„Kuriu Vilnių“ projektas įamžino LDK laikų sostinę

Trečius metus skaičiuojanti Vilniaus miesto savivaldybės programa „Kuriu Vilnių“ ir architektai Gediminas Antanas Sakalis, Algirdas Rasimavičius bei skulptorius Gediminas Piekuras šiandien pristatė meninio ciklo „Senojo miesto fragmentai“ lauko maketą „Katedra“.

Tai – pirmasis tokio pobūdžio meninis taikomasis lauko projektas, skirtas svarbiausiai, ankstyviausias miesto ištakas ir kūrimąsi menančiai vietai. Bronzinis maketas vaizduoja Vilniaus Aukštutinės ir Žemutinės pilių ansamblį su Katedra ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmais jų didžiausio klestėjimo laiku XVI a. antroje pusėje. Rodoma buvusi Vilnelės vaga, užstatymo teritorija su pilimis, gynybine siena, dalis miesto teritorijos su Trijų Kryžių (Kreivojo) kalno šlaitais.

Maketas parengtas bendradarbiaujant su Nacionaliniu muziejumi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmais bei atliktas remiantis jų pateiktais istoriniais duomenimis. Vilniečiams ir miesto svečiams tai bus dar vienas būdas susipažinti su Vilniaus Lietuvos didžiosios kunigaikštystės istorija. Žmonėms su regėjimo negalia tai bus galimybė pažinti ir geriau suprasti iškiliausias Vilniaus senamiesčio vietas ir jų tūrines, estetines savybes, jas pajausti. Jiems parengtas ir aprašas Brailio raštu (Dėmesio! Koronaviruso metu kontaktinė apžiūra gali sukelti pavojų).

Ant maketo pagrindo pateiktas trumpas jame vaizduojamų statinių aprašas lietuvių ir anglų kalbomis bei ženklas, primenantis, kad 2020-ieji paskelbti UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metais. Tokio pobūdžio lauko maketų nėra nei Rygoje, nei Taline. Panašus, vaizduojantis senamiestį su gynybinėmis sienomis iki Antrojo pasaulinio karo, yra tik Varšuvoje.

Detalesni, skirtingus istorinės raidos laikotarpius rekonstruojantys viso Kalnų parko, Gedimino kalno su pilimis bei Vilnios ir Neries santakos slėniu, Valdovų rūmais ir juos juosiančia gynybinių sienų ir bokštų sistema, teritorijų maketai yra ir Valdovų rūmuose bei Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje.

Artimiausiomis dienomis bus paskelbti ir 3-iojo programos „Kuriu Vilnių“ etapo nugalėtojai – būsimų sostinės erdves atgaivinsiančių meno projektai.

Nuotr. Sauliaus Žiūros