Vilnius pasirengė rinkti ėminius tyrimams dėl koronaviruso mobiliuose punktuose

Vilniaus mieste Savivaldybės rūpesčiu jau rytoj pradės veikti pirmi du iš trijų suplanuotų mobilių punktų koronaviruso ėminiams rinkti.

Sostinės meras Remigijus Šimašius, pristatydamas pirmojo mobilaus punkto Savanorių pr. infrastruktūrą, pažymėjo, kad tai vienas sprendimų siekiant padidinti tyrimų dėl koronaviruso imtį ir suteikti galimybę tai atlikti patogiai ir saugiai.

„Noriu pasidžiaugti, kad pagaliau galime daryti, ką galbūt reikėjo daryti gerokai seniau, nes akivaizdu, jog ta apimtis tyrimų, kuri buvo iki šiol, yra nepakankama. Jau savaitę kalbu apie tai, kodėl Pasaulio Sveikatos organizacija rekomenduoja kiek įmanoma daugiau testų daryti – tai dėl to, kad jei žmogui nustatomas koronavirusas, turi įsijungti visai kitas mechanizmas: tada reikia nustatyti, kur jis lankėsi, su kuo bendravo ir tada ratas, kurį taip pat reikia patikrinti, plečiasi, – sakė R. Šimašius. – Svarbu, kad tie užsikrėtimo atvejai nepatektų iš užsienio, ir svarbu, kad virusas neplistų viduje – vieniems nuo kitų. Tam, kad neplistų, reikia ne vienos priemonės. Viena jų – galimybė žmonėms testuotis tokiose vietose kaip šis mobilus punktas.“

Vilniaus miesto administracijos direktorius Povilas Poderskis atkreipia dėmesį, kad šie punktai tikrai nėra skirti norintiems išsitirti „dėl visa ko“.

„Noriu pasakyti, kad be specialaus užsiregistravimo čia tikrai niekas nieko netirs. Kaip tik todėl tikimės, kad šiose trijose aikštelėse nebus eilių ar juolab spūsčių“, – sakė P. Poderskis. Apskaičiuota, kad viename mobiliame punkte per dieną gali būti paimama iki 100 mėginių. Vilniaus miesto savivaldybė ieško galimybės įsigyti reagentų, kad jų ištyrimas galėtų būti atliekamas ne tik Santaros klinikoje, bet ir Antakalnio poliklinikoje.

Mobilių punktų vietos

Pirmasis punktas įrengtas „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje (Savanorių pr. 124), antras jau rytoj pradės veikti „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje V. Gerulaičio g. 1 priešais verslo centrą „Technopolis“, esant reikalui bus parengtas ir trečiasis – automobilių stovėjimo aikštelėje prie Valakampių 1-ojo paplūdimio.

Vietos parinktos atsižvelgiant į Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimą – aplink neturi būti gyvenamųjų namų, turgaus, parduotuvių, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, autobusų stotelių ir kt. masinių žmonių susibūrimo vietų, o teritorijos dydis turi būti toks, kad netrikdant automobilių eismo, galėtų privažiuoti ir laukti eilėje ne mažiau kaip 30 automobilių.

Mobiliems punktams Vilniuje pritaikyti mokykliniai autobusiukai, kurie po panaudojimo autobusai bus dezinfekuoti pagal aukščiausius standartus. Čia dirbsiantys medicinos specialistai turės jiems būtinas sąlygas pildyti dokumentus, kaupti mėginius, iki kita brigada juos išgabens į ištyrimo vietas. Pacientų judėjimas prie mobilių punktų bus reguliuojamas kelių eismo ženklais, juostomis, talkins ir apsaugos specialistai, o vėliau galbūt Šaulių sąjungos nariai.

Vienu metu viename mobiliame punkte dirbs trijų žmonių komanda, kuri kas keturias valandas keisis: bendrosios praktikos slaugytojas ar kitas sveikatos priežiūros specialistas, kuris pagal Lietuvos medicinos normoje nurodytą kompetenciją turi teisę paimti ėminius, koordinatorius ir padėjėjas.

Kam bus atliekami tyrimai?

Svarbu žinoti – mėginiai mobiliuose punktuose bus imami pagal griežtai nustatytą tvarką, tik gavus specialistų nukreipimą. Dėl nukreipimo galima kreiptis, jei pasireiškia ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingi ligos simptomai – staiga prasidėjus bent vienam iš šių simptomų: karščiavimui, kosuliui ar apsunkintam kvėpavimui ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios grįžus iš bet kurios užsienio šalies ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.

Ką daryti? 

Tokiu atveju reikia skambinti į Karštąją liniją trumpuoju  telefono  numeriu 1808, kurios konsultantas, įvertinęs pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar ligonį tikslinga ištirti. Jei taip, su pacientu susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką bei adresą, kur reikia atvykti. Pacientas turi būti pasirengęs pateikti asmens duomenis, tarp jų – ir asmens kodą.

Atkreipkite dėmesį – į mobilų  punktą negalima vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu, prašome važiuoti nuosavu automobiliu ar prašyti šios pagalbos artimųjų. Pavėžėjimą specialiai pritaikytais autobusiukais pasirengusi pasiūlyti ir savivaldybė. Mėginius testui (iš nosiaryklės ir ryklės) specialistai ims ligoniui sėdint automobilyje.

Vykstant į mobilų punktą reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, taip pat lapą su užrašytu mobiliojo telefono numeriu, kurį reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje – skambutis bus viena priemonių patikrinti atvykusiojo tapatybę.

Po ėminio paėmimo ligonis turi grįžti į namus ir laukti šio nemokamo tyrimo atsakymo. Apie tyrimo rezultatus ligonį per 24 val. koordinatorius informuos jo nurodytu telefonu. Pareiga izoliuotis namuose 14 dienų po paskutinės atvykimo į Lietuvą dienos ar po paskutinės sąlyčio su sergančiuoju koronaviruso infekcija dienos nedingsta bet kuriuo atveju.