Vilnius dėl viruso testuos visus medikus

Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė dėl COVID-19 viruso testuoti rizikingiausią ir svarbiausią grupę – medikus. Toks sprendimas Vilniaus ekstremalių situacijų operacijų centre priimtas įvertinus tai, kaip greitai sveikatos apsaugos įstaigos tampa viruso plitimo židiniais, bei tikintis, kad testavimas padės laiku apsaugoti tiek medicinos įstaigų personalą, tiek pacientus.

Šiandien pradedami testuoti trijų Vilniuje veikiančių ligoninių – M. Marcinkevičiaus, Šv. Roko ir Vilkpėdės darbuotojai. Šios įstaigos pirmos testuojamos todėl, kad jose, jei atsirastų virusas, pasekmės būtų pačios skaudžiausios. Pasitikrinti kviečiami ne tik medikai, bet ir visas šiose ligoninėse dirbantis ir su viruso rizika susiduriantis personalas.

Suprantame, kokią įtampą ir riziką šiuo metu išgyvena medikai, todėl padarėme viską, kad nuimtume nuo jų pečių buities rūpesčius, pasirūpinome apsaugos priemonėmis, kurių jau esame nupirkę ir po artimiausio pristatymo turėsime laikotarpiui iki birželio 1 dienos. Džiaugiuosi, kad daug kartų kartotas mūsų prašymas testuoti visus medikus pagaliau sulaukė pritarimo. Pritarimas gautas vakar vėlai vakare, ir testavimo jau ėmėmės nedelsiant. Kiekvienas užsikrėtęs ir iš kovos iškritęs medikas yra didelė netektis, todėl turime naudoti visus būdus jų išsaugojimui – ir apsaugos priemones, ir testavimą. Pradedame nuo trijų ligoninių, vėliau įtrauksime ir kitas“, – teigė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Vakar Sveikatos apsaugos ministerija išgirdo mūsų prašymą, kad medikų testavimui puikiai tinka jau veikiantys mobilieji punktai, todėl jau šiandien startuojame su trimis ligoninėmis. Kalbėjausi su pagrindinėje fronto linijoje esančių Santaros klinikų vadovu, jie savo medikus testuoja vidinėje laboratorijoje, todėl mes įtraukėme kitas įstaigas“, – sakė R. Šimašius.

Pasak mero, savivaldybės komanda susitarė su karštąja linija 1808, kad ji būtų naudojama ir medikų registracijai, o pastarieji bus nukreipti į vieną iš trijų mobilių testavimo punktų Vilniuje, veikiančių Savanorių, V. Gerulaičio ir Rato (prie Valakampių paplūdimio) gatvėse.

Šiuose punktuose šiuo metu mėginiai imami kas 5 minutes, per parą galima surinkti 450 mėginių. Pastaruoju metu punktų užimtumas buvo minimalus – vos 1 iš 9 pamainų buvo visiškai apkrautos. Tačiau vos paleidus medikų registraciją, užsipildė dar 4 pamainos, kas rodo pačių medikų norą tirtis dėl viruso.

Vilniaus miesto savivaldybė anksčiau priėmė ir kitus sprendimus, kurie padėtų medikams koncentruotis į darbą ir užtikrintų jų apsaugą: perkama šimtai tūkstančių apsaugos priemonių medikams, jų saviizoliacijai paskirtas visas „Amberton“ viešbutis, medikų vaikais pasirūpinama tik jiems skirtuose darželiuose, į darbą vykti galima nemokamu transportu, o medikų padėkai sukurta svetainė www.aciumedikams.lt.

Šį sprendimą Vilniaus meras aptars nuotolinėje spaudos konferencijoje, kuri vyks šiandien Zoom platformoje 15:00 https://zoom.us/j/624135991.