Vilniuje per metus dvigubai daugiau „Tėvelių stotelių“ – ar vairuotojai jas naudoja pagal paskirtį?

Šį rugsėjį prie Vilniaus mokyklų ir darželių įrengtose automobilių trumpo sustojimo vietose „Tėvelių stotelė“ („Kiss and Ride“) tęsiama kontrolės ir edukacijos akcija vairuotojams. Nuo praėjusio rugsėjo tokių vietų sostinėje padaugėjo dvigubai – šiuo metu įrengtos 597 stotelės prie 107 ugdymo įstaigų. Atvykusiems ir šiose vietose automobilius paliekantiems vairuotojams SĮ „Susisiekimo paslaugos“ parkavimo kontrolieriai, kaip ir pernai, dalina specialius laikrodukus, o automobilius „Tėvelių stotelėse“ palikę ir taisyklių nesilaikantys vairuotojai šiemet jau ir drausminami.

„Per metus „Tėvelių stotelių“ tinklą išplėtėme visame mieste, nes sulaukėme daugybės prašymų. Patys vilniečiai ir mokyklų bendruomenės galėjo teikti savo siūlymus, kur reikėtų papildomai įrengti šias trumpo sustojimo vietas. Tačiau susiduriame su problema, kad dalis vairuotojų jas naudoja pažeisdami taisykles – automobilius palieka ilgiau nei leidžiama ar net neribotam laikui, nors kelio ženklinimas tai draudžia. Norime, kad „Tėvelių stotelės“ būtų naudojamos pagal paskirtį – trumpam sustoti ir saugiai išleisti vaikus. Todėl mūsų kontrolieriai visą rugsėjį rytais lanko įvairias ugdymo įstaigas ir stebi, kaip naudojamos šios vietos. Primename vairuotojams, kam skirtos „Tėvelių stotelės“,  daliname laikrodukus, o taisyklių nesilaikančius drausminame fiksuodami pažeidimus“, – sako SĮ „Susisiekimo paslaugos“ direktorė Modesta Gusarovienė.

Nuotr. Kastyčio Žiūros

Vakar ir šįryt kontrolieriai aplankė 8 ugdymo įstaigas – S. Daukanto gimnaziją, Genio pradinę mokyklą, darželį-mokyklą „Dainorėliai“, taip pat lopšelį-darželį „Voveraitė“, darželius „Vaikystės takas“, „Boružėlė“, „Šilagėlė“, „Taškius“. Iš viso išdalinta 200 laikrodukų. Vairuotojai, kurie „Tėvelių stoteles“ naudojo neteisingai – nesilaikydami kelių eismo taisyklių ir neatsižvelgdami į kelio ženklinimą – buvo drausminami. Akciją planuojama tęsti visą rugsėjį ir lankyti skirtingas ugdymo įstaigas, kuriose yra „Tėvelių stotelės“.

Visų Vilniuje esančių „Tėvelių stotelių“ žemėlapį galima rasti čia: http://bit.ly/TeveliuStoteles.

Vilniečiai ir mokyklų bendruomenės kviečiamos teikti siūlymus, kur reikėtų papildomai įrengti „Tėvelių stoteles“, ir siųsti juos el. paštu savivaldybe@vilnius.lt.

Kaip „Tėvelių stoteles“ naudoti teisingai?

Vilniuje įrengtos dviejų tipų „Tėvelių stotelės“ – tokios, į kurias atvykus galima užtrukti ne ilgiau kaip 15 minučių ir vietos, kurios skirtos trumpam sustoti ir išleisti vaiką, tačiau likti stovėti jose yra draudžiama.

Visos trumpalaikio sustojimo vietos yra pažymėtos tokį transporto priemonių stovėjimo būdą bei trukmę nurodančiais kelio ženklais. Juos papildo ir specialios informacinės „Kiss and Ride“ lentelės, aiškiai išsiskiriančios ryškiai žalia spalva. Taip pat „Kiss and Ride“ sustojimų vietos išskirtos ir specialiu grindinio ženklinimu – baltomis K+R raidėmis, kitaip – „Kiss and Ride“ santrumpa.

Vairuotojams, kurie SĮ „Susisiekimo paslaugos“ vykdomos akcijos metu sustoja vietose „Tėvelių stotelė“, parkavimo kontrolieriai trumpai primena naudojimosi jomis tvarką bei taisykles,  dalina informacinę medžiagą ir specialius laikrodukus. Šie padės tėveliams sekti laiką ir atlaisvinti vietą kitiems automobiliams, kuriais atvežami vaikai. Taip pat laikrodukai bus perduoti ir mokymo įstaigoms, prie kurių yra įrengtos ne ilgesnės kaip 15 minučių trukmės „Tėvelių stotelės“, jog tėveliai patogiu metu galėtų juos pasiimti patys.

Radę automobilius tose „Tėvelių stotelėse“, kurios įrengtos tik trumpiems stabtelėjimams išleisti vaikus be galimybės palikti jose automobilį, kontrolieriai fiksuoja pažeidimus. Taip pat pažeidimai fiksuojami ir trumpo sustojimo vietose, kuriose vairuotojai nėra palikę pranešimų apie savo sugrįžimo laiką arba kurie viršija 15 minučių stovėjimo laiką.

Vairuotojų prašoma būti supratingais ir stebėti kelio ženklus. Primenama, jog Kelių eismo taisyklėse nurodyta, kad transporto priemonėms draudžiama stovėti toje kelio pusėje, kurioje yra ženklas „Stovėti draudžiama“ (ženklo galiojimo metu). Ženklo nurodymų nesilaikymas vairuotojams gali užtraukti administracinę nuobaudą nuo 30 iki 90 eurų.