„Smart beach“ – išmaniosios technologijos Vilniaus paplūdimiuose

Antrus metus skaičiuojantis unikalus Vilniaus miesto savivaldybės ir VGTU vykdomas ROCK projektas plečiasi – nuo liepos vidurio du jutikliai įrengti Vilniaus miesto paplūdimiuose. Projekto vykdytojai įsitikinę, kad jutikliai ne tik padės sužinoti, kaip vilniečiai ir miesto svečiai jaučiasi atnaujintose viešose erdvėse, bet ir kaip vertina paslaugų kokybę.

Iki rugsėjo 15 d. Balžio ežero ir Žirmūnų atnaujintuose paplūdimiuose veiks du dar liepą įrengti jutikliai, kuriais matuojami nuasmeninti poilsiautojų emociniai ir afektiniai duomenys. Paplūdimiuose įrengti specialūs ekranai jau kuris laikas informuoja paplūdimio lankytojus ne tik apie vandens ir oro temperatūrą, kviečia aktyviai naudotis miesto paslaugomis, bet ir rodo paplūdimiuose fiksuojamą poilsiautojų laimės indeksą.

Projekto įgyvendintojai neabejoja, kad ateityje šie duomenys bus vienas svarbiausių įrankių vertinant viešųjų erdvių atnaujinimo projektus bei savivaldybės įmonių ar rangovų paplūdimiuose teikiamų paslaugų kokybę.

Šešiose sostinės vietose jutikliais ir specialiomis lempomis fiksuojamos stipriausios praeivių emocijos yra vertinamos ir pateikiamos kaip suminė vilniečių laimės išraiška svetainėje https://api.vilnius.lt/happiness-index. Jei tuo metu matuojamoje zonoje nėra poilsiautojų, skaitmenų rodmenys nesikeičia.

Vilniaus savivaldybės ir VGTU ROCK projekto darbo grupės sukurta neuroanalitinė sistema bei spalvų stendas yra pastebėti ir kitų šioje programoje dalyvaujančių šalių – praėjusią vasarą analogiškas stendas įrengtas Bolonijos (Italija) Mambo, o vėliau bus diegiama ir kituose šio miesto muziejuose. Įsirengti jutiklius, kurie matuoja nuasmenintas emocijas, afektinę ir fiziologinę būseną, panoro Lisabonos (Portugalija) atstovai – pirmasis jutiklis artimiausiu metu bus sumontuotas Marvilos bibliotekoje. Taip pat trys jutikliai spalio mėnesį bus montuojami Skopjė (Makedonija).

VGTU kartu su Vilniaus savivaldybe sukurta neuroanalitikos sistema skirta duomenims kaupti ir analizuoti nuasmenintas gyventojų emocijas, afektinę ir fiziologinę būseną viešosiose erdvėse įtraukiant papildomus duomenis ir informacijos sluoksnių derinius, iš kurių vėliau bus kuriami emociniai, afektiniai ir fiziologiniai bei taršos viešųjų erdvių žemėlapiai (atsižvelgiant į cirkadinius dienos bei savaitės žmonių ritmus, lytį bei amžių) bei teikiamos personalizuotos rekomendacijos.