų gatvės skersgatvyje (šalia Genocido aukų muziejaus) jau nuo 13 val. dienos vyks atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“, kurios metu skaitomi tremtinių ir politinių kalinių vardai siekiant parodyti, jog tremtis yra ne skaičiai, o individualūs likimai ir gyvenimo istorijos. Šv. Ignoto bažnyčioje skambės J.S. Bacho koncertas „Į tavo rankas atiduodu“, kurį lydėjo fotografo R. Grigo nuotraukų iš Sibiro tremties vietų video projekcijos. Lietuvos muzikams, patyrusiems Sibiro tremtį, koncertą „LUX Organi“ skyrė vargonininkas Dainius Sverdiolas.

Programoje ir tradicija tapę projektai

Programoje gausu ir tradicinių, naktinėtojų pamėgtų projektų. Jau septintą kartą Šeimų erdvė įsikūrė Bernardinų sode, kuris šiais metais virto Magišku pasakų pasauliu ir kvietė kurti savo pasakų herojus. „Vasaros terasoje“ ir vėl skambėjo muzika – čia pasirodė net 7 grupės, tarp kurių – istorijas ant scenos pasakojantys rokeriai „The Station“ bei dainuojamosios poezijos atstovai „Gytis Ambrazevičius ir grupė“. Duris atvėrė i Valdovų rūmai, pakvietę į ekskursijas bei išskirtinius meno projektus, Vilniaus Tech Parkas, muzikos pasirodymai ir interaktyvios instaliacijoss, ir vėl bundanti Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia, vienai nakčiai virto skulptūros ir garso instaliacijos vyksmo vieta. Islandijos gatvė ir vėl kvietė prisiminti, koks svarbus buvo drąsios ir broliškos Islandijos sprendimas pirmiems pripažinti atkurtos Lietuvos Nepriklausomybę, ir garsiai pasakyti „Ačiū tau, Islandija“.

Namo grįžti kviet naktiniai autobusai

„Kultūros naktį“ automobilius kvietėme palikti namuose ir į miesto centrą atvažiuoti viešuoju transportu – iki stotelės Arkikatedra keleiviai galėjo atvykti 10, 11, 33 ir 89 maršrutų autobusais, iki stotelės Karaliaus Mindaugo tiltas – 6G maršruto autobusais bei 2, 3, 4, 17 ir 20 maršrutų troleibusais, o iki stotelės Vinco Kudirkos aikštė – 1G, 11, 53 ir 88 maršrutų autobusais bei 2, 3, 6, 12, 14 ir 20 maršrutų troleibusais. Visų šių maršrutų autobusai ir troleibusai važiavo pagal įprastinius savo grafikus, kuriuos pasitikrinti visuomet galima www.stops.lt. O tam, jog norint atvykti vėliau ar jau po renginių netektų sukti galvos dėl grįžimo namo, visi naktiniai autobusai kursavo dažniau. Taip pat skatinome po miestą tąnakt keliauti ir dviračiais, paspirtukais ar savomis kojomis“, – sako SĮ „Susisiekimo paslaugos“ direktorė Modesta Gusarovienė.

Visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai yra nemokami – tai menininkų, kultūros organizacijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir festivalio partnerių dovana Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams.

Festivalio programa: www.kulturosnaktis.lt