Svarbi informacija
Naujasis Naujininkų pasaulis: viziją kūrė ir gyventojai
Rengdamasi tvariai stoties rajono teritorijos konversijai bei daugiafunkcio verslo ir mobilumo centro atsiradimui, Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi ir tuo, kad į miesto ir nekilnojamojo turto objektų plėtotojų dėmesio lauką būtų sugrąžinta visa pietinė miesto dalis.
Atėjo laikas strategiškai išanalizuoti ir įvertinti teritorijas aplink stoties rajoną tam, kad jų vystymas būtų maksimaliai suderintas, o plėtros planai numatytų ilgą laiką geležinkelio atskirtų Naujininkų ir Naujamiesčio teritorijų sujungimą.
Gana padrikos struktūros ir ne vieną kasdienio gyvenimo iššūkį turinti Naujininkų seniūnija urbanistų dėmesio sulaukė pirmiausia. Vilniaus miesto savivaldybės administracija architektūros ir urbanistikos biurui „MASH Studio“ suformavo užduotį sukurti sistemišką, tvarią atnaujinimo strategiją Naujininkų teritorijai, kuri šiaurinėje dalyje ribojasi su geležinkeliu, pietinėje – su Kaminkelio gatve, rytuose – su Liepkalnio gatve, vakaruose – Prūsų gatve. Tam buvo parengta išeities duomenų analizė, kurioje įvertintos svarbios ir probleminės teritorijos vietos, identifikuota viešųjų erdvių struktūra, Naujininkų vystymo strategijos schema ir erdvinio vystymo gairės. Analizė ir schema papildys Vilniaus miesto bendrąjį planą.
Išskirtinį dėmesį projekto rengėjai šiame procese skyrė realiam teritorijos pažinimui, vietos bendruomenės nuomonės įsiklausymui ir dialogui tarp trijų svarbiausių grupių – bendruomenės, savivaldybės ir vystytojų – užmegzti. Pirmame etape buvo identifikuotos esminės teritorijos struktūros ribos, atsižvelgta į kvartalų erdvinius susikūrimo principus, dabartinius susiklosčiusius takus ir teritorijos įvairiapusiškumą.
„Naujininkai yra ir urbanistine, ir socialine struktūra išskirtinis rajonas, kuris dar tik laukia jo stiprybių atskleidimo. Galimybių studija išryškino bendruomenę telkti galinčius rajono traukos taškus, pagrindines gatves, aplink kurias verta kurtis paslaugų teikėjams, vietas, kurių sutvarkymo gyventojai laukia pirmiausia. Tikrai buvo išgirsta ir gyventojų įvardinta saugumo problema. Tikiu, kad po 10 metų Naujininkai atrodys ir bus vertinami taip kaip dabar – Užupis“, – sako Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis.
Prieš pereinant į antrąjį etapą, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos ir Naujininkų bendruomenės atstovai buvo kviesti į interaktyvias, bendradarbiavimu grįstas dirbtuves, kuriose buvo diskutuojama, kaip užtikrinti, kad pokyčiai Naujininkuose vyktų išsaugant ramų ir žalią istoriškai susiformavusį vietos charakterį, kas šioje teritorijoje galėtų tapti traukos taškais, kurie stimuliuotų visų Naujininkų revitalizaciją ir kaip juos įveiklinti, kokias sąlygas būtina sudaryti, kad Naujininkai taptų patrauklūs investuoti?
Trys vystymo gairių kryptys
Atsižvelgiant į išeities duomenų analizę, apklausos ir dirbtuvių rezultatus, išgryninti Naujininkų „naudotojų“ – rajono gyventojų ir urbanistinio vystymo prioritetai bei suformuluotos trys urbanistinio vystymo gairių temos: bendrojo naudojimo erdvių vystymas, traukos taškų vystymas ir teritorijų revitalizacija.
Bendrojo naudojimo erdvių gairės apima laisvalaikio ir judėjimo erdves. Siūlomi erdvių tipai pagal aktyvumo lygius, papildomos funkcijos laisvalaikio erdvėms bei sklandus judėjimas įvairiomis priemonėmis gatvėmis, takais ir laiptais, judėjimui skirtose erdvėse.
Traukos taškų vystymo gairės apima bendrą teritorijos struktūros formavimą ir vystymo galimybes. Šioje dalyje kalbama apie kasdienybės struktūrą ir vystymą (kasdienių poreikių tenkinimą), aiškų erdvės suvokimą ir gerą orientaciją bei apie kultūrinius maršrutus, kurie padeda atskleisti teritorijos istorinės raidos vertingus atributus ir bendruomenių kultūrinę sanklodą.
Revitalizacijos gairės apima kvartalų formavimą, regeneracijos projektus ir naujų projektų vystymą. Naujų projektų vystymas apima kasdienes tipologijas ir naujas, alternatyvias tipologijas, kurios turi potencialo plėtotis ir rastų vietos Naujininkuose.
Ar pavyko susikalbėti?
Atlikus šiuos darbus svarbu visiems drauge – Vilniaus miesto savivaldybei, Naujininkų seniūnijos gyventojams ir studijos rengėjams – vėl susitikti ir aptarti rezultatus: kaip gali ir turi keistis „Naujininkų pasaulis“, ar mums pavyko perprasti Naujininkų kodą ir atpažinti teritorijos vystymosi potencialą, ar siūlomos gairės atitinka bendruomenės lūkesčius ir nuo ko pradėti jas įgyvendinti?
Susitikimo vieta ir laikas: „Juventos“ gimnazija (Telšių g. 2), vasario 13 d., 18 val.
Galimybių studijos medžiaga ČIA
Taip pat skaitykite:
Sparčiai augant statybos darbų kainoms Vilnius prašo Aplinkos ministerijos peržiūrėti esamą renovacijos modelį
Vilniaus miesto savivaldybė Aplinkos ministerijai siūlo peržiūrėti esamą renovacijos modelį, siekiant išspręsti dėl išaugusių statybos rangos darbų kainų stringančių konkursų problemą. „Statybos įmonės indikuoja, kad rangos darbai rinkoje nuo metų pradžios pabrango... ❯❯❯
2022-05-24
„Vilniaus vandenys“ atnaujina vandentiekio tinklo plovimą Naujamiestyje. Taikys papildomus saugiklius
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos įmonė „Vilniaus vandenys“ atnaujina magistralinio vandentiekio tinklo plovimą Naujamiestyje. Pirmasis vandentiekio tinklo plovimo etapas prasideda gegužės 31 dieną. Bendrovė šiais metais yra suplanavusi 10 šio rajono vandentiekio tinklo plovimo... ❯❯❯
2022-05-23
„Kultūros Naktyje“ – unikali socialinė akcija: dviračių paradas už laisvą Ukrainą
Šiemet „Kultūros nakties“ šūkis - „Šviesa visada laimi“. Tai priminimas, jog šių dienų įvykių tamsą gali išsklaidyti tik kultūros ir gėrio nešama šviesa. Būtent karinių konfliktų kontekste šiemet „Kultūros nakties“ metu vyks unikali socialinė akcija -... ❯❯❯
2022-05-23
Vilniuje pristatyta nauja gatvė
Šnipiškės toliau atsinaujina – tarp Žalgirio iki Lvivo gatvių šiandien šventiškai atidaryta nauja beveik kilometro ilgio Kernavės gatvė. Gatvė įrengta rūpinantis, kad ji būtų patogi, saugi, žalia, gyva, kaimyniška, tiesiog -... ❯❯❯
2022-05-19
Ukrainą palikusių asmenų integracijai – dvi papildomos išmokos
Ukrainą palikę ir prieglobstį nuo karo Vilniuje radę ukrainiečiai gali pasinaudoti dar dviem finansinėmis pagalbos priemonėmis. Naujieji sostinės gyventojai jau gali teikti prašymus dėl vienkartinės išmokos įsikurti ir kompensacijos vaiko ikimokyklinio ar priešmokyklinio... ❯❯❯
2022-05-19
Sostinėje koreguojamos atliekų tvarkymo taisyklės: savivaldybė padės tvarkyti žaliąsias atliekas, dažniau paims atliekas iš namų
Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtino Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus. Pagal naująją redakciją, individuali atliekų paėmimo iš gyventojų paslauga bus teikiama dažniau – nebe kartą per dvejus metus, kaip buvo iki šiol, o kasmet. Pakeitimas įsigalios nuo... ❯❯❯
2022-05-18