Oficialu: Nacionalinės koncertų salės konkurse nugalėjo ispanų projektas

Paaiškėjo naujojo Vilniaus simbolio ant Tauro kalno architektūrinė idėja – iš beveik 250 pasaulio architektų pasiūlytų Nacionalinės koncertų salės idėjų, konkurso nugalėtoja paskelbta komandos iš Ispanijos „Arquivio architects“ pasiūlyta idėja. Jų pasiūlyta Nacionalinės koncertų salės koncepcija – objektą kuo natūraliau įlieti į aplink esančią unikalią aplinką. Architektai siūlo ant Tauro kalno statyti keletą atskirų statinio dalių, kurias apjungtų atviras cokolinis aukštas, sukurtas „žaliasis koridorius“, statinyje bus Didžioji ir Mažoji koncertų salės. Į projektą jautriai įsilieja ir Liuteronų sodo teritorija, parkas ant Tauro kalno.

I vieta

Architektams atiteko ir 60 tūkst. eurų premija. Tarptautinis konkursas sulaukė didžiulio susidomėjimo – dalyvavo 248 architektų kompanijos iš JAV, Japonijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Naujosios Zelandijos, Suomijos, Kinijos, Brazilijos ir kt. šalių. Konkursui darbus pateikė net 21 Lietuvos architektų komanda.

Į iškilmingą apdovanojimų renginį Vilniuje, T Parke atvyko pirmųjų trijų prizinių vietų laimėtojai iš Ispanijos, Prancūzijos ir Lietuvos, visų konkursinių darbų parodą aplankė šalies ir miesto vadovai, seimo nariai, architektų ir kultūros srities bendruomenių  atstovai.

I vieta

„Prieš 100 metų „Tautos namų“ idėja, iškelta mūsų valstybės kūrėjų, žingsnis po žingsnio tampa realybe. „Tautos namų“ įkūnijimas šiandien leidžia šiuos rūmus suvokti kaip jungtį tarp 18-ųjų  metų ir šiandieninės Respublikos, kaip tęstinumo įsikūnijimą ir raidą. Labai norėtųsi, kad šie namai būtų suvokiami kaip visiems atviri ir kviečiantys, būtų darnos vieta skirtingų kartų, pažiūrų, skonių žmonėms, jungianti Lietuvos piliečius į vieną kūrybingą erdvę, kur savo „Tautos namus“ kuriame kartu“, – sako LR Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

I vieta

„Tikiu, kad  išrinktojo pastato architektūra unikali, įsimintina, įkvepianti ir taps nauju miesto ženklu – skambančiu, įkvepiančiu ir atspindinčiu laikmetį.  Nacionalinė koncertų salė „Tautos namai“ mums visiems yra vienas svarbiausių planuojamų kultūrinių objektų sostinėje. Po daugiau kaip 100 metų tautos patriarchų idėją įgyvendinsime mes visi.  Čia vyks įspūdingi, pasaulinio garso kultūriniai renginiai, ši erdvė gali virsti Europos kultūros židiniu“, – sako miesto meras Remigijus Šimašius.

I vieta

Nugalėtojų komandoje „Arquivio architects“ – 10 kūrėjų.  Su jais bus rengiamos neskelbiamos derybos dėl projektavimo paslaugų sutarties, kurių metu paaiškės Nacionalinės koncertų salės projektavimo kaina ir kiek laiko tai truks. Planuojama dar šiemet pasirašyti sutartį su konkurso nugalėtoju techniniam salės projektui parengti.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Tokiuose konkursuose kaip šis, vienintelis suvaržymas mums patiems – mes patys, kaip profesionalai. Mes labai atsakingai žiūrime į visą procesą, tikslą, lūkesčius ir pageidavimus, terminus, kaip sukurtas modelis  koreliuoja su miestu, jo aplinka, ar gerai įsikomponuoja į kraštovaizdį. Žinote, kaip  ir krepšinyje, taip ir mūsų darbe – reikia dirbti kokybiškai, reikia daug įgūdžių ir laimės. Tegul šis laimėjimas bus mūsų dovana Vilniaus miestui ir šaliai“, – kalbėjo geriausios architektūrinės idėjos nugalėtojos komandos „Arquivio architects“ atstovas Daniel Fraile.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Laimėtojus paskelbė Tarptautinio konkurso vertinimo komisijos narys Xander Thomas Vermeulen Windsant, simbolinius čekius įteikė Vilniaus meras. Antroji vieta atiteko prancūzams „Fres architects and planners“, tretieji – lietuvių architektų komanda „Paleko archstudija“. Antrajai vietai skirta 40 tūkst. Eur premija, trečiajai – 20 tūkst. Eur. Ketvirtasis garbingas paminėjimas skirtas „SMAR Architecture Studio“ iš Australijos.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Vertindami darbus puikiai supratome, kad tai istorinis momentas Vilniaus miestui, tarptautinei komisijai buvo didžiulė atsakomybė ir garbė, vertinti idėjas, atkeliavusias iš beneik viso pasaulio kraštų“, – pasidalijo įspūdžiais žiuri komisijos narys Xander Thomas Vermeulen Windsant.

II vieta

„Sveikinu Tarptautinės architektų sąjungos vardu, tarptautinis konkursas – tai ir iniciatyva, ir politinė valia, ir tinkamas biudžetas, bet ne tik tai, daug daugiau: čia reikalingos žinios, patirtis, bendradarbiavimas, drąsa ir atsakomybė. Tai solidi investicija į ateitį, bet gauta nauda bus daug didesnė. Dėkoju visiems kurie prisidėjo prie to, kad projektas įvyktų, kurie nutiesė tiltus tarp Vilniaus ir pasaulio architektų“, – sveikino ir dėkojo Tarptautinės architektų sąjungos generalinis sekretorius Dragas Serban Ion Tiganas.

III vieta

Kaip pastebėjo konkurso vertinimo komisija, nugalėtojų projektas išsiskiria tuo, kad statinys jautriai įsilieja į kontekstą ir senosios kapinės susiejamos su Tauro kalnu. Viršutinė kalno dalis atveriama miestui ir upei, trys tūriai ir naujos aikštės projekte aiškiai ir tinkamai perteikia išsamų ryšį tarp miesto ir vidaus erdvių, o interjero viešosios erdvės yra aiškios ir skatina bendrauti. Tai vertingos savybės visiems Vilniaus gyventojams ir miesto svečiams.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Dabartinį pastatą pakeis naujos kokybės kultūrinę erdvę kuriantis išskirtinės architektūros objektas. Išskaidant pastato tūrį projekto autoriams pavyko sukurti naujus funkcinius ir vizualinius ryšius tarp Liuteronų skvero ir Tauro kalno, ir pasiūlyti naujas žemutinės Naujamiesčio terasos ir Senamiesčio apžvalgos galimybes bei suformuoti naujas viešąsias erdves. Akivaizdu, kad pastato autorių dar laukia ilgas ir atsakingas darbas, kad turėtume išraiškingą, šiuolaikišką ir ženklišką objektą“, – sako Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis.

Pagal konkurso sąlygas, naujajame pastate bus iki 1,7 tūkst. vietų didžioji ir 500 vietų mažoji salės, kavinės, erdvus vestibiulis su vaizdu į įspūdingą miesto panoramą ir patalpos įvairiai kitai kultūrinei veiklai. Numatomas koncertų salės projektavimo paslaugų ir statybos darbų biudžetas siekia 52 mln. eurų. Į šią sumą įtrauktos visos su objekto projektavimu, statyba ir įrengimu bei sklypo tvarkymu susijusios išlaidos.

Ant Tauro kalno stūksantis, prieš 56 metus statytas buvusių Profsąjungų rūmų pastatas jau greitai bus nugriautas. Savivaldybė sutvarkys Koncertų salės prieigas, taip pat greta esančią Liuteronų sodų teritoriją – Vilniaus evangelikų senųjų kapinių kompleksą. Bendra aplinkos sutvarkymo projektų vertė, kartu su ES parama, siekia apie 14 mln. eurų.

Architektūros konkursas vyko bendradarbiaujant su Tarptautine architektų sąjunga, Lietuvos architektų sąjunga ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami pamatyti visas 248 architektūrines idėjas Nacionalinei koncertų salei parodoje, kuri vyks T Parke (Pelesos g. 1) nuo rugsėjo 20 d. iki spalio 13 d., pirmadieniais-penktadieniais 12-20 val., savaitgaliais 10-17 val.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Prizinių vietų vizualizacijos: https://www.dropbox.com/sh/qfthy95h6ufkbgi/AACjZskHLLJYbv9ratFPicvQa?dl=0

Visi konkursiniai darbai: https://www.dropbox.com/sh/5puivbv4g8j3fik/AAAvlZd2j-ppUfrnjeuGovrUa?dl=0

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt