Paskaitų ciklas „Miesto formavimas ir visuomenė“ – ne tik profesionalams

Miestas be žmonių – tik fantazija. Žmonės kuria miestą. Architektai ir visi, neabejingi savo aplinkai, kviečiami į aštuonių filmuojamų paskaitų ciklą „Miesto formavimas ir visuomenė“. Paskaitos vyks vasario–balandžio mėnesiais Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Poreikis organizuoti šį 4 paskaitų ciklą kilo iš būtinybės palaikyti balansą kuriant tokį sudėtingą konglomeratą kaip miestas. Tai suprasti svarbu visiems: architektams, nekilnojamojo turto vystytojams, valdžios atstovams, gyventojams. Mums visiems turėtų rūpėti dialogo kūrimas, kuris vargiai įmanomas be bendro žodyno. Jį kurti padės paskaitos, kuriose bus pasakojama apie daugiasluoksnį miestą ir įvairias priemones, skirtas palaikyti pusiausvyrą ir dialogą, suvokiant ne tik savo teises, bet ir būtinybę palikti vietos kitam; apie naujo, atviro, bet saugaus miesto kūrimą, kuriame sumaniai aktualizuojamas kultūros paveldas.

Pirmasis renginys jau vasario 18 d. kvies visus domėtis genius loci („vietos dvasia“) ir strateginiu erdviniu planavimu, kurį pasitelkus būtų galima smarkiai praturtinti mūsų visų aplinką. Strateginis erdvinis planavimas – viešojo sektoriaus vadovaujamas socio-erdvinis procesas, kurio metu sukuriama vizija, veiksmai ir įgyvendinimo priemonės, kurios formuoja vietos teritorinį identitetą, kokia vieta yra ir kokia ji gali tapti. Lektorius architektas-urbanistas Donatas Baltrušaitis paskaitoje „Kas yra strateginis erdvinis planavimas ir kam jis reikalingas? Kodėl teorija egzistuoja, o praktika neegzistuoja?“ papasakos, kaip šio tipo planavimas skirtingose šalyse yra skirtingai taikomas ir naudojamas, kas dažniausiai priklauso nuo planavimo kultūros išsivystymo lygio. Lietuvoje tokią planavimo praktiką teisinė bazė leidžia, bet neskatina, ir kol kas nefiksuoja kaip svarbaus planavimo instrumento. Tačiau keletas tokių gerosios praktikos pavyzdžių egzistuoja.

Lektorė istorikė, hum. m. dr. Rasa Čepaitienė paskaitoje „Genius loci: reiškinio istorinė kaita ir dabartinės prasmės“ analizuos įvairiabriaunius genius loci reiškinio, dar žinomo kaip „vietos dvasia“, aspektus bei poreikį atsižvelgti į jį priimant šiuolaikinius urbanistinius, architektūrinius ir paveldosauginius sprendimus. Pasak jos, šiandien, augant socialiniam mobilumui (migracijos, darbo ir vartojimo kelionės, turizmas…) žmonės vis mažiau betapatina save su konkrečia vieta, o gimtųjų namų trauka vis labiau silpsta, pagimdydama bene geografo E. Relpho pirmąkart aptartą bevietiškumo ar deteritorizacijos reiškinį. Tačiau šį pesimistinį požiūrį galima ir ginčyti – nors išties dėl vietų vienodėjimo (tipinė naujoji architektūra ir infrastruktūra, monotoniški prekybos tinklai bei pramogų parkai…) tam tikros jų reikšmės gali būti prarandamos, bet tai gali padėti rastis ir naujoms jų vertėms. Paskaitoje bus aptariamos „vietos dvasios“ reiškinio istorinės, antropologinės ir paveldosauginės konotacijos bei poreikis atsižvelgti į jį projektuojant pastatus bei viešąsias erdves.

Data: 2020 m. vasario 18 d. 10.00 val. (registracija nuo 9.30 val.).

Vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (Gedimino pr. 51, Vilnius), Renginių erdvė (III a.).

Renginys nemokamas. Registracija būtina: http://arch-akva.lt/straipsniai/filmuojamu-paskaitu-ciklo-miesto-formavimas-ir-visuomene-i-dalis/

Paskaitos bus transliuojamos youtube kanale (tikslesnė infor. – transliacijos dieną).

Paskaitų tvarkaraštis:

VASARIS

2020-02-18 (Vilniuje) „Kas yra strateginis erdvinis planavimas ir kam jis reikalingas? Kodėl teorija egzistuoja, o praktika neegzistuoja?“ (lekt. architektas-urbanistas Donatas Baltrušaitis) ir „Genius loci/ vietos dvasia: reiškinio istorinė kaita ir dabartinės prasmės“ (lekt. istorikė, hum. m. dr. Rasa Čepaitienė).  Registracija vyksta: http://arch-akva.lt/straipsniai/filmuojamu-paskaitu-ciklo-miesto-formavimas-ir-visuomene-i-dalis/

KOVAS

2020-03-17 (Vilniuje) „Pavojingas rajonas ar saugus rajonas? Miesto erdvių formavimas kriminologės akimis“ (lekt. sociologė, soc. m. dr. Maryja Šupa) ir „Kultūros paveldo vaidmuo miesto planavime: Historic Urban Landscape koncepcija“ (lekt. architektė, hum. m. dr. Viltė Janušauskaitė).

BALANDIS

2020-04-07 (Vilniuje) „Apie tradiciją ir ideologiją miesto viešojoje erdvėje“ (lekt. architektas-urbanistas, hum. m. dr. Tomas Grunskis) ir „Miesto viešosios atviros erdvės – dizainą grindžiantys sociologiniai aspektai“ (lekt. miesto sociologė, soc. m. dr. Dalia Čiupailaitė – Wiszniewska).

2020-04-29 (Vilniuje) „Architektūros vaidmuo kuriant atvirą miestą“ (lekt. miesto sociologė, soc. m. dr. Dalia Čiupailaitė – Wiszniewska) ir „Novatoriški urbanistinio planavimo ir visuomenės įtraukimo metodai naujos miestų erdvių kokybės kūrimui“ (lekt. urbanistas, miesto kūrimo ir vystymo procesų moderatorius Martynas Marozas).

Organizatorius: Architektūros kokybės vystymo asociacija.

Partneris: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Vilniaus miesto savivaldybė.

Paskaitų ciklą pristato Architektūros kokybės vystymo asociacija, finansuojant Lietuvos kultūros tarybai,  UAB „JUNG Vilnius“ ir UAB „ACO Nordic“.