Savivaldybės, bendruomenės atstovai ir NT vystytojai diskutavo apie Naujininkų ateitį

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos, Naujininkų bendruomenės ir nekilnojamojo turto (NT) vystytojų atstovai dalyvavo Naujininkų teritorijos, esančios greta geležinkelio, analizės pristatyme ir bendradarbiavimu grįstos miestokūros dirbtuvėse, kur diskutavo apie teritorijos urbanistinį potencialą.

Nuotraukos: Artūras Moisijenko

Pasirinktas žaidybinis, bendradarbiavimu grįstas dirbtuvių formatas, kur kiekviena interesų grupė turėjo progą išsakyti savo nuomonę, argumentuotai vertinti kitų pasirinkimus, derėtis ir bendradarbiauti.

Grupės sutiko, jog, norint išsaugoti žalią ir istoriškai susiformavusį vertingą vietos charakterį, projektus svarbu vystyti atsižvelgiant į vietos mastelį, vertingus teritorijos šlaitus, istorinius statinius. Rytinėje Naujininkų pusėje, arčiausiai senamiesčio, trūksta papildomų funkcijų: kavinių, vietų bendruomenės veikloms, bendradarbystės erdvių.

Visos grupės pritarė, jog galvojant apie naujas funkcijas tiek greta senamiesčio, tiek pietinėje Naujininkų pusėje, negalima pamiršti, kad jos turi būti bus pasiekiamos ne tik automobiliu, bet ir dviračiais, pėsčiomis. Diskutuota, jog naujaisiais traukos taškais teritorijoje galėtų tapti buvęs vaikų socializacijos centras, pataisos namai ir buvusi akių ligoninė. Šios vietos ateityje taptų daugiafunkciais centrais su vietomis bendruomenių, kultūros veikloms, būstu senjorams, erdvėmis kavinėms ir renginiams.

Klausimų dėl jungties per geležinkelį sukūrimo dirbtuvių dalyviams nebekilo. Būtina ne tik pagerinti susisiekimo sąlygas, bet ir užtikrinti, jog naujai besikursiančiame traukos centre, Pelesos gatvėje, atsirastų vietų kavinėms, parduotuvėms, dviračių saugykloms. Galbūt čia vietos atsirastų ir socialinėms paslaugoms, tokioms kaip senjorų dienos centras.

Daugiausiai diskusijų kėlė daugiabučių statybos netankiai užstatytose teritorijose, tačiau sutarta, jog, skatinant atsinaujinimą, svarbu į teritoriją pritraukti naujų gyventojų, o to be naujo būsto padaryti neįmanoma.

Dvi valandas trukusiame susitikime aptarta ir dar daugiau teritorijai aktualių klausimų, kurie bus apibendrinti ir integruoti į analizės išvadas bei formuos pagrindą strateginei Naujininkų dalies greta geležinkelio vystymo schemai.

Projektas vykdomas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos užsakymu. Už projektą atsakingas Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėjas Vytautas Lelys. Projektą vykdo urbanistikos ir architektūros biuro „Mash Studio“ urbanistė Živilė Šimkutė ir architektas Egidijus Kasakaitis.