Į pandemijos iššūkį Vilnius atsako vienybe, pilietiškumu ir inovacijomis

Į karantiną dėl koronaviruso pandemijos Vilniaus miesto bendruomenė reagavo nedvejodama: operatyviai pirmąją karantino savaitę pagalbos ranką pasiūlė tūkstančiai savanorių, restoranai ėmėsi nemokamai maitinti medikus, verslininkai – rinkti lėšas, susitelkdami aprūpinti juos reikalingiausiomis priemonėmis. Kiekvieno įgūdžiai ir resursai dabar yra svarbi pagalba su krize kovojančiam miestui.


Bene daugiausiai savanorių vienijantis savivaldybės įkurtas „Gedimino legionas” sulaukė keleto tūkstančių naujokų savanorių, kurie buriasi į grupeles ir imasi įvairiausių darbų. Daug pastangų dedama siekiant informuoti senjorus, kad saugiausia šiuo metu jiems likti namuose. Tam pasitelkiamos įvairios priemonės: daugiabučių laiptinėse, parduotuvėse klijuojami plakatai, dalijamos skrajutės, į atokesnius miesto rajonus jas netgi skraidina savanorių valdomi dronai: bepiločiai orlaiviai pristato skrajučių siuntas savanoriams, arba priskridę prie besibūriuojančių vilniečių transliuoja garso įrašus apie karantiną.

Norėdami palengvinti vyresnių vienišų vilniečių padėtį, savanoriai pristato jiems į namus maisto produktų ir vaistų.

„Didžiuojuosi matydamas vienybę ir pilietiškumą, kuriuos rodo sostinė – tai parodo tikrąją Vilniaus dvasią. Krizės metu susivienijame ir padedame vieni kitiems, medikams, kaimynams, senoliams ir vaikams. Dabar yra metas, kai susitelkę parodome stiprybę, potencialą, kūrybiškumą ir lyderystę“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Siekdami pagelbėti medikams, kuriems šiuo metu tenka didžiausias darbų krūvis, savanoriai ne tik renka lėšas respiratoriams ir kitoms priemonėms, bet ir siūlosi išvesti pasivaikščioti gydytojų ir slaugytojų augintinius. Praėjus 5 dienoms nuo pirmojo kvietimo, prie Gedimino legiono savanorių grupės prisijungė net 3000 savanorių, jų skaičius auga kasdien.

Šauliai jungiasi prie Viešosios tvarkos pareigūnų ir patruliuos vakarais miesto gatvėse. Populiarūs restoranai ir kavinės nemokamai tiekia maistą medikams, savanoriams bei žmonėms, kurie turi likti izoliacijoje. Reklamos agentūros neatlygintinai kuria šiuo metu svarbią socialinę reklamą, aktoriai ją nemokamai įgarsina. Dizaineriai maketuoja plakatus ir lipdukus, padedančius išlaikyti saugų atstumą tarp pirkėjų parduotuvėse. Spaustuvės nemokamai spausdina tūkstančius jų kopijų.

Iniciatyvos, idėjos gimsta kasdien, per pirmąją karantino savaitę vilniečiai pademonstravo lyderystę, ką krizės akivaizdoje gali nuveikti stipri bendruomenė. Visi norintys prisijungti prie Gedimino legiono gali tai padaryti čia: www.karantinas.lt arba čia: https://www.facebook.com/groups/339058837019668/