ES Tarybai pirmininkaus Kroatija – dr. J. Basanavičiaus paminklą simboliškai papuoš kroatiškas kaklaraištis

 

2020 m. sausio 2 d., 12 val. pažymint Kroatijos Respublikos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai pradžią, ant Lietuvos valstybingumo tėvu vadinamo Jono Basanavičiaus paminklo bus užrištas kroatiškas kaklaraištis. Kaklaraištis pasirinktas Kroatijos pirmininkavimo simboliu neatsitiktinai: jis laikomas svarbiu Kroatijos indėliu į pasaulinę kultūrą. Kroatijoje atsiradęs ir visame pasaulyje pripažinimą pelnęs kaklaraištis simbolizuoja bendrą Europos Sąjungos šalių likimą. Panaši kaklaraiščio užrišimo ceremonija vyks ne tik Lietuvoje, mažiausiai dar 11-oje Europos miestų. Tą pačią dieną Kroatijos sostinėje Zagrebe, pagrindinėje miesto aikštėje ant vicekaraliaus Josipo Jeličićiaus paminklo taip pat bus rišamas didelis raudonas kaklaraištis.

Tradicijas puoselėjančioms šalims visada buvo labai svarbu laikytis papročių, tradicijų. Taip atsirado tradicija šaliai, perimančiai šešių mėnesių pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, savo kadenciją pradėti sukuriant skaras ir kaklaraiščius, kurie įteikiami kaip dovanos pagal protokolą ir kuriuos žmonės savo aprangoje naudoja jau šimtmečius, t. y. nuo XVII a. antrosios pusės, kaip neatskiriamą diplomatinio etiketo dalį.

Nuotr. Sauliaus Žiūros.

Daugiau kaip tris šimtmečius kaklaraištis yra pagrindinis elegancija ir kilnumu pasižyminčių vyrų aprangos atributas, pagal protokolą yra nepakeičiama oficialaus etiketo dalis. Kaklaraiščiu viduramžiais vadinta skara, rišama aplink kaklą, buvusi neatskiriama kroatų karių uniformos dalimi. Pagal jas buvo atpažįstami kroatų kariai, po Prancūzijos vėliava kovoję Trisdešimtmečiame kare (1618‒1648 m.).

Prancūzų karalius Liudvikas XIV, būdamas septynerių, pradėjo dėvėti kaklaraištį 1648 m. Tokiu būdu kaklaraištis tapo mados standartu tarp kilmingųjų prancūzų ir buvo vadinamas a la Croate („pagal kroatus“), o iš to pavadinimo atsirado ir žodis „cravate“. Neilgai trukus kaklaraištis paplito po visą Europą kaip kultūros ir elegancijos ženklas. Vėliau Prancūzijoje kaklaraištis tapo pažangos simboliu, o Prancūzijos revoliucijos metu buvo dėvimi juodi kaklaraiščiai, simbolizavę protestą prieš pasenusias idėjas.

Kviečiame vilniečius sausio 2 dieną, 12 val. susirinkti prie paminklo Dr. Jonui Basanavičiui.