Gimnazijos modernizavimo projektą sutrikdžiusią projektavimo įmonę savivaldybė įtraukė į „juoduosius sąrašus“

 

Vilniaus licėjaus pastato modernizavimo istorijoje liks itin pamokantis epizodas tokių projektų dalyviams:  miesto savivaldybė praneša, kad dėl esminių sutarties pažeidimų ne tik atsisakyta projektavimo įmonės paslaugų, bet pasirūpinta ją įtraukti į Viešųjų pirkimų tarnybos sudaromą Nepatikimų tiekėjų sąrašą. Tai reiškia, kad ši įmonė trejus metus negalės dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose.

„Įtraukimas į „juoduosius sąrašus“, priešingai, negu dažnai manoma, yra gana sudėtingas procesas, – komentavo Vilniaus miesto administracijos direktorius Povilas Poderskis. – Perkančiosios institucijos tai daro tais atvejais, kai susiduria su esminiais ir sunkiai nuginčijamais sutarties pažeidimais. Nes teismų praktika yra tokia, kad juos nuginčyti yra gana lengva. Šiuo atveju pasirūpinta išmesti iš viešųjų pirkimų įmonę, kurios neprofesionalus darbas sugadino mums projektą. Norėčiau padėkoti savivaldybės įmonei Vilniaus vystymo kompanijai, kad savivaldybės ir Vilniaus licėjaus nepasitenkinimą projektuotoju – bendrove „Eksploit“ – Viešųjų pirkimų tarnybai pagrindė dokumentais. O mes patys, savivaldybė, pamatę šio projektuotojo problemas, spėjome peržiūrėti kitą šios įmonės darytą – Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseino Žirmūnuose rekonstrukcijos – projektą ir išgaudyti jo klaidas.“

Projektavimo klaidos brangino ir stabdė darbus

Vilniaus licėjaus direktoriaus Sauliaus Jurkevičiaus pasirašytame bendrovės „Eksploit“ direktoriui Martynui Mačiuliui adresuotame pranešime dėl vienašališko sutarties nutraukimo įvardyta daugybė projekto valdytojo – Vilniaus vystymo kompanijos – užfiksuotų pažeidimų.

Pirmiausia konstatuota, kad sutarties vykdymo metu išaiškėjo projektą buvus parengtą su trūkumais. Jų ilgą laiką ir sistemingai neištaisant rangos sutartyje numatyti darbai negalėjo būti atliekami. Nors projektuotojas dalyvaudavo pasitarimuose, pripažindavo trūkumus, tačiau nepateikdavo konkretaus veiksmų plano įsipareigojimų vykdymui, o bandymai juos ištaisyti parodė, jog projektuotojas neturi galimybių tinkamai vykdyti sutartį. Dalis paslaugų, kurias bendrovė „Eksploit“ teikė pasitelkusi subrangovus, nebuvo atliekamos subrangovams nesutinkant tęsti darbų dėl projektuotojo neatsiskaitymų.

Pradėjus Vilniaus licėjaus kapitalinio remonto darbus paaiškėjo net tai, kad kai kurie projekto sprendiniai neatitinka teisės aktų reikalavimų, o projekto atskiros dalys nedera tarpusavyje, dėl ko rangovai negalėjo pabaigti pradėtų statybos darbų ar pradėti naujų.

Projekto valdytojas pažymėjo, kad prieš apsisprendžiant dėl sutarties nutraukimo bendrovė ir Vilniaus licėjus bandė sudaryti sąlygas ištaisyti paslaugų teikimo trūkumus ir tęsti bendradarbiavimą. Vis dėlto teko konstatuoti, kad sutarties vykdymas buvo iš esmės sustojęs ir vienai stipriausių šalies švietimo įstaigų tai grėsė reikšmingais ugdymo proceso trikdžiais, o taip pat papildomomis išlaidomis naudojantis svetimomis erdvėmis.

Projekto trūkumai prisidėjo prie to, kad teko nutraukti ir su bendrove „Revestus“ sudarytą statybos rangos sutartį – rangovas negalėjo vykdyti statybos darbų ir ilgiau laukti projekto trūkumų ištaisymų. Bet bendrovė „Revestus“ Vilniaus vystymo kompanijos priekaištų sulaukė ir dėl nepatenkinamos darbų kontrolės bei nepakankamų žmogiškųjų resursų darbams atlikti. Tai lėmė papildomus vėlavimus.

„Dėl projekto klaidų, papildomų darbų ir žmogiškųjų resursų trūkumo projekto pasidarė sunkiai suvaldomas. Kiekvieną savaitę Vilniaus vystymo kompanija organizavo mažiausiai po du susirinkimus, bandė padėti rangovui ir projektuotojui rasti bendrą kalbą ir spręsti problemas, tačiau vien projekto valdytojo pastangų ir norų neužteko projektui įgyvendinti su  UAB „Revestus“ ir UAB „Eksploit“. Todėl  buvo priimtas sprendimas nutraukti sutartį ir paskelbti konkursą atrinkti rangovą, kuris sugebėtų užbaigti licėjaus rekonstrukciją iki baigiantis žiemai“, – sakė Vilniaus vystymo kompanijos Projektų valdymo skyriaus vadovė Lina Papinigytė.

Suplanuoti baigiamieji darbai

2019 m. spalį darbus Vilniaus licėjuje perėmė rangos darbų konkursą laimėjusi bendrovė „Eikos statyba“. Iki šių metų kovo gimnazija bus atnaujinta iš esmės: nuo inžinerinių tinklų, elektros instaliacijos iki langų ir stogo. Šiandien jau pakeisti visi langai, sumontuotas liftas, vidaus durys, baigiamos montuoti lauko durys, pradėti dažymo darbai, apšiltintas stogas ir baigiamas apšiltinti fasadas, suvedžioti vėdinimo sistemos inžineriniai tinklai, montuojami kondicionieriai, beveik visiškai baigta įrengti šildymo ir nuotekų sistemas.

Nuo 1990 m. veikiančios ir kapitaliai neremontuotos gimnazijos atnaujinimo darbams projekto įgyvendinimo pradžioje buvo skirta apie 2,4 mln. eurų su PVM, bet vėliau paaiškėjus, jog projektuojant nebuvo įvertinti visi šios švietimo įstaigos poreikiai, sąmata išaugo iki 4 mln. eurų.