Ką daryti, kad Naujuosius augintiniai pasitiktų saugesni

Naujųjų metų sutikimas daugeliui nuo mažens asocijuojasi su bengališkomis ugnelėmis ir dangų nušviečiančiais fejerverkais. Gražu, tačiau yra ir kita medalio pusė: jei pūkinėmis striukėmis apsivilkę ir šiltais šalikais apsimuturiavę žmonės, besibūriuojantys lauke, žino, kad vidurnaktį visas miestas pokšės fejerverkais, tai jų keturkojai to nenutuokia.

Kačių klausa, palyginti su žmonių, yra stipresnė tris kartus, o šunų – net keturis kartus, todėl galime tik įsivaizduoti, kokį stiprų garsą girdi keturkojai, kai danguje pradeda sproginėti fejerverkai. Nuo stipraus garso net būdami namuose gyvūnai patiria didžiulį stresą: katės slepiasi po lova ar tamsiame kamputyje, o šunys paniškai blaškosi ieškodami ramesnės vietos, loja ar staugia.

Vilniaus gyvūnų globos namų vadovės Agnės Žėbienės teigimu,  Vilniaus gyvūnų globos namai Naujųjų metų naktį ir sausio pirmosiomis dienomis jau eilę metų vidutiniškai gauna dešimt skambučių apie pabėgusius panikos ištiktus gyvūnus, o pirmąją Naujųjų metų dieną iš miesto kiekvienais metais parsiveža po 3-5 pasimetusius šunis. Tiesa, dažniausiai tokie pabėgėliai prieglaudoje ilgai neužsibūna ir jau po kelių dienų sugrįžta pas jų išsiilgusius šeimininkus.

Nuotr. Sauliaus Žiūros.

Vilniaus gyvūnų globos namų specialistai dalijasi patarimais, galinčiais padėti augintiniams ištverti triukšmingą naujametinę naktį.

  • Neverskite savo augintinio susidurti su jį kamuojančia baime. „Koks tu sargas, jei bijai petardos?!“ – jokie žmogiški psichologiniai triukai gyvūnų neveikia. Bendraukite su  augintiniu, glostykite jį ir raminkite.
  • Vidurnaktį neveskite gyvūno į kiemą. Jei augintinis lauke nerodo nepasitenkinimo (neloja, neurzgia), tai dar nereiškia, kad jis gerai jaučiasi.
  • Pasivaikščioti su šuneliu išeikite iki Naujųjų metų sutikimo likus bent 4–5 val. Reikia prisiminti, kad dalis žmonių įsigytą pirotechniką išbando nelaukdami vidurnakčio. Verčiau nerizikuoti.
  • Pasirūpinkite, kad šuo turėtų kur saugiai pasislėpti. Tam pakaks palikti praviras spintos duris arba kambario kampe paruošti mini ramybės oazę, kuriame būtų padėtas gultas, švelni antklodė, mėgstamiausi žaislai. Voljeruose laikomus šunis, jei yra galimybė, reikėtų įleisti į uždaras patalpas, kur sienos prislopins fejerverkų keliamą triukšmą.
  • Iš anksto pasirūpinkite, kad augintinio vandens dubenėlis būtų pilnas švaraus vandens. Išsigandę ir nerimo kamuojami gyvūnai greičiau ištrokšta, o atsigėrę greičiau nusiramina.
  • Patikrinkite, ar langai, durys, specialios landos gyvūnams užrakinti. Langus ar duris vien priverti nepakanka – vėliau gali tekti vaduoti orlaidėje įstrigusį katiną ar internetu skelbti šuns paiešką.
  • Užtraukite užuolaidas. Gyvūnus trikdo ne tik garsai, bet ir ryškūs vaizdai.
  • Naujųjų išvakarėse augintinį sočiai ir gardžiai pamaitinkite. Sotūs gyvūnai būna ramesni, o dėl išgąsčio keturkojams labai suprastėja arba išvis dingsta apetitas.
  • Nepanikuokite patys. Naminiai gyvūnai, ypač šunys, puikiai jaučia šeimininko emocinę būseną, todėl pasistenkite išlikti ramūs. Su gyvūnais kalbėkite švelniu tonu, nedarykite staigių judesių.
  • Pasitaiko atvejų, kad fejerverkai taip išgąsdina gyvūną, kad šis ima bijoti kiekvieno krepštelėjimo. Jei taip nutiktų jūsų augintiniui – nedelskite ir kreipkitės  į veterinarijos gydytoją.

Jei atsitiktų taip, kad Jūsų augintinis šventiniame Vilniuje vis dėlto pasimestų – skambinkite tel. 1355 ir atsiųskite dingusio gyvūno nuotrauką el. paštu gyvunai@grinda.lt.