Vilniuje paminėta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena

Vilniuje pirmadienį visą dieną vyksta Lietuvos žydų genocido aukų pagerbimo renginiai. Sostinėje jie prasidėjo šofaro rago gausmu Rūdninkų aikštėje, kurioje susirinko Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje vertinti direktorius Ronaldas Račinskas, pirmininkas Emanuelis Zingeris, Tarptautinių Gyvųjų maršo organizacijos vykdomasis direktorius Michel Gourary, Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Yossef  Levy bei Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Per 700 metų Vilniaus varde įrėžti ne tik šlovingi jo laikai, kuriais mes didžiuojamės, bet, deja, ir skaudžios istorijos – šiandien sukanka lygiai 76 metai, kai buvo sunaikintas Vilniaus getas. Holokausto metu Vilnius prarado net 55 tūkst. savo gyventojų. Niekada to neužmiršime. Todėl šiandien labai svarbus kiekvieno iš mūsų asmeninis ryšys su istorija, mūsų dvasios stiprybė ir viltis, kuri mus visada telkė, vienijo ir stiprino”, – minėjime kalbėjo Vilniaus meras.

Nuotr. Sauliau Žiūros

„Neužtenka mokytis istorijos iš vadovėlių ar lankantis muziejuose, reikia nuvykti ir pamatyti tas vietas, Lenkiją, pamatyti, ką naciai padarė su nekaltais žmonėmis. Todėl šiandien siekiame ugdyti, auklėti jaunąją kartą, nes norint, kad ateitis būtų geresnė, labai svarbu pasimokyti iš praeities įvykių“,  – mintimis dalinosi Tarptautinių gyvųjų maršo organizacijos vicepirmininkas Avi Dickstein.

Nuotr. Sauliau Žiūros

Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius sakė, jog didžiuojasi esantis Lietuvos žydas. Susirinkusius skatino prisiminti, kad visi esame vienos valstybės piliečiai, todėl jam lygiai tokia pat svarbi yra Dovydo žvaigždė, esanti Izraelio vėliavoje, kaip ir Lietuvos trispalvė. Minėjimo metu Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos mokiniai pristatė literatūrinę kompoziciją, paremtą autentiškais Holokausto aukų atsiminimais, o Biržų „Saulės“ gimnazijos choras „Solis Ortus“ atliko dainą „Ana Bekoach“. Minėjimo pabaigoje visi susirinkusieji atliko Vilniaus geto kalinių himną. Vėliau minėjimo svečiai bei dalyviai išvyko į Panerius, kur tęsėsi tradicinė eisena „Atminties keliu“ .

Nuotr. Sauliau Žiūros

1994 metų rugsėjo 23– ioji paskelbta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena, skirta pagerbti Vilniaus geto likvidavimo 1943 metais aukas. Per Holokaustą naciai ir jų kolaborantai Lietuvoje nužudė daugiau nei 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. čia gyvenusių žydų.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt