Karantinas parodė, kodėl svarbu gyvenamąją vietą deklaruoti Vilniuje

 

Šalyje įvedus karantiną, dalis Vilniaus gyventojų susiduria su problemomis dėl sostinėje nedeklaruotos gyvenamosios vietos. Pavyzdžiui, jie gali patirti sunkumų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis.

Kaip tik tokius nemalonumus išgyveno Ignalinos gyventoja, kuri Velykų savaitgalį turėjo nuvykti į mobilųjį patikros punktą. Nors miestietė gyvena ir dirba Vilniuje, transportas, skirtas atvykti į mobilųjį patikros puntą, buvo organizuojamas iš Ignalinos. Pranešus apie šią situaciją Vilniaus miesto savivaldybės specialistams, viskas buvo greitai išspręsta ir gyventojai buvo surastas vietinis transportas.

Šventinį savaitgalį apribojus judėjimą tarp miestų, buvo užfiksuota ir daugiau kurioziškų atvejų. Žmonėms iš kitų miestų reikėjo grįžti į Vilnių, tačiau jie to negalėjo padaryti dėl kitame mieste nurodytos gyvenamosios vietos. Tikėtina, kad su panašiomis situacijomis galėjo susidurti ir daugiau žmonių, realiai gyvenančių ir dirbančių sostinėje, bet to nedeklaravusių.

Siekiant užtikrinti sklandų sveikatos ir kitų paslaugų tiekimą, Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pasinaudoti karantino aplinkybėmis ir paprastai, nuotoliniu būdu deklaruoti savo gyvenamąją vietą tiesiog iš namų, naudojantis elektroninėmis paslaugomis, teikiamomis svetainėje www.epaslaugos.lt.

Pasak Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus, karantinas yra tinkamas laikas pasinaudoti savivaldybės teikiamomis nuotolinėmis paslaugomis ir atlikti vis atidėliotus darbus, pavyzdžiui, deklaruoti gyvenamąją vietą Vilniuje.

„Vilnius – augantis miestas, nuolat pasipildantis naujais gyventojais. Tačiau tai reiškia ir būtinybę efektyviai plėsti ar atnaujinti miesto infrastruktūrą. Miestas čia siūlo sąžiningus mainus – gyvenantys ir dirbantys sostinėje nemokamai naudojasi miesto privalumais, bet už tai oficialiai tampa miesto piliečiais ir tokiu būdu stiprina Vilnių. To svarba išryškėja ir karantino laikotarpiu, kai gyvename kardinaliai pasikeitusiu ritmu, kai svarbu, kad reikalingos paslaugos žmogų pasiektų, kai reikia, nesukeltų nepatogumų ar trikdžių. Kviečiu tapti vilniečiais ir pasinaudojant šiuo laiku deklaruoti gyvenamąją vietą Vilniuje“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Svetainėje www.epaslaugos.lt deklaruoti gyvenamąją vietą Vilniuje galima užpildžius paprastą elektroninę formą. Surasti šią formą nesunku į paieškos langelį įvedus frazę „Gyvenamosios vietos deklaravimas Lietuvoje“. Reikiamus dokumentus galima pateikti ir įprastu paštu, elektroniniu paštu, per nacionalinę e-pristatymo paštu sistemą arba kitomis elektroninio ryšio priemonėmis.

Norintys pasikonsultuoti rūpimais klausimais ar kreiptis dėl pagalbos gali susisiekti telefonu 1664 arba elektroniniu paštu savivaldybe@vilnius.lt.

Vilnius – daugiausiai gyventojų turintis Lietuvos miestas, tačiau kiekvienais metais jis netenka dalies jam priklausančio GPM dėl gyventojų, kurie nėra deklaravę savo gyvenamosios vietos Vilniuje.

2019 metais į Vilniaus miesto savivaldybės biudžetą pateko 314 mln. eurų GPM pajamų, arba vos kiek daugiau nei pusė sostinėje surinkto gyventojų pajamų mokesčio. Net 48 proc. šio mokesčio atiteko kitoms savivaldybėms.

Dėl savo gyvenamosios vietos nedeklaravusių gyventojų, Vilnius tampa kitų Lietuvos savivaldybių donoru, nors procentine išraiška vienam vilniečiui ir taip tenka mažiau pinigų, nei, pavyzdžiui, Klaipėdos ar Kauno gyventojui.

Savo gyvenamąją vietą deklaravę gyventojai tiesiogiai prisideda prie pėsčiųjų, dviračių ir autotransporto kelių tvarkymo, viešųjų erdvių atnaujinimo, nes dalis iš GPM gautų pajamų skiriama būtent gerinti miesto infrastruktūrą.

Vilniaus miesto savivaldybė atkreipia dėmesį, kad įsitraukti į nedeklaravusių asmenų apskaitą, kitaip tariant, prisiregistruoti prie savivaldybės, elektroniniu būdu negalima, nes tokia paslauga tiesiog neteikiama. Tačiau siekiant apsaugoti socialiai pažeidžiamų asmenų interesus buvo imtasi specialių priemonių.

Savivaldybės prašymu, Registrų centras asmenims, kurių įtraukimo į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą 12 mėnesių laikotarpis baigėsi ar baigsis karantino laikotarpiu, buvimo apskaitoje terminą automatiškai pratęs iki 2020 m. liepos 1 d.