Pastato Naujamiestyje architektams teks koreguoti projektą: mažinti aukštį ir užstatymo intensyvumą 

Vyriausiojo miesto architekto skyrius, įvertinęs administracinio pastato V. Kudirkos g. 14 (Vilniuje) rekonstravimo projektinius pasiūlymus, pateiktus po 2020 m. kovo 3 d. įvykusio svarstymo su visuomene, prašys juos tobulinti.

Iš projektinių pasiūlymų sprendinių matyti, kad administracinis pastatas (UAB „Aketuri architektai“, projekto vadovas Lukas Rekevičius) yra geros architektūrinės estetikos, meistriškai suplanuotas ir kuria išskirtines erdves svarbioje miesto vietoje. Architektų studija projektinius pasiūlymus rengė laimėjusi kviestinį statytojo – bendrovės „Panevėžio statybos tresto“ architektūrinį konkursą.

Vis dėlto projektinių pasiūlymų sprendinių analizė Vilniaus 3D žemėlapyje patvirtino tai, dėl ko pastabas reiškė visuomenė – akivaizdžias projektuojamo pastato santykio su kontekstu problemas. Paaiškėjo ir tai, kad viešinamų projektinių pasiūlymų medžiagoje buvo pateiktos neteisingos vizualizacijos – pastatas sumažintas aplinkinių pastatų atžvilgiu.

Įvertino žalą kraštovaizdžiui

Išnagrinėjus projektinius pasiūlymus buvo išskirtos keturios dalys, kurias projekto rengėjams reikia taisyti ir tobulinti. Tai – užstatymo tipologija (pastatų išdėstymas), užstatymo intensyvumas, užstatymo aukštis ir sklypo bei jo prieigų sutvarkymo sprendiniai.

Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistai, išanalizavę pastato aukštį 3D žemėlapyje, pažymėjo, kad projektuojamo pastato aukštis negali viršyti aplinkoje vyraujančio pastatų aukščio. Šiuo metu suprojektuotas pastatas per 1,5–2 aukštus iškyla tiek virš buvusios „Vilniaus Tauro“ alaus daryklos vietoje kylančio gyvenamųjų namų kvartalo, tiek virš Z. Sierakausko gatvėje susiklosčiusio istorinio užstatymo. Vyriausiojo miesto architekto Mindaugo Pakalnio nuomone, „prieš dešimtmetį palei V. Kudirkos gatvę iškilę pastatai, nors ir  agresyvūs savo morfologija bei architektūrine išraiška,  atsižvelgia į gamtos  padiktuotą situaciją – prie šlaito priartėja ne aukštesniais kaip 3–4 aukštų korpusais. Šiuo atveju 6–7 aukštų pastatas, projektuojamas prie pat  šlaito viršutinės briaunos, niveliuoja ir naikina svarbų Vilniaus miestovaizdžio elementą, uzurpuoja erdvę ir agresyviai dominuoja kraštovaizdyje. Reikia sprendinių, kurie užtikrintų pastato darną kraštovaizdyje, neleistų jam dominuoti greta stovinčių pastatų formuojamose miesto panoramose.“

Siūloma mažinti užstatymo intensyvumą

Išnagrinėjus užstatymo tipologiją matyti, kad planuojamo objekto artimiausioje aplinkoje ji dar tik formuojasi. Apatinė Naujamiesčio terasa (teritorija prie J. Jasinskio, Pamėnkalnio gatvių) užstatyta perimetriniu būdu, o viršutinė terasa yra nevienalytė – prie M. K. Čiurlionio gatvės vyrauja miesto vilų ir net sodybinis užstatymas, kvartaluose į vakarus nuo Z. Sierakausko gatvės – perimetrinis su miesto vilų intarpais, o rytinė Z. Sierakausko gatvės išklotinė formuojama nedidelio tūrio perimetriniu ir miesto vilų užstatymu. Tokioje urbanistinėje situacijoje analogiška tiek perimetrinio, tiek miesto vilų požymių turinti tipologija rekomenduotina ir planuojamam objektui. Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistų vertinimu, tai leistų autoriams kūrybiškai ieškoti geriausio sprendimo nagrinėjamai vietai, neprisirišti prie konkrečios klasikinės tipologijos.

Užstatymo tipologija lemia ir sklypo užstatymo intensyvumo (pastato antžeminio ploto santykis su sklypo plotu) rodiklius. Charakteringas miesto vilų sklypų užstatymo intensyvumo rodiklis – iki 0,8. Perimetrinis užstatymas užtikrina žymiai didesnį užstatymo intensyvumą –  iki 3,0. Skyriaus specialistų nuomone, nagrinėjamoje teritorijoje uždaras perimetrinis užstatymas dėl urbanistinės struktūros morfologijos nėra kontekstualus, todėl reikėtų orientuotis į žymiai mažesnį užstatymo intensyvumo rodiklį – 1,2–1,4. Formuojant užstatymo struktūrą su tokiais rodikliais dar įmanoma suformuoti nevisiškai uždarą, išskaidytą perimetrą, artėjantį prie miesto vilų užstatymo principo.

Išnagrinėjus sklypo ir jo prieigų sutvarkymo sprendinius, Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistai išreiškė pastabą dėl negyvos atraminėmis sienomis užgožtos V. Kudirkos gatvės išklotinės. Pastebėta, kad viešo svarstymo metu bendruomenė turėjo daug pasiūlymų dėl greta esančio skverelio tvarkymo ir atgaivinimo, kurie gali būti vertingi rengiant teritorijos sutvarkymo sprendinius.

Planuojamas dar vienas projekto pristatymas

Įvertinę projektinių pasiūlymus įvairiais aspektais, Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistai projekto rengėjams pasiūlė mažinti pastato aukštį ir užstatymo intensyvumą. V. Kudirkos gatvės išklotinę rekomenduota formuoti kuriant žmogišką mastelį, vengiant atraminių sienų, o tvarkant greta esantį skverelį geriau išanalizuoti ir įvertinti bendruomenės pastabas ir jo panaudojimo galimybes. Su pakoreguotais projektinių pasiūlymų sprendiniais visuomenė turėtų būti supažindinama pakartotinai.

Projektinių pasiūlymų bendrieji statinių rodikliai:

Sklypo plotas – 3111 kv. m, sklypo užstatymo plotas – 2333.25 kv. m (75 proc. sklypo ploto), užstatymo intensyvumas – 1,9.

Pastato bendrasis plotas – 5925,30 kv. m, iš kurio: administracinės dalies bendrasis plotas – 3006,09 kv. m, gyvenamosios dalies bendrasis plotas – 2727,07 kv. m, gydymo paskirties bendrasis plotas – 192,23 kv. m. Butų skaičius – 39 vnt., automobilių stovėjimo vietų skaičius – 104 vnt.

Daugiau vaizdo informacijos – Vilniaus 3D plane