Sostinė sumenėjo: į šiuolaikinio meno galerijas ir muziejus plūdo tūkstančiai 

Jau antrus metus sostinės savivaldybė subūrė vilniečius ir miesto svečius į šiuolaikinio meno erdves, kviesdama sumenėti – vasario savaitgaliais net 25 galerijos ir muziejai buvo nuolat pilni lankytojų. Drauge su menininkais, kuratoriais ir gidais pavyko pasiekti džiuginančių rezultatų – daugelis vasarį fiksavo dvigubai išaugusius lankytojų srautus, o kai kurios galerijos buvo perpildytos ir nespėdavo priimti visų norinčių. Specialiu nemokamu maršrutu SU-MENĖK į galerijas keliavo daugiau kaip 3 tūkstančiai.

„Mums visiems kartu pavyko sėkmingai inspiruoti jau antrą su-menėk bangą. Parodėme, kad verta atrasti ir atidžiau pasidairyti po erdves, kuriose sukaupti didžiausi modernaus ir šiuolaikinio meno lobiai, susipažinti su Lietuvos ir pasaulio meno tendencijomis, rasti bendraminčių, tiesiog gerai praleisti laiką su šeima ar draugais pasisemiant naujų idėjų. Vilnius tuo ir unikalus, kad čia vietos yra ir baroko šedevrams, ir istorijai, ir šiuolaikiniam menui, kuriuos neabejotinai verta atrasti ir pažinti“, – džiaugėsi Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Nuotr. Sauliaus Žiūros.

Projekte dalyvavusios galerijos ir muziejai neslepia, kad tokio lankytojų susidomėjimo ir aktyvumo nesitikėjo – specialus SU-MENĖK maršrutas į galerijas traukė moksleivius, studentus, jaunimą, šeimas ir senjorus. Kai kuriose galerijose lankytojų savaitgaliais padaugėdavo net 2-3 kartais, o pats populiariausias, rekordus mušantis buvo šventinis savaitgalis – vasario 14-16 dienomis.

„Lankomumas – puikus. Visos mūsų ekskursijos iki projekto pabaigos buvo rezervuotos dar vasario viduryje, o grupės perpildytos. Norinčių daugiau nei pajėgiame priimti. Susidomėjimas tikrai labai didelis“, – džiaugėsi Lietuvos meno pažinimo centras „TARTLE“.

„Mūsų galerijos lankytojai noriai domėjosi paroda, lankė ekskursijas ir pažindinosi su menininko Kaspars Podnieks kūryba. Sulaukėme nemažai studentų ir vyresniojo amžiaus lankytojų. Dažniausiai per dieną jie apeidavo keletą parodų, tad tikrai sumenėjo“, – pasakojo projekte dalyvavusios „AV17 gallery“ galerijos atstovai.

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje lankomumas taip pat šoktelėjo:  pirmą nemokamą SU-MENĖK savaitgalį muziejų aplankė 231, o antrą – 419 lankytojų, kurių atsiliepimai ir įspūdžiai džiugino darbuotojus.

Daugelis projekte dalyvavusių galerijų ir muziejų buvo paruošusios specialias vasario mėnesio programas – parodas buvo galima apžiūrėti kartu su menininkais, kuratoriais ar gidais, taip pat vyko kūrybinės dirbtuvės, koncertai, specialūs kino seansai.

„Mūsų centre per dieną apsilankydavo daugiau kaip 100, o kai kuriomis dienomis ir 140. Mūsų galerija vykdo projektą „Gidas kiekvienam“, kurio metu kiekvienam apsilankiusiam pasakojame, kas mūsų centre eksponuojama. Tai žmonėms labai patinka, užsimezga ryšys, pokalbis, diskusija. Visi labai pozityvūs, domisi, fotografuojasi. Tai geras projektas“, – įspūdžiais dalijosi Jono Meko vizualiųjų menų centro atstovai.

Specialiai paženklinti du Vilniaus viešojo transporto autobusai vežiojo miestiečius nemokamai visus vasario savaitgalius – autobusai kursavo kas 40 min., o įlipti bei išlipti buvo galima bet kurioje meno maršruto stotelėje.

„Projektas tikrai sėkmingas ir lankytojų srautai savaitgaliais suaktyvėdavo. Galerijoje „Meno niša“ nebuvo minutės, kad nebūtų žmonių. Labai tuo džiaugiamės. Ir lankytojai džiaugėsi projektu, buvo daug sugrįžusių matytų lankytojų iš praėjusių metų akcijos. Pastebime, kad pasikeitęs ir pats lankytojas: ateina daugiau šeimų su mažais vaikais, porų ir senjorų, kuriems galerija tampa ir susitikimo vieta, po kurios tikriausiai seka ir kitos savaitgalio pramogos“, – pasakojo galerijos „Meno niša“ atstovai.

Važiuojant specialiai akcijai SU-MENĖK parengtu maršrutu buvo galima apsilankyti Nacionalinėje dailės galerijoje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Literatų gatvėje, VGMC galerijoje „Kairė-dešinė“, projektų erdvėje „Editorial“, Užupio meno inkubatoriuje, Jono Meko vizualiųjų menų centre, galerijoje „Menų tiltas“, Lietuvos meno pažinimo centre „Tartle“, galerijoje „Arka“, Šiuolaikinio meno centre bei jo skulptūrų kieme, galerijoje „terra recognita“, VDA galerijoje „Artifex“, urbanistinio meno galerijoje „Open Gallery“, tolerancijos centre ir Samuelio Bako muziejuje, MO muziejuje bei MO skulptūrų sode, galerijose „Meno niša“, „Vartai“, taip pat Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje, Pamėnkalnio, „The Rooster Gallery“ bei „(AV17) Gallery“ galerijose.

Akcijos sumanytojai – Vilniaus miesto savivaldybė, partneriai – SĮ „Susisiekimo paslaugos“, UAB „Vilniaus viešasis transportas“, AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir strateginio dizaino agentūra „Critical“.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt