Nuotoliniai miesto plėtros projektų pristatymai – sklandesni ir su daugiau dalyvių

Naugarduko gatvės humanizavimo projektas, Šv. Jokūbo ligoninės konversijos projektas, Šnipiškių skvero Kintų ir Giedraičių gatvių sankryžoje projektas, Tauro kalno aplinkos tvarkymo projektas – dešimtys ne tik savivaldybės, bet ir privačių vystytojų projektų visuomenei buvo pristatyti nuotoliniu būdu – per „Zoom“, „Youtube“ platformas – ir jau sėkmingai keliauja į tolesnius derinimų etapus.

Nuo karantino paskelbimo dienos nuotoliniu būdu jau įvyko 77 projektinių pasiūlymų svarstymai su visuomene. Po viešų pristatymų projektiniai pasiūlymai buvo teikiami tvirtinti Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriui, o sulaukus pritarimo grįžo į projektuotojų rankas, kad detalizavus virstų techniniais projektais. Šiuo metu visuomenei savivaldybės tinklapyje vilnius.lt pristatomi ir jos dėmesio laukia 34 paskelbti projektiniai pasiūlymai, kurių svarstymas irgi vyks per vaizdo transliacijas.

Pirmas viešas projektinių pasiūlymų svarstymas elektroninėje erdvėje įvyko jau pirmą karantino dieną ir, pasak M. Pakalnio, davė gerą toną – daugiabučių Baltupiuose projekto pristatymas įvyko užtikrinus tinkamą dalyvių registraciją, gerą vaizdo kokybę, galimybę paklausti, išgirsti atsakymą ir padiskutuoti.

„Per pirmą karantino mėnesį įvyko dešimtys pristatymų, kartais per dieną – po kelis. Daugeliu atvejų juose dalyvavo keliskart daugiau žmonių, nei būtų dalyvavę rengiant pristatymus gyvai. Kiek pačiam teko matyti, pristatymai vyko konstruktyviau, efektyviau, racionaliau ir kultūringiau, – sakė M. Pakalnis. – Iš pradžių girdėjome pavienių balsų, kad viešus svarstymus reikia atidėti iki karantino pabaigos, bet nenorėjome dar labiau gilinti karantino pasekmių ir problemų, užuot pasinaudoję galimybe prisitaikyti prie situacijos.“

Vakarais po darbo valandų ar prieš pat darbo pabaigą vykusius pristatymus namuose „nuo sofos“ kompiuteryje ne kartą įsijungė daugiau nei 100 suinteresuotų žiūrovų. Ne vienas išsakė ir lūkestį, kad nuotoliniai projektų pristatymai vyktų ir pasibaigus ekstremaliai situacijai – tai leidžia sutaupyti laiko ir dažniau, nei pavykdavo iki tol, susipažinti su dominančiais projektais. Ir tai viena priežasčių, kodėl Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo architekto skyriuje kalbama apie tai, kad virtualius svarstymus racionalu rengti ir ateityje. Dėl tokios galimybės įteisinimo norminiais aktais jau kreiptasi ir į Aplinkos ministeriją. Kol kas ministerija yra pakoregavusi Statybos techninį reglamentą, bet nuostatas leisti rengti nuotolinius pristatymus šiuo metu galioja tik iki ekstremalios situacijos pabaigos.

„Vis dėlto pozityvu yra tai, kad tokie pristatymai pritraukia daugiau miesto plėtra besidominčių vilniečių – ne tik tuos keliolika ar keliasdešimt, kuriuos nuolat matome visų projektų pristatymuose. Išaugusi įsitraukusių ir pokyčiais besidominčių žmonių bendruomenė sudaro didesnę galimybę gauti objektyvią reakciją iš platesnio vilniečių nuomonių lauko. O platesnė diskusija garantuoja tiek aukštesnę kokybę, tiek ir didesnę bendrystę“, –  sakė M. Pakalnis. Jis pažymėjo, kad vienintelis per visą laiką gautas nusiskundimas – dėl prekybos centro Antakalnyje projekto pristatymo, kurį tikimasi išsiaiškinti išnagrinėjus projekto rengėjų pateiktą vaizdo medžiagą.

Vyriausiasis miesto architektas svarsto, kad nuotoliniai viešieji pristatymai ypač skatintini tais atvejais, kai savivaldybėje turi būti pristatomi tik artimiausiems kaimynams aktualūs klausimai – pavyzdžiui, kepyklėlės pirmame daugiabučio aukšte virsmas odontologiniu kabinetu. „Jei būriui ar tik penkiems kaimynams dėl pristatymo nereikės vykti į miesto centrą, pavyzdžiui, iš Naujosios Vilnios, jei jie galės išsiaiškinti pozicijas surengę transliaciją iš ten, kur gyvena, sutaupys laiko visi, o ir kaimynų prie diskusijų prisijungs daugiau, nei jų rastų laiko atvykti į Konstitucijos prospektą, kur yra miesto savivaldybė,  –  sakė M. Pakalnis. – Neabejoju, kad užtikrinsime vaizdo transliacijas iš projektų viešinimo ir ateityje – tai bent jau liks vienas iš jų pristatymo būdų.“

Kitos didžiosios šalies savivaldybės įvedus karantiną nutraukė paskelbtus viešus projektinių pasiūlymų svarstymus arba informacijos apie paskelbtus viešinimus neatnaujino, o aktyvų visuomenės informavimą apie parengtus projektinius pasiūlymus pradėjo po Aplinkos ministerijos išplatintų rekomendacijų arba Statybos techninio reglamento pakeitimo.

Vilniuje viešiems projektų pristatymams besiruošiančios įmonės buvo iškart informuotos, kad, norint atlikti projektinių pasiūlymų svarstymą karantino laikotarpiu, viešasis svarstymas turi būti užtikrinamas vaizdo transliacijos būdu, sudarant galimybes visuomenei dalyvauti, teikti pasiūlymus, gauti atsakymus nuotoliniu būdu, o nuoroda į vaizdo transliaciją iki viešo svarstymo privalo būti patalpinta viešo susirinkimo skelbime. Jeigu užtikrinti deramos vaizdo transliacijos projekto rengėjas neturi galimybių, projektinių pasiūlymų viešasis svarstymas atšaukiamas iki karantino pabaigos – kai vieši susirinkimai vėl galės vykti įprastai.

Nuotr. Sauliaus Žiūros